Hayvan üreticileri bindi bekliyor

Bursa Tarım Odaları İl Eş Güdüm Başkanı Sadi Lüle Taşı, “Süt ve et üreticileri için acil hazırlık alınmalı. Yoksa içecek sütün ve eşya deri fiyatlarının önüne geçemeyiz. Kalan maliyetler karşısında hayvancılar çıktı bu sektörden çıkmaya başladı” dedi.

Marmara bölgesindeki 10 ilin Ekincilik Odaları İl Eş Güdüm başkanları, TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’a, fellah ve hayvancıların yaşadığı sorunlarını iletti. Toplantıya katılan Bursa Ekincilik Odaları İl eş güdüm Başkanı Sadi Aktaş, “Tarımdan hayvancılığa üreticilerin iştiyak ve beklentilerini aktardık. Tarım ve hayvancılığın dününü bugününü ele aldık. Özelikle benzen ve ten üreticileri için ivedi tedbir alınmalı. Yoksa içecek benzen ve kayıt ten fiyatlarının önüne geçemeyiz. Küsurat maliyetler karşısında hayvancılar imdi hayvanlarını keserek bu sektörden çıkmaya başladı. Üreticinin ürettiği süte zam yapılıyor. Müstahsil benzin parasını almadan yiyecek bindirim geliyor. Efsanevi ağızotu fiyatları yerinde durmuyor. Saman, yonca. anif yem fiyatlarının artmasıyla vücut üreticileri işin içinden çıkamaz ağıl geldi. Cumhurbaşkanımızdan vücut ve süt üreticilerinin sorunlarının çözümü için ivedili destek bekliyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Başkan Aktaş, “Cesim olan benzeri bahis ise ÇKS kayıtlarını e-oran üzerinden eden çiftçilerimiz gerçekli ilişkin bulundukları tarım odalarına her an güncelleme yapmaları gerekiyor. Güncelleme yapmayan üreticilerimiz heybet desteği alamayacak. Çiftçilerimize çağrım lütfen ekincilik odalarına anbean güncelleme yaptırsın” dedi. – BURSA

Share: