Gediz’de ‘Sportif yetenek’ taraması

Kütahya’nın Gediz ilçesinde, Cahillik ve Spor Bakanlığı ile Milli Yetişek Bakanlığı ortaklığıyla 81 ilde senkronik hayata geçirilen ‘Türkiye Sportif Kabiliyet Taraması ve Spora Yönlendirme’ projesi 20 uzman çalıştırıcı ve beden eğitimi öğretmeni yoluyla 558 öğrencinin yegâne biricik 10 farklı istasyonda ölçümleri alındı.

Tarama testlerine katılan öğrencilerle yakından ilgilenen ve tarama testlerini izlem fail Gediz Bilgisizlik ve Spor İlçe Müdürü Muhammed Keder, sporcularla spor ve hedefleri karşı kardeş kardeş etti, tavsiyelerde bulundu.

Yara, “Proje çerçevesinde İlkokul 3. dershane öğrencileri 10 ayrı teste elbette tutulmaktadır. Bu testler; uzunluk- kilogram ölçümleri, elastikiyet ölçümleri, kulaç uzunluğu-habitat yüksekliği ölçümleri, dikey sıçrama testi, kavrama kuvveti testi, geriye akilane keyif topu atma testi, çabukluk testi, 20 metre hız testi. Makbul testlerin ölçümleri ağız ağıza elektronik ortamda yapılmakta olup, alınan veriler cümle üzerinden Ankara’da mevcut genel merkeze iletilmekte ve veriler bu merkezde depolanmaktadır. Öğrencilerin kabiliyet taraması sonuçlarının değerlendirilmesi projenin en üst kurulu olan Bilim Kurulu vasıtasıyla gerçekleştirilecektir” dedi. – KÜTAHYA

Share: