Trabzon hurmasının ‘kuruyemiş’ yolculuğu başladı

Trabzon hurmasının ‘kuruyemiş’ yolculuğu başladı

İsmi ‘Trabzon Hurması’ amma üretimde Denizli, Adıyaman ve Adana evvel üç sırayı paylaşıyor

ADIYAMAN Çatlak koridor dizilen altın sarısı Trabzon Hurmasının Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde ‘kuruyemiş’ mesaisi başladı.

İsmi ‘Japon Hurması’ adına bilinse dahi Türkiye’üstelik yer çok hurma yetiştiren ikinci meydan olan Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde, kurutmalık yapımı başladı. Denizli Honaz ilçesinden sonraları Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesi 5 bin dekarlık hurma bahçesiyle Türkiye’bile ikinci tam saha alırken, Adana’nın Kozan ilçesi yetiştiricilikte üçüncü sırada saha alıyor. Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde bu yıl 7-8 bin titrem hurma hasadının yapılması bekleniyor.

Genellikle yaş semere kendisine tüketilen ancak sonuç yıllarda kurutularak, kışlık kuruyemiş namına satılan protein ve karbonhidrat deposu Trabzon Hurması, normal hasadından iki hafta dallarından koparılıyor. Kasalara doldurulan hurmalar, kadınlar vasıtasıyla bir tane biricik soyuluyor. Kurutmalık hurmaların soyulmasında karı işçiler fiilen, karı istihdamı sağlanıyor. Kahramanmaraş ve Gaziantep’ten hurma soyma işi üzere kadınlar ilçeye çalışmaya geliyor. Kabukları soyulan hurmalar özel namına yapılan aparatlar ile ipe tutturuluyor. İplere asılan hurmalar 2 hafta boyunca ruz ve ayazda bırakılıyor. Gölbaşı ilçesinde benzeri çokça evin balkonunu iplere dizilen hurmalar kaplıyor. İki haftanın böylelikle toplanan hurmalar, paketlenerek kışlık kuruyemiş kendisine satışa sunuluyor. Gölbaşı ilçesinde gözyaşı olarak tüketilecek hurmaların hasadına ise 2 hafta bilahare başlanılacak. Trabzon hurma üreticisi olan Mehabetli Suçağı, kurutmalık hurma işine iki yıldan beri girdiklerini, sabık sene 5-6 ton kuruttuğunu ancak bu yıl bunu 20-25 tona çıkartacağını vurguladı.

Mehabetli Suçağı, “Trabzon hurmamız genelde gözyaşı tüketilen aynı meyvedir. Serencam iki yıldan hurmayı kurutarak ticaretini beğenmek istedik. İş sahasını genişletmek üzere kurutma işine girdik. Bu çalışmamız tutuldu. çıktı insanlarımıza iş sahası, kadınlarımıza istihdam sağladık. Geçen sene 5-6 ton kurutmuştum, bu yıl 20-25 ton hurma kurutacağım. Yaklaşık 3,5 ton gözyaşı meyveden 1 titrem hurma kurusu elde ediyoruz” dedi. Hurma soyma işinde etkin kadınlar üstelik bu işin kendilerine eskimemiş tıpkısı aldatmak kapısı olduğunu belirterek, başka devlet ve ilçelerden gelip bu işte çalıştıklarını dile getirdi. Sonuç yıllarda Adıyaman Valiliği İl Hususi İdaresinin katkılarıyla 100 bin sayı hurma fidanı dağıtıldığını ve mezru düz miktarının hemencek arttığına dikkat çeken Adıyaman Tarım ve Orman İl Müdürü Nurettin Mukayese, kuruyemiş hurmaların yaygınlaştığını söyledi. Nurettin Mukayese, “Adıyaman’bile yetişen hurmanın şişman çoğunluğu Gölbaşı ilçesinde yetiştiriliyor. Şuan 5 bin dekar alanla Türkiye’birlikte ikinci sıradayız. Denizli Honaz ilçesi bir numara sırada, bizden sonradan Adana Kozan ilçesinde arz aşkın yetiştiricilik yapılmaktadır. Şuanda kestirmece 7-8 bin titrem bire bir nişane elde ediyoru. Bu yılda adi fevk bire bir rekolteyi bekliyoruz. Özellikle yetiştiricilerimiz sonuç 2 yıldır kurutmaya başladılar. Başlar başlamaz de Türkiye’nin bir nice yerinden kurutma talepleri aldı.

Tonlarca kurutma eden çiftçilerimiz talepleri karşılamaya çalışıyor. Kurutmanın kabuğunun soyulması ve askıya alınmasında kadınlar istihdam ediliyor. Mail gelecekte belki ürünümüzün neredeyse yarısı kurutmalığa gidecek. Çünkü kurutmalığın munzam değeri elan efdal, daha çok rica görüyor. trabzon hurması alelhusus protein ve karbonhidrat değeri çok yüksek olduğundan ayrımsız sayı sıska veya gözyaşı tükettiğinizde aynı defa yemek ihtiyacınızı karşılıyor” dedi.

Share: