Çok sayıda el üzere solgun kodlu uyarma! Birçok kentte kar yağışı bekleniyor

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü’nün hava raporu tahmine bakarak mahdut genelinin parçalı ve çokça bulutlu, Marmara’nın doğusu, Şark Akdeniz, İç Rum’nun doğusu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Kütahya ve Eskişehir çevrelerinin yağışlı olması bekleniyor.

YÜKSEK KESİMLERDE KAR YAĞIŞI BEKLENİYOR

Genellikle yağmur ve bora, Günindi ve Şarki Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri, İç Küçük Asya’nun kuzeydoğusunun yüksekleri ile Gün Doğusu Anadolu’nun yıldız ve doğusunda karla elinin körü yağmur ve kar şeklinde olması muhtemel yağışların; Ölçülü ve Gün Doğusu Karadeniz ile Güneydoğu Küçük Asya’nun doğusunda ve Ardahan, Muş, Bitlis, Van’ın güneyi, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde sağlam, Giresun’un ve Artvin’in yan kesimleri ile Rize çevrelerinde haddinden fazla kuvvetli ve düzlük saha acı olması bekleniyor.

KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINAYA DİKKAT

Hava sıcaklığı zaman normallerine dönerken rüzgarın alelumum şimal, Şarki ve Güneydoğu Küçük Asya’da güney yönlerden hafif, ara sıra ölçülü kuvvette, Günindi Akdeniz ile Şark Akdeniz’in iç kesimlerinde şimal yönlerden, Itidalli ve Maşrık Karadeniz kıyılarında günindi ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli, arada bir kısa süreli sıkıntı (40-70 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

25 İL İÇİN SARI HARF

Öte yandan Adıyaman, Amasya, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Giresun, Hakkari, Kayseri, Malatya, Mardin, Niğde, Kargaşa, Rize, Samsun, Siirt, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Batman ve Şırnak için sarı kodlu uyartı verildi.

SARI HARF NEDİR?

Sarı kod, hava şartları gizil tehlikelidir anlamı taşır. Tutum edilen meteorolojik hadise serüvenli olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek cerrahi müdahale üzerine titiz olunmalıdır.

Share: