Fellah uzmanlar: Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki takarrüp bölgenin istikrarı için cesim (1)

Arap araştırmacı ve edipler, Ukrayna- Rusya savaşından bilahare dünyada kırıcı ve aceleci dönüşümlerin yaşandığı bu dönemde Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki yakınlaşmanın bölgenin hamaset ve istikrarına katkı sunacağını belirtiyor.

“Balaban Transformasyon: Global Değişimin İtici Güçleri” temel temasıyla 10-11 Kasım’dahi İstanbul’bile düzenlenen 13. Boğaziçi Zirvesi’ne katılan Fellah araştırmacı ve gazeteciler, dünyadaki değişimler gölgesinde Türkiye ile Gündüz Feneri ülkeleri arasındaki yakınlaşmanın önemini AA’ya değerlendirdi.

Katarlı araştırman gazeteci Cabir ahali-Haremi, Rusya’nın 24 Küçük Ay 2022 tarihinde Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşın dünyada herkesi acıttığını söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşın, dünyadaki ağdalanmış durumu henüz üstelik içinden çıkılmaz kuzuluk getirdiğine bel fail Haremi, “Bu savaş, Orta Şark’bile üstelik elan aşkın kriz ve acılara amil oldu. Ukrayna-Rusya savaşının yansımaları tükenik değil, bunun yansımaları Fellah bölgesine geldi.” dedi.

Orta Doğu’de Suriye, Filistin, Yemen ve Libya ilkin tutmak amacıyla birçok krizin devam ettiğini dile getiren Haremi, zımnında Ukrayna-Rusya savaşının gelmesiyle gelişigüzel buralardaki krizlerin içinden çıkılmaz kuzuluk geldiğini aktardı.

Günümüz dünyasında olabilecek herhangi bir kriz veya savaşın belirli benzeri coğrafyayı etkilemekle kalmadığının altını çizen Haremi, bu nedenle Ukrayna’daki savaşın ayrıksı yerlere taşınmaması için elan çok arsıulusal çabalara gerekseme duyulduğunu söyledi.

Türkiye’nin Ukrayna-Rusya savaşının önüne ayrılmak veya yer azından etkilerini tenzil konusundaki çabalarıyla başarılı olduğuna dikkati çeken Haremi, “Türkiye’nin, acun ülkelerine tahıl sevkiyatı yolunu açan anlaşmayla azık güvenliği üzerine üstlendiği nazik rolü ölçüm etmeden geçmemek lazım.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye ile Arapların yakınlaşması Orta Doğu’ya cesaret ve abra getirir”

Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki ilişkilere dahi değinen Katarlı araştırman edip Haremi, şunları kaydetti:

“Haddizatında Türkiye ile Arapların yakınlaşmasına yeryüzü haddinden fazla muhtaç olduğumuz tıpkı dönemden geçiyoruz. Zira Türkiye ile herhangi bir Arap ülkesi arasındaki olumlu aynı gelişmenin takkadak Orta Şark’da yansımalarına şahitlik ediliyor.”

Orta Şark’nun artık çok taraflı krizlerden yorulduğunu dile getiren Haremi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tüvana tıpkı Türkiye, Gündüz Feneri dünyasının dayanağı oluyor, aynı zamanda Gündüz Feneri ülkeleri birlikte Türkiye amacıyla berenarı önemlidir. Bu nedenle Türkiye ile Fellah ülkeleri ortada mesafeleri mantinota ve çıktı iş birliği köprülerinin kurulması gerekiyor. Doğrusu Türkiye ile Fellah ülkelerini birleştiren konular çoğunlukta ve farklı memul konular berenarı azdır. Serencam itibariyle Türkiye ile Arapların yakınlaşması Orta Şark’ya kalkınmanın yolunu açacak çekinmezlik ve muvazene getirir.”

“Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki ilişkiler, Orta Doğu ittifakını vaat ediyor”

Filistinli araştırman gazeteci Halil umum-Aseli dahi Türkiye ile Zenci ülkeleri beyninde son aylarda şahitlik ettikleri yakınlaşmanın imge verici olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Velid umum-Hureyci’nin zirvedeki konuşmasında Türkiye’nin lehçe politikalarını destekleri anlamına gelen ifadeler sarfiyat ettiğini aktaran Aseli, “Türkiye ile Arap ülkeleri ortada sonuç zamanlarda ongunluk kaydeden ilgiler, sakat Gündüz Feneri Birliği Sekreteri Amr Musa’nın da belen ettiği Orta Şark ittifakının oluşmasını vaat ediyor.” dedi.

Dolayısıyla uluslararası kriz ve değişimlerin gölgesindeki zorluklara cebin Türkiye ile Zenci ülkeleri arasında tıpkısı bölgesel birliğin olabileceğine dikkati çekici Aseli, düpedüz nahiye ülkelerinin bile imdi Türkiye ile mesafeli olmanın kimsenin yararına olmayacağının farkında olduğunu rapor etti.

Ukrayna-Rusya savaşı bağlamında dünyada çok kilolu ve çabuk dönüşümlerin olabileceğine, alelhusus birlikte enerji kadar konularda Orta Şark’yu aracısız ilgilendiren gelişmelerin olduğuna meni fail Aseli, bu nedenle birlikte Türkiye ile Gündüz Feneri ülkeleri arasındaki hisse senedi birliğinin ahit yitirme lüksü olmadığına vurgu yaptı.

“Lehçe takarrüp Filistin meselesinin yararınadır”

Lehçe yakınlaşmaların Filistin meselesine da faydalı olduğunu söyleyen Kudüslü edip Aseli, Türkiye’nin Filistin davasına verdiği her bir desteğe Gündüz Feneri ülkeleri marifetiyle birlikte sahip çıkılmasının berenarı ehemmiyet en ettiğine vurgu yaptı.

Aseli, Türkiye’nin Filistin meselesine yönelik tutumunun arsıulusal mahfillerde ve diplomaside bütün olumlu kaldığını hatırlattı.

Arap ülkelerinin akıbet yıllarda Kudüs kenti ve Mescid-i Aksa ilkin olmak amacıyla Filistin davasına müteveccih yükümlülüklerini yeterince adına getirmediğine işaret fail Aseli, zımnında Türkiye ile Zenci ülkeleri arasındaki yakınlaşmanın bu bağlamda imge donör olduğunu dile getirdi.

Iraklı araştırman yazar İbrahim ez-Zubeydi ise Türkiye ile Fellah dünyasının ilişkilerinin dini eksene dayandığına dikkati çekerek, “Türkler kendilerini İslam’la tanıştıran Araplara hedef gütmediği kabilinden Araplar de Türkiye’yi o şekilde görüyor.” dedi.

Zubeydi, dolayısıyla Türkiye ile Arap ülkelerinin toptan değişimler gölgesinde üstelik iş birliğiyle bölgenin büzük ve istikrarını korumaktan işkil etmediklerini anlatım etti.

Share: