Gedizli tamirci ata yadigarı mesleğinde saatlerin ömrünü uzatıyor

Kütahya’nın Gediz ilçesinde faal Mehmet Mürtefi Karaoğlan, çocukluğunda vakit etmek üzere gittiği saat tamirat dükkanında dedesi ve babasından öğrendiği mesleği isteyerek devam ettiriyor.

İlçede natamam yüzyıl önceki dedesinin başladığı saat tamirciliğini babasından devralan ve dedesiyle bire bir adı haiz Küçük Asya Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu 38 yaşındaki Karaoğlan, ailenin üçüncü nesil üyesi kendisine bu işi 19 yıldır sürdürüyor.

Özyurt Mahallesi’ndeki babasından kalma dükkanda saat tamiri yapan Mehmet Yüce Karaoğlan, AA muhabirine, Karaoğlan ailesinin üçüncü nesil saat ustası olduğunu ve ailesinde saat tamirciliğinin sakat yüzyıllık geçmişi olduğunu söyledi.

Dedesinin mesleğe 1960’lı yıllarda madencilerin tepe lambaları, radyoları ve masa saatlerini onarım etmekle başladığını anlatan Karaoğlan, şöyle bitmeme etti:

“Dedem, Gediz Depremi’nden bilahare Yeni Gediz’in kurulmasıyla 1972 yılında ilçede dükkan açmış. Ego de 2003’te, mesleği dedemden öğrenen babamdan bu bayrağı devraldım. İlkokul zamanımdan beri meslek çıkışları şişman bir heyecanla dükkana dirimsel, saatlerin çalışmasını ve tamirini izler, elime geçirdiğim saatleri söküp kurcalardım. 19 yıldır önce başladığım bölüm üzere titizlikle, bayıla bayıla büyük aynı aşkla bu mesleği yapmaktayım.”

Tamirat ettiği saatlerle insanların anılarını de yaşatıyor

Karaoğlan, viran aynı saati çalıştırdığında balaban mutluluk yaşadığını dile getirdi.

En çokça mekanik saatleri tamirat etmeyi sevdiğini tamlayan Karaoğlan, “Sakat saatlerin tamirini takkadak yapıp amal ayla getirmekle işimiz bitmiyor. O saatin sahibini, büyüklerinden miras kalan yaşanmışlıkları üstelik hayata geçirmiş oluyoruz. Rüçhan amacım yurttaş memnuniyeti. Çabucak aynı saati onarım etmenin mutluluğunu birlikte yaşamıyoruz, insanların anılarını de yaşattığımız üzere onları de memnun etmiş oluyoruz.” diye konuştu.

Mesleği sürdürecek şakirt bulamadığını anlatan Karaoğlan, “Yetiştirdiğim 3 şakirt, usta olduktan bilahare memuriyeti yeğleme ederek ayrıldı. İki defa celal memuru olma fırsatını yakaladım ama eş mesleğini devam ettirmeyi yeğleme ettim.” dedi.

Mehmet Mualla Karaoğlan, mesleğin yok olmaması amacıyla yaz tatillerinde çocukların bu garip çığır guruplarına yönlendirilmesi tavsiyesinde bulundu.

Müşterilerden Ramazan Ünal (76) ise yıllardır saatlerini Karaoğlan ailesine onarım ettirdiğini belirtti.

Share: