Çanakkale malumat | Çanakkale’de 13 kurumdan personelin katılımıyla KBRN tatbikatı yapıldıdı

Çanakkale’de, İl Afet ve Evgin Genişlik Müdürlüğünce “Kimyevi, Dirim Bilimsel, Radyolojik, Nükleer (KBRN) Meydan Tatbikatı” gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanlığı Kıran ve Ivedili Nitelik Yönetimi Başkanlığınca (AFAD) 2022’nin “Manevra Yılı” adına car edilmesi kapsamında merkeze tutkun Dağ beldesindeki antipatik gelgel deposunda KBRN tatbikatı yapıldı.

AFAD’ın birlikte İl Esenlik Müdürlüğüne sınırlı Ulusal Iyileştiren Kurtarma Ekibi (UMKE) ve 112 Evgin Keyif, Çanakkale Belediyesi İtfaiyesi, İl Bitirmiş Komutanlığı, İl Güvenlik Müdürlüğü, Tarım ve Orman Müdürlüğü, Meteoroloji Müdürlüğü, Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü, Hava Meydanı Müdürlüğü, Kepez Belediyesi, Ekincilik ve Orman 2. Mıntıka Müdürlüğü Çanakkale Ofis Müdürlüğü, Kızılay Çanakkale Şubesi görevlileri, AFAD Gönüllüleri ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi kalkmak için 13 kurumdan 101 personel görev aldı.

Senaryoya göre, 112 Acil Davet Merkezine antipatik albeni deposunda amonyak gazı kaçağı olduğu ihbarında bulunuldu. Bunun üzerine mukteza eş güdüm sağlanarak ilgili kurumlar olaya dokunmak üzere itici gelgel tesisine anlamaklık etti.

Müdahale ekiplerince zaruri misil, çevre ve yer güvenlik önlemlerinin alınmasıyla A ve B tipi koruyucu üst giymiş istirdat personeli marifetiyle kaçaktan etkilenen iki yaralıya müdahale edilip arındırma işlemleri gerçekleştirildi. Peşi Sıra yaralıların afiyet ekiplerince sağlık kurumlarına sevki sağlandı. Tatbikat, kimyevi kirlenmiş bölgede görev yapan istirdat personeli ve arazinin temizliğiyle tamamlandı.

KBRN tatbikatını izleyen Çanakkale Valisi İlhami Magnezit, gazetecilere, muvaffakiyetli tıpkısı iş yapıldığını söyledi.

AFAD İl Müdürlüğünün, paydaşlarıyla bu yıl onlarca tatbikat gerçekleştirdiğini tamlayan Aktaş, “KBRN tatbikatını, ilimizde nişadır ruhu gazı kullanan antipatik çekicilik tesisinde bunu yapıyoruz. Umum çabamız, gayretimiz hakeza tıpkısı şeyle karşılaştığımızda insanlarımızın birey, mülk güvenliğini ulaşmak, müdahaleyi haddinden fazla bodur sürede ve faal ayrımsız şekilde yazmak. Bunun amacıyla arkadaşlarımız bu tatbikatı gerçekleştiriyor.” dedi.

AFAD Çanakkale İl Müdürü İbrahim Tarı de KBRN yönergesinde vazifeli olan kurumların fenomen yerinin yönetimi ve tehlikesiz arkaç getirilmesi ile engelleme konusunda birikim kazanmanın amaçlandığını söyledi.

Share: