Vekil Özer’den uzlaşma eğitimleri programına başlayan okula ülfet

– Icra Vekili Özer’den uyum eğitimleri programına başlayan okula mülakat

“Eğitim Bilimi sistemimiz çokça balaban”

ANKARA – Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bu sene gerçekleştirilen okula harmoni eğitimleri çerçevesinde eğitime başlayan Ankara’nın Çankaya ilçesindeki Hamdullah Suphi İlkokulu’nu mülakat etti.

Milli Yetişek Bakanlığınca bu yıl gerçekleştirilen okula uyum eğitimleri çerçevesinde ekol öncesi, beş nitelikli ve ortaokul beşinci sınıf öğrencilerine eskimemiş uyum eğitimi programı uygulanmaya başlandı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bu çerçevede Ankara’nın Çankaya ilçesindeki Hamdullah Suphi İlkokulu’nu musahabe etti. İlk haset velilerin bilgilendirilmesiyle gerçekleştirilen uyum eğitimi sırasında sınıflara girerek velilerle sohbet eden Icra Vekili Özer, anaokulu sayılarının artırıldığını, bu minvalde bin 450 yeni anaokulu açıldığını hatırlattı.

Her mahallede çocukların gidebileceği anaokulu yapılacağını anlatım eden Özer, velilere okulların tek devir maddi anlamda müzaheret istemeyeceğini, eksikliklerin okulların öz bütçesinden halledileceğini belirtti.

“Yetişek sistemimiz çokça balaban”

Okullara gönderilen 3,1 milyar liranın yalnızca 1 milyar lirasının harcanabildiğini dile getiren Vekil Özer, “Çok heyecanlıyız. Bu yıl Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı adına yaz kocaoğlan haddinden fazla kısık geçti. Eğitim Bilimi sistemimiz haddinden fazla şişman. Bazen ülkelerin 300-400 bin öğrencisi var, bizim 19 milyon öğrencimiz var. 1,2 milyon öğretmenimiz var. Eksiksiz arkadaşlarımız çocuklarınızın çokça elan dolgunca ortamlarda terbiye almaları amacıyla sakır sakır demeden çalıştılar” dedi.

Velilerin rastgele isteği olup olmadığını soran Özer, eksiklikleri kısaltmak istediklerini, eksikliklerin görüldüğü ant çözülmesi amacıyla aşama atıldığını vurguladı. Özer, gerçekleştirdiği konuşma çerçevesinde Hamdullah Suphi İlkokulu yöneticileri, öğretmenleri ve çalışanlarıyla dahi sohbet ederek sorunlarını dinledi.

Okula neva eğitimleri

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığınca 2022-2023 eğitim bilimi ve öğretim yılının başlaması zımnında bu sene ekol öncesi, beş ve ortaokula başlayacak öğrenciler üzere uygulanmak için yeni bire bir kösemenlik çalışması ve neva eğitimleri programı hazırladı. 5 Eylül’de meslek öncesi eğitim ile ilkokul birinci sınıflara başlayacak öğrenciler için uygulanacak program 9 Eylül’de sona erecek. Ortaokul ve mortocu dil cambazı ortaokullarının beşinci sınıf öğrencilerine yönelik uygulanacak program ise 12 Eylül’de başlayıp 16 Eylül’e büyüklüğünde sürecek.

Düzenlenecek etkinliklerin aplikasyon çizelgesine göre, birinci periyot takkadak ailelere yönelik ‘Çocuğum Okulda’ sunumu yapılacak. Bu sunumda meslek yönetimi, derslik öğretmenleri ve emare öğretmenler amade bulunacak. İkinci günde okul yönetimi ve sınıf öğretmenlerinin katılımıyla çocuklarıyla alay malay ailelere gruplar halinde okulun iç ve dış ortamı tanıtılacak. Üçüncü, dördüncü ve beşinci günlerde ise dallar sınıf öğretmenleri ile alay malay uzlaşma haftası etkinliklerine katılacak.

Share: