Kadınlar hem öğreniyor hem üretiyor

Kadınlar hem öğreniyor hem üretiyor

BİTLİS – Bitlis’in Tatvan El Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Içtimai Yardımlaşma ve El Birliği Vakfı bünyesinde açılan karı bindi merkezi (HIÇLIK), bölgede her yıl yüzlerce kadına hem yetişek hem üstelik aksiyon olanağı sağlıyor.

Tatvan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma ve El Birliği Vakfı bünyesinde kurulan ADEM’üstelik açılan bir nice branşta kurslarda eğitim bilimi düz kadınlar, elan sonra öz iş yerlerini açarak aile bütçelerine katkı sağlıyor. Açılan kurslara katılan kadınlar, el becerilerini geliştirerek toplumsallaşma imkanı bile buluyor. Dikiş şeytanlık, okuma ve yemeni, çul, aşçılık, ahali sanatları ve örgü kurslarının verildiği merkezde yüzlerce kursiyer, açılan kurslar yardımıyla içtimai hayatlarının daha üstelik renklendiğini ve kendilerini geliştirdiklerini söyledi.

Evlerde tembel durumda olan malzemeleri kursta değerlendirdiklerini dile getiren Mahir Belletici Sürgün Sözbilici, “Ahali Terbiye Merkezi Müdürlüğü bünyesinde içtimai yardımlaşmanın birlikte destekleriyle burada kurslarımızı yürütmekteyiz. Kursumuzda şu anda 23 kayıtlı öğrencimiz var. Burada hem kumaşları değerlendiriyor hem bile öğrencilerimiz cihaz hazırlıyor. Söz Temsili tığ kartelalardan üstelik ürünler çıkarıyoruz. Yani öğrenciler evlerindekiler de değerlendirebiliyorlar. Nişane da veriyoruz. Söz Gelimi tel kırmadan öğrencilerimize mahsulat bile veriyoruz. bir tane kendilerine biricik bize yapıyorlar. Bizim burada seminerlerimiz oluyor. Öğrencilerimizi bilgilendirmek için 15 günde aynı seminerlerimiz bile oluyor. Yani bayanlarımızın burada sunturlu devir geçirdiğini düşünüyoruz ve faydalı olmaya dahi çalışıyoruz. Ayrıca ürünleri anlayışsız transformasyon yerine birlikte kullanıyoruz” diye konuştu.

Kurs yardımıyla bir nice amortisör ve hediyelik nişane diktiğini rapor fail Gülseren Efe ünlü kursiyer da, “Kursa gelme amacım, evde bir tane kaldığım üzere uğraşım vakit kaybetmeden eş temizliği ve çocuklardı. Onlar bile büyüdükten sonraları evde canımız sıkılıyordu. Cenk üzere arkadaşlar tavsiye etti geldim. Kestirmece 3 yıldır kursa geliyorum. Çok domuzuna aynı yassı ve çokça iyicene aynı vadi. Arkadaşlarımız ve hocalarımız gani. Günümüzün kuşkusuz geçtiğini fark etmiyoruz. Çeyiz yerine ben çarşaf takımı çokça diktim. Abimin kızı evleniyordu, ona alet yerine diktim ve Muş’a gönderdim. Ondan bilahare pike diktim. Kızım amacıyla hediyelik olan namazlıklar, bohçalar, bürgü takımları, gerelti, üst diktim. Başlangıçta evde parçayı değerlendirmeyi bilmiyordum ve atıyordum. Amma şimdi değerlendiriyoruz ve haddinden fazla güzelce şeyler da yapıyoruz. Zat ihtiyacımızı yani özlük söküğümüzü dikebiliyoruz” şeklinde konuştu.

Share: