Türkiye’ye mevrut İsrailli turist sayısı bu yıl 5 hatim arttı

Mahane Yahude Pazarı’nda Yahudilerce mukaddes “Şabat” haset öncesi alışverişine sâdır İsrailliler

İsrailli tendürüst eş Sara ile röportaj

İsrailli avrat Sivan ile röportaj

18 yaşındaki Tila ile röportaj

Samuel ünlü 21 yaşındaki İsrailli ile röportaj

23 yaşındaki İsrailli zihayat eş Rif ile röportaj

21 yaşındaki benzeri özge İsrailli eş ile mülakat

Türkiye’ye sık sık gittiğini dile getiren Omri ile röportaj

Talia adlı tıpkı canlı kadın ile röportaj Türkiye’yi musahabe eden İsraillilerin sayısı 2022’üstelik rekor kırarak tıpkı önceki yıla bakarak ilkokul buçuk kat arttı.

Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre, 2021 Familya- Eylül döneminde Türkiye’ye 115 bin 256 İsrailli gelirken, bu nüsha 2022’nin tıpkısı döneminde yüzde 448 artarak 631 bin 669’a çıktı.

2007-2021 yılları ortada Türkiye’ye bildirme aşkın İsrailli gezici 2019’da geldi. 2019’de 569 bin 368 İsrailli Türkiye’yi musahabe etti.

Batı Kudüs’ün sunu ateş parçası noktalarından Mahane Yahude Pazarı’nda Yahudilerce lahut “Şabat” günü öncesi alışverişine sâdır İsrailliler, Türkiye’ye duydukları ilgiyi, İstanbul ve Antalya özellikle almak üzere Türk şehirlerindeki gözlemlerine dair hislerini AA muhabirine anlattı.

İsrailliler Türkiye’ye elbet bakıyor?

Andıran zamanda İstanbul’u konuşma ettiğini belirten İsrailli tendürüst avrat Tutarga (24), “Kâmil ayrımsız ziyaretti. Ülkeyi, insanlarını, dillerini çokça sevdim. İnsanlar haddinden fazla gür, büyükler ve misafirperver. Benim Türkiye’dahi Yahudi arkadaşlarım var ve bana orada gezilecek çokça saha olduğunu söylemişlerdi. Gelecekte yeniden musahabe edebilirim.” dedi.

Türk dizilerinden gördüğü kadarıyla Türkiye’yi haddinden fazla sevdiğini ve gitmek istediğini kaydeden İsrailli avrat Sivan (35) da, “Türkiye ile ilişkilerimizi geliştirmemiz gerekiyor çünkü birbirimize çokça yakınız, kültürel adına da yakınlığımız var. Mutfağımız, müziğimiz benziyor. Zira birbirimize andıran mesafedeyiz.” diye niteleyerek konuştu.

Alışverişten dönen 18 yaşlarındaki iki refik Tila ve Rifka de İstanbul Havaalanından aktarmalı pervaz yaptıklarını, ancak şehri görme fırsatı bulamadıklarını söyledi.

Tila, “Bire Bir dahaki sefere ülkeyi ongun ayrımsız şekilde görmeyi çokça istiyorum. Çok adamakıllı ayrımsız düz. Yemekleri çok güzel. Türkiye’yi seviyoruz. İstanbul Havaalanı bile haddinden fazla temiz.” ifadelerini kullandı.

İsrael Samuel ünlü 21 yaşındaki İsrailli üstelik, İstanbul ve Kapadokya turuna dayalı gözlemlerini şöyle aktardı:

“İstanbul haddinden fazla güzelce tıpkı yer. Kapadokya’nın ısıdam çekicilik balonlarına bindim ve muhteşemdi. Gördüğüm bildirme pir manzaralardan biriydi. Havadayken parçalanmamış o balonları görüyorsunuz. Türkiye’nin kültürü fena hâlde, kadınları sunturlu. Süfli yabansı bir saha. Gelecekte aşağı yeniden gezmek istiyorum.”

Türkiye ve İsrail ilişkilerinin iyileştiğini görmekten sevinme duyduğunu dile getiren Samuel, “Bence bu eksiksiz ayrımsız özdek. Biz oraya gitmeliyiz, onlar de buraya gelmeli. Birbirimizin kültürlerini keşfetmeliyiz.” diye konuştu.

İsrailli kadınların beğenilen operasyonlar için tercih ettikleri bulunak Türkiye

Yaz tatili ve turistik gezilerin beraberinde bedii operasyonlar için Türkiye’yi yeğleme ettiklerini söyleyen haddinden fazla sayıda İsrailli kadının bulunması üstelik dikkati çekiyor.

23 yaşındaki İsrailli zinde karı Rif, “Plastik Cerrahi yaptırmak amacıyla Türkiye’ye müracaat etmek istiyorum.” dedi.

21 yaşındaki ayrımsız diğer İsrailli eş da, “botoks yaptırmak üzere gelecek ay Türkiye’ye uçacağını” söyledi.

Türkiye’ye sıkça gittiğini dile getiren Omri (43) da, “Tekmil bire bir mutluluk, haddinden fazla sayıda arkadaşım var orada. Bence kültürel adına, düşünsel kendisine birbirimize çok yakınız, insanlar arasındaki aksata biçimi benzeşiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Talia ünlü tıpkısı tendürüst kadın üstelik, benzeri İsrailli yerine kendisini Türkiye’bile güvende hissettiğini dile getirerek, “İstanbul’birlikte insanlar, yemekler, Türk hamamlarını seviyorum. İstanbul çok tınlamalı. Orayı seviyorum ve korku duymuyorum.” diye konuştu.

THY seferleri yaz-şita dokunaklı seyrediyor

Kovid-19 salgınına müteveccih kısıtlamaların kaldırılmasından bu yana Türk Albeni Yolları’nın (THY) İsrail-Türkiye seferlerinde birlikte yoğunluk yaşanıyor.

2023 Mart ayı sonuna kadar sürecek şita sezonu süresince İstanbul Havalimanı’na haftalık 58, Sabiha Gökçen Havalimanı’na haftalık 17 posta yapılıyor.

Mart sonu itibariyle başlayacak 2023 yaz sezonunda da İstanbul ve Antalya’ya yönelik bu seferlerde sıklık artışı planlanıyor.

Türkiye ve İsrail ilişkilerinde normalleşme

İsraillilerin Türkiye’ye kalan ziyaretlerinin, bu sene iki devlet arasında atık normalleşme adımlarıyla koşut seyrettiği görülüyor.

Türkiye ve İsrail ortada ilişkiler, 31 Mayıs 2010’de gerçekleşen Gökçe Marmara katliamı ve İsrail’in Filistin’e müteveccih eylemleri zımnında en madun düzeye inmişti.

İsrail’in Türkiye’den defo dilemesi ve Gökçe Marmara olayında yakınlarını kaybeden ailelere ödence ödemesinin arkası sıra iki mevki arasında diyalog gelişse üstelik, İsrail’in Gazze’ye müteveccih devam fail saldırıları nedeniyle normalleşme sağlanamadı.

Cumhur Reisi Erdoğan ile 7 Orak Ayı 2021’bile göreve gelen bakir İsrail Reisicumhur Isaac Herzog arasında gelişen diyalog, Türkiye ile İsrail beyninde yeniden normalleşme adımlarının atılmasını sağladı.

Bu yıl geçmiş İsrail Cumhur Reisi Herzog, peşi sıra o bölüm ülkesinin dışişleri bakanlığı görevini yürüten İsrail Başbakanı Yair Lapid Türkiye’yi ziyaret etti.

İsrail’den Türkiye’ye 16 yılın arkası sıra ilk kez dışişleri bakanı seviyesinde gerçekleşen bu ziyarette Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Lapid, diplomatik desise düzeyinin çapraz adına büyükelçi seviyesine çıkarılması kararını aldıklarını duyurdu.

Share: