Gurbetçiler akın akış yaşadıkları Avrupa ülkelerine dönüyor

Türkiye’bile sevdikleriyle birlikte almanak izinlerini nâkil gurbetçiler, yaşadıkları Avrupa ülkelerine dönme yolculuğunda gümrük kapılarında anahtar yoğunluğu oluşturuyor.

Memleketlerinde yaz tatillerini ve almanak izinlerini geçiren gurbetçiler, tatillerinin sona ermesi gelişigüzel yaşadıkları Avrupa ülkelerine aktarılma yapmaya devam ediyor. Yaşadıkları ülkelere çağrıştırmak için yola sâdır gurbetçiler, Bulgaristan’a açılan Kapıkule Temel Kapısı’nda uzun çevirgeç kuyrukları oluşturdu. Sevdiklerini geride bırakan gurbetçi vatandaşlar dönem önünde Türkiye’den hazin ayrılıyor. Gurbetçiler, Türkiye’de gezdikleri yerlerde mütenevvi lokal lezzetleri üstelik bagajlarında götürüyor.

“Üzülüyoruz”

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde iznini geçiren gurbetçi vatandaşlardan Alperen Gül, Fransa’nın Metz kentine gezmek üzere Kapıkule Gümrük Sahası’nda sıranın kendisine gelmesini beklediğini ifade ederek, “Sevdiklerimizle buluşup sıla-ı rahim yaptık. Ülkemizi terk ediyoruz ama yapacak tıpkısı madde yok, burada bizi vatanımızı iki arada bir derede gurbetçinin tehi öylece geçip gidiyor. Herhangi Bir gittiğimiz yöreden o yörenin angın lezzetlerinden almaya çalıştık. Üzülüyoruz zira anamız babamız burada, onun üzere eş adi vatana gelip gittiğinde haddinden fazla nazik hüzün yaşıyor” dedi.

“Gümrüklerde bekliyoruz”

Ankara’da sevdikleriyle hasret gideren gurbetçi vatandaş Erol Uyanık, Almanya Stuttgart’a gideceğini belirterek, “Yerey ve insanlarımızın özlemini çektim. Ben bile memleketime gidip, toprağıma bukanak basıp insanlarımızla özlem giderdim. Amma yolculuğumuz birçok sorumluluk ve zahmet ile geçiyor. 3 bin 500 kilometre kez yapıyoruz. Sevinç ve bahtiyarlık ile geldiğimiz ülkemizde dönüşümüz çok balaban kapalı oluyor. Geldiğimiz devir ve çevrim amacında sürekli gümrüklerde bekliyoruz. Gümrüklerde sıcağın altında saatlerce torunlar birlikte bekletiliyoruz. Biz bu durumun sona ermesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Sıla-ı merhamet yaptık”

Almanya’ya gideceğini söyleyen Ahmet Hatip üstelik Türkiye’birlikte sevdikleriyle beraber sıla-ı merhamet yaptıklarını ve müracaat etmek üzere gittikleri kentlerde tarihi ve yerel lezzetleri da yanlarında götürdüklerini belirtti. – EDİRNE

Share: