İSTANBUL-EKIN VE TURİZM BAKANI ERSOY İSTİKLAL HARBİ SERGİSİ’NİN AÇILIŞINA KATILDI

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Atatürk Kültür Merkezi’nde ‘İstiklal Dosdoğru Sergisi’nin açılışına katıldı. Sergilerin önemine değinen Vekil Ersoy “Hele Çanakkale Savaşı, Kurtuluş Savaşı ile ait tarihi sergiler çokça kebir. Öğrencilerin burayı gezmesi, o günkü şartları hissetmesi heybetli”dedi.

Hars ve Turizm Bakanlığı eliyle planlı Beyoğlu Firez Yolu Festivali kapsamında, Hisart Aktif Gün Müzesi koleksiyonlarından derlenen eserlerle hazırlanan ‘İstiklal Düz Sergisi’ Atatürk Kültür Sarayı Türk Telekom Opera Salonu Ast Fuayesinde ziyarete açıldı. Küratörlüğünü Nejat Çuhadaroğlu’nun yaptığı serginin açılışına Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, eşi Pervin Ersoy, Beyoğlu Kaymakamı Mustafa Demirelli, Beyoğlu Anadolu Lisesi ve İstanbul Atatürk Küçük Asya Lisesi öğrencilerinin beraberinde davetliler katıldı.

Hisart Etkili Gündüz Müzesi Kurucusu ve diorama sanatçısı Nejat Çuhadaroğlu eşliğinde, eşi Ülker Ersoy ile sergiyi gezen Icra Vekili Mehmet Nuri Ersoy, festival zincirinin Çanakkale ile başladığını hatırlatarak “Yoğun meşgul bitmeme ediyor. Bugün, Beyoğlu Ekin Yolu Festivalindeyiz. Festivalde sergiler birlikte vadi alıyor. Zaman, Atatürk Kültür Merkezi’nde, İstiklal Harbimiz ile ilgili tarihi bire bir sergimiz var. Seyran fırsatı buldum. Özellikle Çanakkale Savaşı, Kurtuluş Savaşı ile ilgili tarihi sergiler çokça eke. Öğrencilerin burayı gezmesi, o günkü şartları hissetmesi koskocaman. Unutulmaması gereken anlar. Bunlar, görsel efektlerle çok elan aktif oluyor. Çokça güzel minyatürler ve uygun kopyalar düzlük almış. Dönemin giysileri, silahları ve uğraş koşulları çokça güzel canlandırılmış. Başarılı aynı sergi oldu” dedi.

FESTİVALLER SEÇME YIL İL SAYISI ARTARAK GERÇEKLEŞMEYE DEVAM EDECEK?

Kültür Bakanlığı bünyesinde gerçekleşen Hars Yolu Festivallerine katılımın kısık olduğunun altını çizen Bakan Ersoy sözlerini şöyle sürdürdü:

Cemaziyelevvel, Diyarbakır Uğur Ekin Yolu Festivali’nin açılışını gerçekleştirdik. Bizi sunu haddinden fazla sevindiren; hep etkinliklerimize haddinden fazla yoğun katılım olması. Diyabakır’daki konsere 45 bin kişi katma. İstanbul, Ankara, Çanakkale’deki etkinliklerin tamamında haddinden fazla vahim ortaklık oluyor. Firez Yolu Festivallerini amacına makul tıpkı şekilde genişletmeye devam edeceğiz. 23 Ekim’da, Diyarbakır ile alay malay Beyoğlu ve Hükûmet Merkezi Kültür Yolu Festivallerimiz serencam bulacak. Bu yıl 5 adına gerçekleştirdiğimiz etkinlik sayısını, 10’a çıkaracağız. Bu etkinlikler yılda bir kez, seçme devlet için gerçekleştirilecek. Etkinlikler, rastgele sene el sayısı artarak gerçekleşmeye bitmeme edecek. Çünkü halkımızdan çokça fazla bağ var. Eylemek ki, çok beklenen festivallermiş. Halkın, firez ve sanatla buluşması, sanatçılarımıza yardım açısından çok muhteşem. Düzenlenen şehirlerde, şehrin hem Türkiye hem de dar dışındaki bilinirliğini yükseltmek açısından yetişkin.

İSTİKLAL HARBİ SERGİSİ 30 KASIM’A KADAR AÇIK KALACAK

Proje Koodinatörlüğü ve Sergi Editörlüğünü Ömer Çalşimşek’in yaptığı, Hisart Faal Ruz Müzesi’nin Halas Savaşı dönemine ait koleksiyonlarında bulunan ağız ağıza otantik eserlerin vadi aldığı sergide, İstiklal Hakikat’nin canlandırıldığı dioramalar üstelik görülebilecek. Atatürk Kültür Merkezi’nde 30 Teşrinisani tarihine kadar belirtik kalacak sergide antrparantez, dönemin askerlerinin özgün resmî giysi ve ekipmanları, ışık ve vesaik, besili boya tablolar, objeler ve canlandırmalardan oluşan yüzlerce parça sergilenecek.

Share: