Sakarya, Karabük, Bartın ve Zonguldak’ta Öğretmenler Haset kutlandı

Sakarya, Karabük, Bartın ve Zonguldak’ta 24 Teşrinisani Öğretmenler Haset nedeniyle tören düzenlendi.

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğünce “Geleceğin Kapısını Öğretmenler Araç” sloganıyla Şehit Erol Olçok Küçük Asya Lisesi’nde düzenlenen izlence, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Lise öğrencilerinin hazırladığı sinevizyon gösteriminin ardından konuşan Ilbay Korkulu Oktay Kaldırım, şehit öğretmenler Şenay Aybüke Sarp, Necmettin Yılmaz ve Ayşenur Alkan’ı rahmet ve minnetle özge etti.

Kaldırım, ilk emri “oku” olan koskocaman dinin ve medeniyetin mensupları olduklarına dikkati çekerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Burada ‘oku’ derken hemen zayıf hikmet sahibi olmayı kastetmiyor. Bizde güzel lügat var; malumatfuruş, bilgi gebe gelmek. Tıpkısı bile intikal kelimesi var, bilgi hamile vukuf söylemek. Burada ‘oku’dan garaz, hikmetle oku, kendini, çevreni, doğayı, kainatı, insanı, Yaradan’ı oku ve hep yaşamı buna göre değerlendir. Yetiştirdiğin nesillere, öğrencilere, gençlere bu ruhu üfle, bu bilgelik ve vukuf ruhunu üfle. Onu şekillendir, karakter ver, hasletler ver ve onu dünyaya, insanlığa hayır şahsiyet haline getir. Bizim okumadan anladığımız budur.”

Sakarya Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem Büyük, pedagog olmanın zorluğuna bel ederek, “Çünkü hak, namus, iyilik, görk, içtenlik, vicdan, alçak gönüllülük ve sadelik lüzumlu. Zordur terbiyeci koca tevessül etmek. Sizleri içten tebrik ediyorum.” ifadesini kullandı.

İl Milli Yetişek Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, “Bizler eğitimin sırtçı ve transformatör unsuru yerine, muazzez vatanımızın beherglas köşesinde öğrencilerimizi medeniyetimizin değerlerine ilişkin, hedefi doğrultusunda bıkıp usanmadan çalışıp öğrenme kültürünü ileri seviyelere taşıyan, efdal ideal sahibi Asım’ın nesillerini yetiştirme gayreti içerisinde olan sizlerin baştan sona yanındayız.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların peşi sıra şiir okundu, ortaöğretim öğrencilerinin günün fehva ve önemine ilişkin hazırladığı skeç oynandı. Sakarya Pir Sanatlar Lisesi öğrencileri birlikte enstrüman dinletisi sundu.

Elan sonraları aday muallimlik süreci tamamlanan öğretmenler, sahneye çıkarak Türk bayrağı eşliğinde ant etti. Aktiflik böylece meslekte zahmetli olan öğretmenlere Ilbay Yaya Kaldırımı vasıtasıyla izzetinefis belgesi arz edildi.

Karabük

Kent Meydanı’nda planlı tören, Karabük İl Milli Yetişek Müdürü Nevzat Akbaş’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı. Törende, Başmuallim Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete tefehhüm etmiş öğretmenler için ürkmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

100. Yıl Hars Merkezi’nde devam fail programda Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in Öğretmenler Günü mesajı okundu.

Öğretmenlik mesleğine yeni başlayanların ant ettiği programda, emekli olan öğretmenlere Vali Fuat Gürel ve Akbaş yoluyla bakım haysiyet belgesi ve onurluk verildi.

Ortaokullar ve liseler ortada düzenlenen türkü yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerin verildiği program, Karabük Mehmet Iyiliksever Bilgi Lisesi sarıklı ve öğrencileri vasıtasıyla hazırlanan “Sarıklı Almak İstiyorum” adlı oratoryo ve koro sunumunun arkası sıra sona erdi.

Bartın

Bartın’da Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan törende, İl Milli Yetişek Müdürü Oğuzhan Acar, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Törende içtinap etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Enerjik, burada Öğretmenler Günü Özel Defteri’ni imzalayarak tam eğitimcilerin gününü kutladı.

Hars Merkezi’nde süren programda, mesleğe eskimemiş başlayan öğretmenler ant etti, mütekait olan ve meslekte 40 yılını dolduranlara Ilbay Nurtaç Arslan, İl Milli Eğitim Müdürü Oğuzhan Enerjik ve tören düzeni üyelerince onurluk verildi.

Etkinliğe, Belediye Başkanı Cemal Akış, Garnizon Komutanı Deniz Mümessil Miralay Erkan Mecnunca, İl Jandarma Komutanı Albay Ersin Aslan, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Faruk Nesep, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Mufassal, meslek müdürleri ve öğretmenler katıldı.

Zonguldak

Zonguldak Valiliği önündeki törende İl Milli Yetişek Müdürü Züleyha Aldoğan, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Törende istinkâf etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Elan sonraları Aldoğan ve beraberindekiler, Ilbay Mustafa Tutulmaz’ı musahabe etti.

Zonguldak Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Kız Anadolu İmam Dil Cambazı Lisesi Konferans Salonu’nda planlı programda mütekellim Aldoğan, öğretmenliğin âdemiyet tarihinin bildirme muhteşem mesleği olduğunu belirterek, mecmu eğitimcilerin gününü kutladı.

Konuşmanın arkası sıra türkü okundu, oratoryo sunumu gerçekleştirildi. Mütekait öğretmenlere hizmet şeref belgesi sunma edildi.

İl Milli Yetişek Müdürlüğünce planlı kılık, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Enstrüman öğretmenlerinden oluşan koro, saz dinletisi sunarken, merasim sonunda mesleğe yıpranmamış başlayan öğretmenler kasem etti.

Share: