Nem Giderici Cihazlar

Nemlendiricinizden çıkan buharı gördüğünüzde ne tür bir nem oluşturduğunun farkında olmanız önemlidir. Nemin havadaki su buharı miktarının bir ölçüsü olduğunu bilmelisiniz. Bağıl nem, mutlak nem ve nem giderici, sağlıklı yaşam koşullarının sürdürülmesinde hayati roller oynar.

Nem, yüksek sıcaklıklar ve basınç su molekülünü gaz veya buhar haline dönüştürdüğünde oluşur. Bu nedenle bağıl nem önemlidir çünkü bize herhangi bir zamanda ne kadar nem yaşadığımızı söyler. Mutlak Nem, bir ortamın doygunluğa ne kadar yakın olduğunu söylerken, kuruluğa nem kurutma cihazı veya endüstriyel ısıtıcı neden olabilir.

Nem, genellikle sağlığın korunmasında olduğu kadar soğutma ve ısıtma gibi işlevlerde de çok önemli bir rol oynar.

Bu, birçok ebeveynin çocuklarına sorduğu yaygın bir sorudur. Ancak tropik bölgelerde ve okyanusa yakın bölgelerde yaşayan insanlar için de önemlidir.

Nem ve bağıl nem iki farklı şeydir. Bağıl nem, hava, toprak veya su gibi belirli bir maddede bulunan su buharı yüzdesini ifade eder. Mutlak nem, belirli bir zaman ve yerde tüm havada fiilen bulunan su buharı miktarını ifade eder. Nem, standart sıcaklıkta (g/m 3 * 1 kg/m 3 ) havanın birim hacmi başına su buharı kütlesi olarak ifade edilebilen metreküp başına gram (g/m 3 ) cinsinden ölçülür.

Bu soru sadece çocuklar için değil, evlerinin bitkiler ve çevre gibi nemli ortamlara nasıl katkıda bulunduğunu öğrenmek isteyen kişiler için de geçerlidir. Etrafta çok fazla nem olduğunda, insan sağlığına çok zararlı olan küf, mantar veya küf gibi sağlık sorunlarına neden olabilir. eğer varsa

Bağıl nem, havadaki su buharı miktarını, havanın o sıcaklıkta tutabileceği maksimum miktarın yüzdesi olarak ölçer. Mutlak nem, sıcaklığı da hesaba kattığı yerdir.

Islaklık ve bağıl nem arasındaki ilişki günlük hayatımızda görülebilir. Dışarıdayken, sabahları veya akşamları yapraklarda su damlacıklarının nasıl oluştuğunu ve çimlerde nasıl çiy oluştuğunu sık sık görürüz. Bunlar ıslak ortam örnekleridir ve bağıl nemi %100’e yakın tutar.

Nem neye bağlıdır? Bizi bir sonraki bölüm konumuza getiren sıcaklığa bağlıdır: nem alma cihazı. Küçük oda ünitelerinden büyük endüstriyel ünitelere kadar pek çok nem alma cihazı türü vardır.

Nem oluşumu, sıcaklık ve ısı farkından dolayı su buharının hareketinin bir sonucudur. Özetle, daha az ısı olduğunda havada daha fazla nem vardır.

Nem, havadaki nem miktarını ifade eder ve buna Bağıl Nem denir. Herhangi bir zamanda belirli bir hava hacminde bulunan su buharı ve su damlacıkları arasındaki denge durumu olarak tanımlanabilir. Yeterli dış nem kaynağına sahip değilse bağıl nem seviyesine ulaşmak zor olacaktır çünkü bu durumda düzgün çalışması için çiy veya yağmur gibi bir dış kaynak gerekir. Doğru seçenek ısıtıcı kiralamadır.

Mutlak Nem, herhangi bir zamanda belirli bir hava hacminde gerçekte ne kadar su buharı veya sıvı su bulunduğunu ifade eder ve size metreküp başına kaç gram bulunduğu hakkında bilgi verebilir.

Nem alma cihazları, evlerin ve binaların fazla nemini alarak evlerin küflenmesini veya yoğuşma nedeniyle küflenmeye neden olan nemlenmelerini önler.

Share: