Vekil Aristokrat, AYMEP Yorum Toplantısı’nda konuştu Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Kıran üstüne işimiz çok, vaktimiz birkaç fakat gücümüz, tecrübemiz, bilgimiz, kapasitemiz ve yetkinliğimiz var.” dedi.

Aristokrat, Kandilli Rasathanesi ve Zelzele Araştırma Enstitüsü’nde planlı 4. Üniversiteler Afet Yönetimi Merkezleri Platformu (AYMEP) Istimara Toplantısı’nda, afet üstüne bire bir araya geldiklerini, AFAD Başkanlığının, kurulduğundan bu yana üniversitelerle ve veri dünyasıyla daima değişik tetkikat çerçevesinde irtibat halinde olan tıpkı çalım olduğunu söyledi.

Önemli projelerden biri olan Afet Riziko Tenkis Sistemi’nde (ARAS) kayaç düşmesi, çığ ve konkav afetleri üzere envanter, duyarlılık, tehlike ve riziko modellemesini Hacettepe Üniversitesi ile gerçekleştirdiklerini dile getiren Aristokrat, Türkiye Kıyamet Riziko Tenzil Planı’nın (TARAP) mecmu aşamalarının ise Ankara, Gazi, Hacettepe Üniversiteleri, apayrı üniversiteler ile kıyamet ve ivedili buut merkezleri iş birliğiyle tamamlandığını anlattı.

Soylu, 2021’in “kıyamet yetişek yılı”, 2022’nin ise “afet manevra yılı” olduğunu belirterek, bu süreçte üniversitelerle protokoller imzaladıklarını, mıhsıçtı benzeri iletişimle angajman halinde olduklarını tabir etti.

Bugün 4. toplantısını gerçekleştirdikleri AYMEP’in hakeza ayrımsız yaklaşımın ürünü olduğunu kaydeden Soylu, AYMEP’i hayata geçirirken afetlere karşı bu ülkede üretilen tüm akademik bilgiyi, aplikasyon sahasında elde ettikleri tecrübeyle birleştirmek istediklerini aktardı.

Soylu, bu sayede atacakları adımlarla verimliliği arttırmayı, makul tayin edilmiş sorunlarla akilane analizör üretmeyi hedeflediklerinin altını çizerek, AYMEP’in önce toplantısına 39 üniversiteden 42 merkezin katıldığını dile getirdi.

2. toplantıyı Ankara’birlikte 35 darülfünun ile 37 kıran ve ivedi ebat merkezinin katılımıyla yaptıklarını belirten Aristokrat, bu toplantıda üniversitelere AFAD Başkanlığının bilcümle görev ve sorumluluklarını eksiksizce anlattıklarını kaydetti.

Facia terimleri sözlüğü

Süleyman Aristokrat, 3. toplantıya ise 17 darülfünun ile 21 kıyamet ve müstacel boyut merkezinin katılımıyla Elazığ Fırat Üniversitesi’nde gerçekleştirdiklerini tabir ederek, şöyle devam etti:

“AYMEP’i hayata geçirirken önceliğimiz kurumsallaşma ve eş benzeri ortam oluşturulması idi. Bunu birlikte nazik benzeri oranda sağlayabildiğimizi anlatım edebilirim. Kalan eksiklerimizi dahi hızlı aynı şekilde bitirmek istiyoruz. Tamamlanan sunu makro çalışmalarımızdan birisi ise AYMEP ile ait olan ve birbirimizi görebildiğimiz çalışmalarımızın izlem edebildiğimiz aynı web sitesi oldu. Bu web sitesinde gelişigüzel üniversitenin kişi kıran hile merkezine methal hakkı var, şifresi var. Hep bu icraat tamamlandı. Böylelikle seçme üniversitenin akademik çalışmalarına bir tane ayrımsız platformdan ulaşılabiliyor. Kuma kongreler, kuma yayınlar kabil üniversitenin yaptığı çalışmalara bile gene ayrımsız şekilde ulaşılabilecek.”

Bu ortaklığın sair ayrımsız çıktısının üstelik mükerrer çalışmaların önüne geçmek olduğunu kaydeden Aristokrat, ayrıca afet terimleri sözlüğü çalışmasını bile esasen bu platform sayesinde hele akademisyenlerle güncelleme imkanına cemaat olduklarını vurguladı.

Soylu, AYMEP’te facia yönetimine ulama sunacak projelerin dimdik bir şekilde desteklenmesinin de bulunduğunu rapor ederek, “Amme darülfünun aksiyon birliğiyle daha hayata dokunur projelerin üretilmesi de var. Halihazırda 33 üniversitenin bilgileri AYMEP platformunda yayınlanmaktadır, meydan almaktadır.” dedi.

Bu sayının seçme geçen dolaşma artması için hız ve çalkantı içerisinde olduklarının altını çizen Soylu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Dünyada AFAD aynı it canlı haddinden fazla çalım evet da oluşum tabiatıyla ki vardır. Hassaten AFAD bunların beyninde sunma zihayat olanlarından birisidir amma bu tüvana yaşına rağmen her gurur değildir ve acun ölçeğinde muvaffakiyetli tıpkı gurur haline çok gücük bir zamanda gelmiştir. Tabiatıyla ki bu hem aynı sağgörü hem da tıpkısı azamet gücü meselesidir. Bu vizyonu ve bu gücü temin eden, istikrarı sağlayıcı, özellikle bize bu imkanı veren Sayın Cumhurbaşkanımıza bile huzurlarınızda teşekkürname gitmek istiyorum. Dünyanın yeryüzü balaban kıran bölgelerinden birinde dinç tıpkı ülkenin evlatları yerine şunu terennüm etmek durumundayız. Facia üzerine işimiz çok, vaktimiz bir iki fakat gücümüz, tecrübemiz, bilgimiz, kapasitemiz ve yetkinliğimiz var. Hakeza ferah niyetli ve kuvvetli insanlarla akilane stratejilerle, toplumdaki rastgele ferdi bu işin içine katarak inşallah bu zorluğu ülkemiz hesabına aşacağımıza inanıyoruz.”

Share: