Ölçülü ve Şarki Karadeniz’de “19 Ilkgüz Gaziler Günü” törenleri

Trabzon, Kalabalık, Bayburt, Rize ve Artvin’de, 19 Eylül Gaziler Haset dolayısıyla tören düzenlendi.

Trabzon Atatürk Alanı’ndaki tören, Ilbay İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Şehremini Hedef Zorluoğlu ve Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Trabzon Bölüm Başkanı Gezmen Sağıroğlu’nun, Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden törende mütekellim Seyyah Sağıroğlu, gazilerin gösterdiği fedakarlığın unutulamayacağına işaret ederek, “İnşallah bu memlekette bire bir henüz muharebe imkânsız. Ama olursa de 70 yaşında hazırız. Devletimiz kâfi kim yürü desin.” dedi.

Tören, öğrencilerin okuduğu şiirlerin arkası sıra sona erdi.

Ordu

Altınordu ilçesi Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen tören, Ilbay Tuncay Sonel, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kalabalık Şubesi Başkanı Mehmet Büyük Gümüşkaya, Polis Güçleri Şehitleri ve Malul Gazileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Şenel Delimsirek ile Türkiye Savaş Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği Kalaba Idarehane Başkanı Nurettin Korkmaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam fail törende Vali Sonel, günün meal ve önemini belirten danışma yaptı.

Bayburt

Bayburt’taki tören Tendürüst Osman Şehitliği’nde gerçekleştirildi.

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Garnizon Komutanı Topçu Miralay Zekeriya Kele ile ayrıksı tören düzeni üyelerinin katıldığı törende, şehitlik anıtına çelenkler sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunduğu törende, Bayburt Martir ve Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Selami Köksal, günün fehva ve önemini tamlayan müzakere yaptı.

Şehitler üzere Kur’an-ı Selek okunarak dualar edilen törende, Vali Epcim ve tören düzeni üyeleri, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

Rize

Rize Valiliği önünde düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak ocumak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kıbrıs Gazisi Nejdet Tecimer’in günün anlamına ilgilendiren müşavere yaptığı törene, Ilbay Kemal Çeber, Belediye Reisi Rahmi Sağlam, İl Itimat Müdürü Nurettin Gökduman, İl Cingöz Komutanı Ulu Güngör, Martir ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Kemal Katarakt, gaziler, sivil sosyete kuruluşu temsilcileri ile diğer ilgililer katıldı.

Artvin

Milli İrade Meydanı’nda düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Vali Yılmaz Şahika, törende yaptığı konuşmada, toplumun inancında “Ölürsem şehit, kalırsam gazi olurum” düsturunun bulunduğunu söyledi.

Malazgirt’ten İstiklal Harbi’ne, bağımsızlığına kasteden seçkin tip girişimin, karşısında bu iradeyi bulduğunu tamlayan Şahika, “Bu nedenle aziz milletimiz, zaman süresince istiklal ve istikbalinden katiyen taviz vermemiştir. Yeryüzü yumruk şerait altında de kutsal bildiği tamlık değerlerine eş çıkmıştır. Bu anlayışla akım eden kahramanlarımız, canından çekilmiş, vatanından vazgeçmemiştir. Gazilerimiz, kahramanlığın sönmeyen meşalesidir.” sözlerini gider etti.

Tören, Artvin Garnizon Komutanı Piyade Albay Mehmet Özgül, Belediye Reisi Demirhan Elçin, İl Güven Müdürü Sinan Erge, İl Bitirmiş Komutanı Cingöz Miralay Sebep Hürmetkâr, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Nilda Yavuzdemir, gelgel müdürleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Share: