Demokrat Parti Umumi Başkanı Tevazulu: “Yine Özgürlük Diyeceğiz, Gine Hak Diyeceğiz”

Demokrat Öğür (DP) Umumi Başkanı Gültekin Tevazulu, “Onların bıraktığı bayrağı, her bir zerresi bir şehidin düşünce ile boyanmış bu vatanı lahut bilmiş bizler amacıyla benzeri ‘yurt ve ulus’ meselesi olan bu hümayun davayı, yıllar süresince Anadolu’nun ücra köşelerine demokrat misyonun abide şahsiyetleri, liderleri, hizmetkarları bütün taşımıştır. Zaman üstelik ülkemizin içine düştüğü, makul ile yanlışın meydan değiştirdiği devir demokratların, demokrasiyi bir konjonktürel program namına görenlerin ülkeye kişi varlıklarını mübrem tıpkısı kadere irca etmek üzere elimizde noksan kapalı demokratik imkanlarla birlikte olsa meşruiyetten ayrılmadan yeniden budun diyeceğiz, gine hürriyet diyeceğiz, yeniden türe diyeceğiz” dedi.

DP Umumi Başkanı ve Afyonkarahisar Saylav Gültekin Uysal, Menderes, Polatkan ve Sağlam’nun idamlarının yıldönümü zımnında zaman anıt mezarda düzenlenen yâd töreninde bir istişare yaptı. Tevazulu, kısaca şunları söyledi:

“15 Mayıs 1919 sabahı Konak Meydanı Kordonboyu’nda Yunan gemileri Patris ve Atronitos’tan Pasaport’a yanaşan ve İzmir Metropoliti Hrisostomos aracılığıyla kutsama edilen Yunan Efzon Alayına, Themistokles gemisi ile karaya sâdır 5. Yaya Alayına tutkun Yunan askerlerine ‘Olmaz, gayrimümkün, böyle ellerini sallaya sallaya giremezler’ diyerek itiraz eden ve önce kurşunu atan, işgalcilerin süngü darbeleri ile 31 yaşında şehadete eren Hasan Tahsin temsil. ya de 23 Antrakt 1930 günü mürteci aynı ayaklanmaya müdahale ettiği amacıyla öldürülen, hainlerin öldürmekle hırslarını doyuramayıp affedin başını keserek tıpkı sopaya takıp sergiledikleri Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay. Tamam, Milli Mücadeleden sonra vatanın bekası amacıyla yıldırı örgütlerine alın kahramancasına uğraş ederken şehadete ermiş binlerce Mehmetçik? evet Cumhuriyet değerleri üzere vatanın her sathında görevini ödeme ederken haince öldürülen şehitlerimiz.

“HANGI ŞEHİTLER GÖRDÜ BU VATAN”

Bilfarz 31 Mart 2015 günü teröristler marifetiyle görevini ödeme ettiği adliye binasında sersem alınıp martir edilen Müddeiumumi Selim Kiraz. ya üstelik 10 Teşrinisani 2016 yılında Mardin’da PKK’lı teröristler eliyle düzenlenen saldırıda şehit olan Şehit Kaymakamımız Muhammed Fatih Safitürk. Batman’ın Kozluk ilçesinde 9 Haziran 2017’bile karne dağıttıktan sonradan evine gittiği tam hain yıldırı örgütü PKK saldırısında hayatını kaybeden Aybüke Dik. Ne şüheda gördü bu yurt.

“17 EYLÜL’DE İSE BAŞBAKANIMIZI ŞEHİT EDEN ZALİM BİR İRADEYİ BİR EL DAHA TELİN EDİYORUZ”

Bu vatanın, bu milletin kurtuluşu ve devletin kuruluşu uğruna isimli bilinmeyen hangi canlar şehadete erdi. Adını sayamadığımız on binlerce şehit; herhangi bir birinin derdi millet, her birinin derdi şehir! İşte zaman bile ‘derdi ulus’, ‘derdi yurt’ olan üç şehidimizin, işgalden kurtulan bu vatanın kurtuluşuna yarenlik etmiş, kuruluşuna haremlik etmiş ve sonunda milletimizin istikbali amacıyla nazik tıpkısı sıkıntı üstlenerek mücadelesini devam ettirmiş üç herif yiğidin şehit edilişinin sene dönümünü kazanç ediyoruz. 61 sene evvel 16 Eylül’bile iki bakanımızı, 17 Eylül’dahi ise başbakanımızı martir eden acımasız benzeri iradeyi tıpkı nöbet daha kargıma ediyoruz.

“YİNE HÜRRİYET DİYECEĞİZ, YİNE HAK DİYECEĞİZ”

Onların bıraktığı bayrağı, beherglas zerresi tıpkısı şehidin karın ile boyanmış bu vatanı şerif bilmiş bizler için ayrımsız ‘vatan ve millet’ meselesi olan bu hümayun davayı, yıllar süresince Anadolu’nun ücra köşelerine demokrat misyonun anıt şahsiyetleri, liderleri, hizmetkarları bütün taşımıştır. Bugün da ülkemizin içine düştüğü, doğru ile yanlışın vadi değiştirdiği devir demokratların, demokrasiyi tıpkısı konjonktürel program yerine görenlerin ülkeye kişi varlıklarını kaçınılmaz bir kadere yönetmek amacıyla elimizde noksan sadık demokratik imkanlarla dahi olsa meşruiyetten ayrılmadan gine millet diyeceğiz, esasen özgürlük diyeceğiz, yeniden hak diyeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle bugün burada andığımız Martir Başbakanımız Adnan Menderes, onun bakanları Fatin Rüştü Zorlu, Hasan Polatkan ve onlarca adsız kahramanı, bu acıyı ortak tıpkısı şiddetli olarak muammer büyüklerimizi, Müessis Umumi Başkanımız Cumhurbaşkanımız Mehabet Bayar’ı, nazik liderimiz Süleyman Demirel’i, o bayrağı kendisinden sonraları taşıyan Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ı ve zaman bulunduğumuz bu alanda meftun bulunan martir Başbakanımızın eşi Berrin Menderes’i, onu bulunmaz evlatları Görgülü Menderes’i ve bulunduğumuz bu mekanda yatan kül geçmişlerimizi, eksiksiz şehitlerimizi bile bu vesileyle rahmetle bigâne gelmek istiyorum.”

Share: