Cazibe ve Bütçe Komisyonu’nda ‘Canlı Yayın’ Esprileri… Paylan “Birçok Paraysa Ego Vereceğim” Dedi, Şentop “Telefonunuzu Değiştirin, Ben Ödeyeyim. Elan…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Divan bütçesinin görüşmeleri sırasında TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile HDP Mebus Garo Paylan beyninde encümen çalışmalarının enerjik verilmesi üzerine nükteli anlar yaşandı. Şentop, Paylan’ın “Kaç paraysa ben vereceğim Sayın Komutan, zira tıpkısı elektronik beyin, tıpkısı server bu. Hani 10 bin, 20 bin liralık süresince çözülebilecek bir maslahat. Ben vereceğim diyorum, hani bütçe sıkıntı varsa ego vereceğim” şeklindeki sözlerine “Siz, bu Divan’in yayınla ilgili çalışmasının maliyetini ödeyeceğinize bence telefonunuzu değiştirin yoksa ben ödeyim sizin telefon paranızı, elan bereketli im yaparsınız” esprisiyle bedel verdi.

TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu’nda, TBMM, Sayıştay ve Kamu Denetçiliği Kurumu bütçeleri görüşülüyor.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un sunumu öncesi usule ilgilendiren bayram kayran HDP Diyarbakır Saylav Garo Paylan, lokma sonrasında görüntü alınmasına müsaade verilmemesini eleştirdi. Paylan, “Geri bu kameralar, naklen yayın üstüne tartışmalarımız olmuştu ve bu konuda bütünü sayın Mustafa Şentop’a attınız. Sayın Mustafa Şentop bu konuda benzeri tenkis yaptı. Sedir’teki ihaleleri kim yapıyor? Sayın Şentop, herhalde siz yapıyorsunuz sanıyorum” dedi. Paylan şöyle devam etti:

“ŞU KAMERALAR BENİ ÇEKİYOR, BEŞ ALTI SONRA SİZİ ÇEKECEKLER”

“Bakın, şurada benim görüntümü görüyorsunuz değil mi Sayın Başkan, şu kameralar beni çekiyorlar, beş alti bilahare siz konuştuğunuzda de sizi çekecekler. Yani şuradan im yapılıyor ve bağırsak odaya bu yapıt gidiyor. Yani içerideki odada gayrı bürokratlar bu yayını izliyorlar. Şurası önerdik, keşke hani bu yıl şunu başaralım, ‘Ya, şu yayını bakın 1 server, 1 bilgisayar basına geçelim’ dedik” diyerek konuştu.

“KAÇ PARAYSA BEN VERECEĞİM”

“Sizden istirhamım, şu ihaleye ayrımsız husus henüz ekleyin. Birçok paraysa ego vereceğim Sayın Komutan, iddiayla söylüyorum bakın, birçok paraysa ben vereceğim çünkü ayrımsız elektronik beyin, bire bir server bu. Hani 10 bin, 20 bin liralık içre çözülebilecek bire bir maslahat. Ben vereceğim diyorum, hani bütçe sorumluluk varsa ego vereceğim. Eş, şu halkın bütçesini halka ulaştıralım sayın Başkanım”

“GARO SENDE PARA VARMIŞ EVET”

Paylan’ın sözleri üzerine AKP Erzurum Mebus İbrahim Aydemir bile “Garo sende servet varmış ya” diye niteleyerek konu attı.

“BELKİ KAHVALTI YAPMADAN GELİYORUZ AMA USULÜ KAÇIRMIYORUZ SAYIN PAYLAN SAYESİNDE”

Usule müteveccih meze alan AKP Manisa Mebus Maksat Aydemir ise alıcı konusunu ayrımsız örnekle anlattı. Aydemir’in örneği şöyle:

“Türkiye Süper Ligi karşılaşmaları, sezonu açıldığı ant başladığı ant zaman anlaşılan. Birçok oyuncuyu değiştireceksiniz, birçok yabancı oynatacaksınız, kaç zaman oynanacak, kurallar muhtemelen oluyor. Temas hafta karşılaşma önceden, herhangi bir hafta ligde maçlar başlarken yeniden yeniden Futbol Federasyonu oturup de kuralları değiştirmiyor, usulü değiştirmiyor. Biz da bütçe görüşmeleri başlarken usul karşı görüştük amma seçme dönem sabah gelip esasen usul üzerine konuşacaksak o devir ego size şöyle tıpkısı öneride bulunuyorum. daha çok bütçe görüşmelerinin başında banko usul üzerine görüşmeyelim; her devir ne bakanlığı görüşüyorsak, ne kurumu görüşüyorsak onla müteallik benzeri asıllar belirleyelim, ona göre yürüyelim. Tığ temas çağ sabahleyin geldiğimizde belki kahvaltı yapmadan geliyoruz ama usulü kaçırmıyoruz sayın Paylan yardımıyla. Esen olsun, herhangi bir ahit usul, değme dönme ‘canlı yayın, naklen yayın…”

“OYLAYALIM BİTSİN BU İŞ… NASIL OLSA SARAYDAN YAPILMIŞ, GETİRİYORSUNUZ”

Usule ilişkin bayram düzlük CHP İstanbul Saylav Mehmet Bekaroğlu, Uğur Aydemir’in önerisine gönderme yaparak, “Tıpkısı teklifte bulundu. Ego henüz bol benzeri teklifte bulunayım. Usulü değiştirelim. Zaman, burada sabahleyin gelsin Komutan okusun, oylayalım bitsin bu hisse senedi. Hangi uzatıyoruz ki ya hangi lüzumlu var yani hakeza bir şeye. Elbette olsa saraydan mamul, getiriyorsunuz” dedi.

“BAŞKANIM HEZEL İSTİYOR”

Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz’ın henüz önceki konuya ilgili yapılan açıklamaları anımsatması üstüne Garo Paylan, “Başkanımız meze istiyor” diye Yılmayan’ı uyardı. Bunun konusunda Yılmayan, TBMM Başkanı Şentop’a meze verdi.

“Garo Bey’e teşekkürname ediyorum bana söz aldığı amacıyla” diye niteleyerek söze başlayan Şentop, bir nice ülkede komisyonlarda kitap yapılmadığını ifade etti.

“BEN ÖDEYEYİM SİZİN TELEFON PARANIZI, HENÜZ İYİ YAYIN YAPARSINIZ”

İçtüzük hazırlıkları sırasında gündeme gelebileceğini belirtken Şentop, Paylan’ın “Birçok paraysa vereceğim” sözlerine nükteli aynı dille, “Siz, bu Meclis’in yayınla ilişik çalışmasının maliyetini ödeyeceğinize bence telefonunuzu değiştirin yoksa ego ödeyim sizin telefon paranızı, henüz iyi yapıt yaparsınız” dedi.

Share: