36 yıldır sokaklarda kestane satarak geçimini sağlıyor

36 yıldır sokaklarda kestane satarak geçimini sağlıyor

Havalar soğudu, kestaneler tezgahlarda yerini aldı

SAKARYA – Güz ve şita aylarının gelmesiyle alay malay kestaneler tezgahlardaki yerini aldı. Sakarya’nın Akyazı ilçe merkezi sokaklarında 36 yıldır kestane satarak geçimini sağlayıcı Ahd-I Atik Keskin, “Evde hatun kesiyor, ego pişirip satıyorum. Emekliyim ama tezgahımız varken ve ayaklarımız yürürken biraz daha çalışmaya uğraşıyoruz. İşimizden memnunuz, ekmeğimizi çıkartıyor” dedi.

Sakarya’de bile sezonunun başlaması ile birlikte semt pazarları ve marketlerde kestane satılmaya başlandı. Vatandaşlar marifetiyle ormanlık alanlardan toplanan kestaneler, tezgahlarda yerini almaya başlandı. 36 yıldır Akyazı kaymakamlık sokaklarında kestane satarak geçimini sağlayan Ahd-I Atik Dokunaklı, “1982 yılında başladım ve o zamandan beri Ilkgüz sonu açıyorum tezgahımı. Sonbaharda kestirmece 2 kamer boyunca bu işi yapıyorum. Bölgemizdeki dümbelek vatandaşlarımızın topladığı kestaneleri gidip alıyoruz. Evde hatun kesiyor, ben pişirip satıyorum. Emekliyim ama tezgahımız varken ve ayaklarımız yürürken az buçuk daha çalışmaya uğraşıyoruz. İşimizden memnunuz, ekmeğimizi çıkartıyor. Itici günlerde hakeza kilitsiz küreksiz meydanlarda kaldığınız devir elbette ki zorluğu var. Ama aha hile ediyoruz, çokça soğuk olduğu zamanlarda üstelik tezgahı açmıyoruz doğrusu. Bu zamana büyüklüğünde geçimimizi bununla sağladık, yevmiyemizi çıkartıyor Allah’a şükür” dedi.

Tezgahtan kestane satın düzlük kamera Hasan Kahraman ise, “Değme yıl bu zamanlarda tezgahını açıyor. ve bu tezgahta pişen kestaneyi kemirmek bizim hoşumuza gidiyor. Namına uz işlemler diliyoruz” diye konuştu.

Share: