Develi’de 3 çevrim boyunca 2 bin öğrenciye ‘Çanakkale Ruhu’ konferansı verildi

Develi’da Çanakkale Zaferi’nin 107. yılı zımnında Develi Belediyesi’nin organizasyonu ile ilçeye mevrut Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Öğretim Görevlisi Ahmet Nedim Kilci, 3 devir süresince 6 oturumda toplamda 2 bin öğrenciye ‘Çanakkale Ruhu’ konferansı verdi.

Konferansa öğrencilerle gelişigüzel Develi Şehremini Mehmet Cabbar ve Develi İlçe Milli Yetişek Müdürü Hedef Toprak üstelik katıldı. Konferansta his mahmul anlar yaşanırken 18 Mart Çanakkale Zaferi’ni anlatmanın benzer olmadığını, bu zaferi anlatabilmek amacıyla zafere revan sürecin ongun bilinmesi gerektiğini belirten Kilci, “Çanakkale turistik benzeri yolculuk amacıyla gidilecek tıpkı düz değildir. Çanakkale Savaşında Mehmetlerin çektiği çileyi ruhumuzda nüfuz etmek, Çanakkale şehitleri bu yurt amacıyla neler yapmışlar onu yakalamak, ders ve yabansı kabul etmek niyetiyle ülfet edilmelidir. Bugün cemaat olduğumuz hep değerlerin arkasında yatan fedakarlıkları, çekilen sıkıntıları çokça ferah alacak etmeliyiz. 18 Mart Şehitleri Ihtifal Haset ve Çanakkale Zaferi’nin 107. Sene Dönümünde bu toprakları canlarıyla yurt kılan, kebir destanımızı tarihe “Çanakkale Geçilmez” diyerek kazıyan aziz şehitlerimizi tükenmez minnettarlık, rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

İstiklal Savaşı’nda elde edilen zaferin önsözü olan Çanakkale Zaferi’nin Türk milletinin çağ süresince kazandığı sunu temiz zaferlerden ve sunu iri kahramanlıklardan biri olduğunu belirten Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar da, “Bizler da bu destanı cümle yönleriyle görmek ve hele da gençlerimize yer akla yatkın şekilde aktarabilmek üzere kızıl hocamızı Develimize çağırma ederek gençlerimizle buluşturduk. Çanakkale sevdalısı hocama bu nadir bilgileri gençlerimize ulaştırdığı için teşekkürname ediyorum” ifadelerini kullandı. – KAYSERİ

Share: