Boyut tehlikeli! Türkiye’nin genişlik şişman ikinci gölüydü, flamingoların yerini otomobiller aldı

Göl ile ait araştırmalar eden Aksaray Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Mekân Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bitirme Elhatip, İç Rum Bölgesi’nin Türkiye’nin en beş altı yağmur kayran yeri olduğunu söyledi.

“AKSARAY KURAKLIĞIN ŞİDDETLİ BİR ŞEKİLDE ETKİSİ ALTINDA”

Aksaray’ın de bu bölgenin içerisinde olduğunu tamlayan Elhatip, şöyle konuştu: “2021’birlikte bölgemiz verimli yağış almıştı. Bu yağışlar hem kayran altı hem üstelik kayran üstü sularına olumlu etkiler yaptı. Düz altı sularında 30-50 santim civarında tıpkı yükselme söz konusu oldu. Küresel ısınmadan belde bu sene ağız ağıza kurak bir sezon geçiriyoruz. Susuzluk analizlerini yaparken 50-60 yılları baz alıyoruz. Aksaray şu anda kuraklığın keskin ayrımsız şekilde etkisi altında. Ülkemizin bir nice bölgesi bu dönemlerde karla dolardı ancak bu sene yağış çok bir iki. Kayak merkezlerini birlikte takma karla doldurabiliyoruz.”

“SODYUM KLORÜR GÖLÜ’NÜN SU KIRCI ALANI YÜZDE 10 SEVİYELERİNE DÜŞTÜ”

Elhatip, Türkiye’nin küresel ısınma ve kuraklıkla gelişigüzel su kaynakları kıtlığı yaşanan ülkeler arasına girebileceğine dikkati çekti. Ilkin Sodyum Klorür Gölü kalkışmak amacıyla kentteki birçok su havzasında güç anlamda susuzluk görüldüğünü vurgulayan Elhatip, şöyle bitmeme etti: “Tuz Gölü’nün 30-40 yıl geçmiş değerlerinde yüzey doluluk alanı 92 bin 652 hektardı. Yani az daha alanın kâffesi su ile doluydu. Bu alan 2-3 kamer öncesine büyüklüğünde 32 bin 500 hektar alana kadar gerilemişti. Sonuç yaptığımız araştırmalarda Sodyum Klorür Gölü’nün akarsu meşgul alanı yüzde 10 seviyelerine büyüklüğünde düştü. Yani 9 bin hektar civarında karışık tıpkısı kayran kaldı. Bu seviye hem yağışsızlık hem bile vadi şeş sularının çekilmesiyle ilişkin bizlere vukuf veriyor.”

“2024-2029 DÖNEMİNDE ŞİDDETLİ KURAKLIK GÖRECEĞİZ”

Elhatip, küresel ısınmanın etkilerini haddinden fazla güç anlamda yaşadıklarını, Suudi Arabistan bölgesini sel götürmesinin buna benzer oluşum ettiğini dile getirdi. Suudi Arabistan’dahi çöl bölgesi olmasına karşın taşkınlar ve seller görülmeye başlandığını nâkil Elhatip, “Cümudiye bölgelerindeki buzların erimesi bile bunlara örnektir. Elimizdeki su kaynaklarını artık çok titiz kullanmamız gerekiyor. Tarım arazilerini vahşi sulama şeklinde sulamaya devam edersek çokça beis verecek. Şu anda mutedil derecede kuraklık dönemi yaşıyoruz. 2024-2029 döneminde keder kuraklık göreceğiz. Yani al alarm vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

“2022’NİN FAMILYA VE ŞUBAT DÖNEMİNİ VERIMLI KARLI VE YAĞIŞLI GEÇİRMİŞTİK”

Tuz Gölü’nü mugaddi Akgöl’birlikte suların çekilmesiyle küçükbaş hayvanlarını otlatan güdücü Hasan Hüseyin Sanşav ise çocukluğunda göl çevresinde bir nice su kaynağının olduğunu söyledi. 2000 yılından bu yana mertebe mertebe Akgöl’deki akarsu miktarında tenakus meydana geldiğini ve gölün kuruduğunu tamlayan Sanşav, “Şu anda meralarda hayvanlarımıza su bulamıyoruz. Hayvanlarımızı bu mevsimde birlikte otlatmaya çıkartıyoruz. 2022’nin Ocak ve Küçük Ay dönemini bol karlı ve yağışlı geçirmiştik. Az Daha küçük ay ayına girdik fakat hangi yağmur var hangi kar.” diye niteleyerek konuştu.

Share: