19 Eylül Gaziler Haset düzenlenen törenlerle kutlandı

Trabzon, Kalabalık, Bayburt, Rize ve Artvin’de, 19 Ilkgüz Gaziler Haset zımnında tören düzenlendi.

Trabzon Atatürk Alanı’ndaki tören, Vali İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Şehremini Erek Zorluoğlu ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Trabzon Büro Başkanı Seyyah Sağıroğlu’nun, Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme eden törende konuşan Gezici Sağıroğlu, gazilerin gösterdiği fedakarlığın unutulamayacağına meni ederek, “İnşallah bu memlekette aynı henüz muharebe gayrimümkün. Amma olursa bile 70 yaşında hazırız. Devletimiz kâfi kim yürü desin.” dedi.

Tören, öğrencilerin okuduğu şiirlerin arkası sıra sona erdi.

Kalaba

Altınordu ilçesi Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı uğrunda düzenlenen merasim, Ilbay Tuncay Sonel, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Cıvıl Cıvıl Şubesi Başkanı Mehmet Ali Gümüşkaya, Polis Şehitleri ve Sökel Gazileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Şenel Delicesine ile Türkiye Harp Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği Kalaba Şube Başkanı Nurettin Korkmaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam fail törende Vali Sonel, günün deme ve önemini tamlayan müşavere yaptı.

Bayburt

Bayburt’taki merasim Tüvana Osman Şehitliği’nde gerçekleştirildi.

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Belediye Reisi Hükmü Pekmezci, Garnizon Komutanı Topçu Miralay Zekeriya Tosun ile özge tören düzeni üyelerinin katıldığı törende, şehitlik anıtına çelenkler sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunduğu törende, Bayburt Şehit ve Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Selami Köksal, günün meal ve önemini tamlayan müracaat yaptı.

Şehitler amacıyla Kur’an-ı Semih okunarak dualar edilen törende, Vali Epcim ve tören düzeni üyeleri, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

Rize

Rize Valiliği önünde planlı törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kıbrıs Gazisi Nejdet Tecimer’in günün anlamına ait müracaat yaptığı törene, Vali Eksiksizlik Çeber, Belediye Başkanı Rahmi Mukavim, İl Itimat Müdürü Nurettin Gökduman, İl Güllabi Komutanı Yüksek Güngör, Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Kemal Aksu, gaziler, sivil sosyete kuruluşu temsilcileri ile özge ilgililer katıldı.

Artvin

Milli İrade Meydanı’nda planlı törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak, içtinap etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Ilbay Yılmayan Şahika, törende yaptığı konuşmada, toplumun inancında “Ölürsem şehit, kalırsam gazi olurum” düsturunun bulunduğunu söyledi.

Malazgirt’ten İstiklal Harbi’ne, bağımsızlığına kasteden seçme türlü girişimin, karşısında bu iradeyi bulduğunu tamlayan Şahika, “Bu nedenle ermiş milletimiz, çağ süresince istiklal ve istikbalinden asla ivaz vermemiştir. Genişlik yumruk şartlar altında birlikte mübarek bildiği birlik değerlerine erbap çıkmıştır. Bu tatlılıkla akım eden kahramanlarımız, canından çekilmiş, vatanından vazgeçmemiştir. Gazilerimiz, kahramanlığın sönmeyen meşalesidir.” sözlerini harcama etti.

Tören, Artvin Garnizon Komutanı Piyon Miralay Mehmet Özgül, Belediye Başkanı Demirhan Elçin, İl Emniyet Müdürü Sinan Erge, İl Kurnaz Komutanı Güllabi Miralay Sebep Hürmetli, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Nilda Yavuzdemir, çekicilik müdürleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.Share: