TESPİH FUARINI 24 SAATTE 35 BİN KİŞİ ZİYARET ETTİ

ADANA’üstelik geçmiş açılan Tespih ve Natürel Taşlar Fuarı’nı 24 saatte ancak içinden ve dar dışından 35 bin gönül görüşme etti.

Türkiye’üstelik ilk kez Adana’dahi planlı Tespih ve Tabii Taşlar Fuarı, güzeşte törenle açıldı. Mahdut içinden 71 diyar, güçlükle dışından ise 30 ayrımlı ülkeden üreticiler, kurdukları 250 stantta ürünlerini sergilemeye başladı. 25 Ara tarihine büyüklüğünde tespih meraklılarını bekleyecek fuarı, domestik ve yabancı 35 bin can ziyaret etti. Fuarda yapılan belirgin artırmalar, coşkulu anlara hayal oldu.

Niğde’den gelerek fuarda sergilik açan üretici Musa Kayırıcı, pahal ilgiyle karşılaştıklarını söyledi. Gelişigüzel ayın 15’inde kentte düzenlenen mezatlara katıldığını dile getiren Koca, fuarın talih genelinde yaygınlaşmasını istedi. Âdem, ‘Son yıllarda tespihe acun genelinde bağ artıyor. Fuarda enerjik kendisine açıkça artırmalar bile yapıyoruz ve çokça heyecanlı geçiyor. Şu dakika dünyanın 40-50 ülkesine yapıt gönderiyoruz’ dedi.

KATAR’DAN FUARA GELDİ

Katarlı gelişim insanı Yusuf Elbagı ise tuhaf tespihlere ilişki duyduğu üzere fuara geldiğini kaydetti. Elbagı, ‘Fuarı haddinden fazla beğendim ve organizasyona şaşırdım. Böyle bire bir özdek beklemiyordum. Fena Hâlde insanlarla tanışıp, çokça iyicene ürünleri inceleme fırsatı buldum’ diye niteleyerek konuştu.

SAHTE ÜRÜNLERE DİKKAT

Üretici Onur Çevik ise koleksiyonerlerin arz çokça kılkapan ve Osmanlı dönemine ilgili yabansı bakalit tespihlere bağlam gösterdiğini dile getirdi. Çoğu sektörde olduğu kadar tespihçilikte üstelik sahte ürünlerle karşılaşılabildiğine ilgi çekici Çalak, gerçeğinden fark etmenin çok edisyon olmaması sebebiyle devlette kaydı kâin esnaflardan aksata yapılması gerektiğini anlattı. Tuhaf tespihler için hikmet veren Çevik, ‘Bakalit malzemeden yapılan abus ürünler sarılıktan ekşi kiraz rengine, kırmızıya makul bedii. Hareketli renklerdir. Fiyatları 200 bin dolara kadar çıkıyor. Antikada karşılık sınırı yoktur zira sayıları haddinden fazla azdır. Osmanlı döneminde Zenci ülkelerinde de üretilen mahsulat var fakat kaliteli ürünler İstanbul’da üretilenlerdir. Üretecek malzemenin bile devamı çokça kısıtlı. Kültürümüzde çok muhteşem yeri var. Padişahların hepsi birer koleksiyonerdi. Hem dini ritüel adına hem ruhsal gerilim atma ara bulucu yerine hem üstelik mücevher adına kullanılmıştır’ dedi.

150 BİN DOLARLIK TESPİH

Öz Saygı Atik, fuarın en çok deste gören tespihin, Horozun Salih Usta’nın ürettiği 100 almanak antika olduğunu söyledi. Çalak, 99 almanak tespihin 150 bin dolara alıcısını beklediğini kaydetti.

Share: