Balıkesir geçişini 5 dakikaya düşürecek Kuzeybatı Yer Yolu’nun temeli törenle atıldı

Balıkesir geçişini 5 dakikaya düşürecek Kuzeybatı Yer Yolu’nun temeli törenle atıldı

BALIKESİR – Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Kuzeybatı Yer yolu tamamlandığında Balıkesir site geçişinin 16 dakikadan 5 dakikaya ineceğini söyledi.

Bursa-Balıkesir karayolunun terminal girişinden başlayacak ve Üçpınar üzerinden Edremit yoluna bağlanacak Kuzeybatı Yer Yolu’nun temeli, Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu’nun katıldığı törenle atıldı. Törende konuşan Nazır Karaismailoğlu, “Ulaştırma ve enfrastrüktür hizmetlerimiz akıbet alelacele bitmeme ediyor. Bu yatırımlarla Türkiye’mizi dünyanın tecim yollarının hakimi konumuna yükseltiyoruz. söz konusu çalışmalarımız Türkiye Yüzyılı’nın sunu heybetli kilometre taşlarından olacaktır. Bu uğurda Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanlığımız çalışmalarını kesintisiz sürdürüyor. Yaptıklarımızla yetinmiyoruz. Eskimemiş yatırımlarımızı bile benzeri dakika önce milletimize arz etmek üzere mütemadi çalışıyoruz” diye konuştu.

“Mümasil zamanda birçok projeyi hizmete açtık”

Akıbet dönemde vekâlet adına yaptıkları hizmetler üzerine bilgiler veren Icra Vekili Karaismailoğlu, “11 Ilk Teşrin’bile bölgemiz için da çok kıymetli olan Ayvacık- Küçükkuyu Troya-Assos tünelini hizmete açtık. Tünellerimizle Çanakkale-Balıkesir- İzmir uğrunda mukassem el bütünlüğünü sağladık. Yıldız Ege ile Güney Marmara arasındaki ulaşımı kolaylaştırdık. Geçen hafta Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Malatya’yı Sivas’a bağlayan, seyahat süresini 35 an kısaltan Hekimhan yolunu açtık. Arkası Sıra Diyarbakır’da gezi süresini 40 dakikadan 15 dakikaya indiren Diyarbakır Güneybatı yer yolunu milletimizin hizmetine sunduk. Yeniden ardından yüzdelik 100 domestik ve milli, zat sınıfında dünyada benzeri önceki, tıpkı mühendislik harikası Bitlis Çayı Viyadüğü’nde akıbet kaynağı yaptık ve 9 kilometrelik Bitlis Belde Yolu’nu hizmete açtık” dedi.

Türkiye’nin 60 yıldır özlemle beklediği domestik otomobilin paradigma üretiminin de 29 Ekim’de başladığını kaydeden Nazır Karaismailoğlu, “Güzeşte hafta hem milletimiz hem dahi Türkiye amacıyla çok koskocaman ve manalı adımların atıldığı tarihe şehadet ettiğimiz eyyam yaşadık. Bizim cumhuriyetten anladığımız azimdir, çalışkanlıktır, milletin bağımsızlığı amacıyla, hürriyeti, egemenliği üzere fasılasız yola bitmeme etmektir. Bu yurt için canını, kanını geda etmiş ilkin Atatürk girmek için eksiksiz gazi ve şehitlerimize, milli mücadelede emeği geçenlere borcumuzu fakat bu şekilde ödeyebiliriz. Abes sözler geçicidir. Kalımlı olan Türkiye’mize, milletimize faydası olan hizmettir. Ne bahtiyar bize ki cumhuriyetimizin 99’ncu yıldönümünde milletimizin ve onun geleceğine adanmış hizmetlerle kutlamaya devam edeceğiz. Çokça şükür; milletimizle bunları paylaşma gururu hepimize talih oldu. Geçmiş Sayın Cumhurbaşkanımız ülkemizin 100 yıllık hedeflerini meni fail Türkiye Yüzyılı vizyonunu ilan etti. Oran aklıyla planlayarak ve hayata geçirdiğimiz dev eserler Türkiye Yüzyılı’nın ast yapısıdır. artık üstelik çalışmalarımızda gücümüze kırıcı katacak, kalkınmanın, iletişimin, dijitalin sürdürülebilir 100 yılını Türkiye Yüzyılı’nı gençlerimize dürü edeceğiz. 29 Teşrinievvel haset cumhuriyet coşkumuza domestik ve milli elektrikli aracımız TOGG dahi katıldı. Ülkemizin 60 yıllık hayali olan, her devir engellenmeye çalışılan evcil aracımızın sıra üretimine başlamış olduk. Sonunda Türkiye yıpranmamış yavru muvasala yaklaşımında dünyada takip fail değil, takip edilen tıpkısı ülke pozisyonunu güçlendirmiştir. İşte Türkiye Yüzyılı’nı üretimin, verimliğin, başarının, güçlükle yüzyılı kılacak adımlarımızdan biri üstelik TOGG olmuştur” ifadelerini kullandı.

“20 yılda 1,6 trilyonluk yatırım yaptık”

Sonuç 20 yıl içerisinde ulaşımda yapılan yatırımlara değinen Karaismailoğlu, “Bilindiği kabilinden karayolları aktarmasız, sakıncasız, esnek, aceleci ve görgüsüz ulaşımın vazgeçilmezidir. Angarya taşımacılığında istihsal ve istihlak noktaları beyninde aktarmasız muvasala olanağı sağlamaktadır. Hem uluslararası hem birlikte elverişsiz içi nakliyat faaliyetlerinde kilit bir caka düzlük ve adete geri hizmet sisteminin kılcal damarı kendisine dirimsel bir işlev üstlenmektedirler. Arsıulusal pazarlarda rakiplik avantajını elde edilmesinde şişman görk oynayarak ekonomiye doğrudan katkı sağlamaktadır. İşte bunun bilinciyle Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde geçen akıbet 20 yıl içerisinde karayollarına haddinden fazla balaban yatırımlar yaptık. Son 20 sene içerisinde ülkemizin ulaşım ve bildirişim altyapısına 1 trilyonun 623 bilyon liranın üzerinde yatırım gerçekleştirdik. Bu yatırımlarımız zarfında yüzde 60 büyüklük ve 996 bilyon liralık miktarla Karayolları sunma balaban payı aldı. 100 yılda yapılabilecek faaliyetleri 20 yıla sığdırdık. Avrasya Tüneli, Kuzey Marmara Otoyolu, İzmir- İstanbul Otoyolu, Osmangazi Köprüsü, Ankara- Niğde Otoyolu, Ağır Hükümdar Essah Köprüsü, 1915 Çanakkale Köprüsü, Malkara Çanakkale Otoyolu üzere mega karayolu projelerini hayata geçirdik. Mukassem sefer uzunluğumuzu 6 bin 100 kilometreden 28 bin 793 kilometreye çıkardık. 2003 öncesi 311 kilometre olan bütün köprü ve viyadük uzunluğumuzu 732 kilometreye, 50 kilometre olan tünel uzunluğumuzu ise 663 kilometreye ulaştırdık. Karayollarımızdaki muvasala hızı güvenli, konforlu ayla getirerek trafiğin önündeki engelleri kaldırdık. Konforlu, emin yollarımıza ulaşımın kalitesini yükselttik. Bu birinci sınıf ve tehlikesiz yollar sayesinde 20 sene öncesine göre gidiş geliş kazalarında yüzde 82 oranında azalama oldu. Rastgele yıl 9 bin 500 vatandaşımızın canını sakıncasız yollar sebebiyle kurtarıyoruz” dedi.

“Balıkesir’deki bölünmüş yolları 70 kilometreden 690 kilometreye çıkardık”

Bakanlığın Balıkesir’deki yatırımlarının serencam 20 yılda geldiği nokta için bilgiler paylaşan Karaismailoğlu, “Heybetli tarihimizin her safhasında Balıkesir’i ve Balıkesir insanını görmekteyiz. Balıkesir vatanın birliği, bütünlüğü için yer çok şehit veren illerimizden birisidir. Amma bilcümle bunların yanında Balıkesir ezber bozan bire bir şehirdir. Hayvancılık ve gıda sektörünü sanayiyle biri arada buluşturabilen kat sayı tıpkı şehirdir. Türkiye’nin Marmara ve Ege Denizlerine açılan yeşil penceresi Balıkesir, ülkemizin sanayisi açısından yeryüzü kaslı iki bölgesini birbirine bağlayan, konumu ile Güney Marmara’nın büyük merkezleri beyninde meydan almaktadır. Balıkesir boyut itibariyle ticaretin gelişmiş olduğu illere ve şişman limanlara çokça andıran. İstanbul ve Avrupa’yı İzmir’e ulaştıran İstanbul-İzmir Otoyolu ve cesamet yolu güzergahında düz almakta, ferah muvasala zehir ve ekincilik ve hayvancılığa dair sanayisini kullanılmamış yatırımlarla büyütmektedir. Ülkemizin adeta cennet köşesi, oylumlu turizm merkezlerine bile sülale sahipliği yapmakta ve yaz aylarında ağır sıklet benzeri turizm trafiği yaşanmaktadır. Tığ birlikte erişim ve bildirişim alt yapısının henüz de gelişmesi, Balıkesir’e layık çokça muhteşem yatırımları gerçekleştiriyoruz. Elbet ki Kurtdereli Mehmet Pehlivan Türk milletinin sırtını yere getirmedi, tığ de Balıkesirlilerin erişim taleplerini yerde bırakmadık. Akıbet 20 yılda Balıkesir’in muvasala ve bildirişim ast yapısına 24 bilyon 190 milyon liranın üzerinde harcama yaptık. Karayollarında ise Balıkesir’imizin 2003’da yalnız 70 kilometre mukassem yolu vardı. Umum 690 kilometreye bunu yükselttik. Yollarınız hemen 31 kilometresi BSK kaplamalıydı. 665 kilometreye çıkardık. 223 kilometre misil iyileştirmesi yaptık. 7 bin 860 metre uzunluğunda 115 köprü inşa ettik. Ülkemizin genişlik yüce yap-işlet-devret projelerinden biri olan İstanbul-İzmir Otoyolu projesiyle Balıkesir’i bile otoyol konforuyla tanıştırdık. Bursa’ya, İzmir’e, Manisa’ya bölünmüş yollarla bağladık. Zaman itibarıyla iyle bilyon 785 milyon teklik proje bedeliyle 16 karayolu projesine birlikte Balıkesir el genelinde devam ediyoruz. Bugün sabahleyin saatlerinde Çanakkale-Bandırma Büyüklük Yolu, Bandırma site girişi köprülü kavşağı ve bağlantı yollarındaki çalışmalarda incelemelerde bulunduk ve açılışlarını gerçekleştirdik” diye konuştu.

“Kuzeybatı Yer Yolu seyahat süresini 5 dakikaya düşürecek”

Temeli atılan Balıkesir Kuzeybatı Yer Yolu karşı bilgiler aktaran Nazır Karaismailoğlu, “Deminden dahi Kuzeybatı Yer Yolu’muzun temelini atmanın neşe ve gururunu sizlerle paylaşıyoruz. Temelini atacağımız Balıkesir Kuzeybatı Mekân Yolu’nu şehrin gelişimi ve muvasala talepleri doğrultusunda belediyemizle alay malay projelendirdik. İstanbul-Bursa ve Ankara’dan Edremit ve Ayvalık ilçeleriyle Kazdağları’na erişim sağlayan Balıkesir şehir geçişine almaşık bölünmüş yol bağlantısı oluşturuyoruz. Kent içinde artan bulunan kat hesabına kentin kuzeyinden geçecek bu yolla bölgedeki ulaştırma standardını kocaman ölçüde artırıyoruz. Çabucacık küsurat uran tesislerine ve limanlara konforlu erişim imkanı sağlıyoruz. 10 kilometre uzunluğunda 3 şeritli, bitümlü hamam kaplamalı mukassem sefer standardında inşa edeceğimiz kez güzergahında 6 sayı da kenar bulunmaktadır. Yolun hizmete sunulmasıyla henüz önce 13 kilometrede tekmil edilen şehir içi geçiş güzergahında 3 kilometre kısalma sağlanacak, yolculuk süresi 16 dakikadan 5 dakikaya düşecektir. Böylece zamandan 84 milyon liralık, akaryakıttan de 20 milyon almak için almanak 104 milyon lira tasarruf edeceğiz. Antrparantez karbon emisyonunun dahi 4 bin 100 titrem azaltarak belde korumasına katkıda bulunacağız, gelgel kirliliğinin dahi önüne geçeceğiz” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz de, “2014 yılından itibaren Balıkesir üzere dertleniyoruz, Balıkesir amacıyla ne yapılırsa iyicene evet diye arkadaşlarla istişare ediyoruz. Devletimiz çokça proaktif, Balıkesir’in ihtiyaçlarını bizi düşünmeden, planlamadan onlar bizim adımıza yapıyorlar. Şehrimizin gelişigüzel yerinde göletler yapıldı tarımımız gelişsin diyerek 180 lime. Fakat bunlar yapılınca yom üstelik biri gerekseme oluyor. Acaba şu Bursa-Balıkesir arasındaki yol yeter mi, yapılsa mı derken tıpkı baktık Osmangazi Köprüsü, İzmir-İstanbul otoyolu Balıkesir’in yükünü aldı, değerini hatim kat artırdı. Şehrimiz gelişiyor. Tığ dedik kim Balıkesir’in içine site dışından mevrut gidiş geliş dışarıya yarar mı? Amma anca bir proje yapıldı kim Balıkesir’in günlük hayatını yüzde 100 zait etkileyecek ve tıpkısı zamanda ticaretini, kent yaşamını haddinden fazla kaliteli ağıl getirecek. Ego dışarıdan mevrut ve şehirde hayatiyetli vatandaşlarımıza yolu tarifeli beyan etmek istiyorum. Çünkü adı Kuzeybatı Belde Yolu amma nerelerden geçiyor; buradaki Tellioğlu Un Fabrikası yanı terminalin karşısından girip Üçpınar köyünün kenarından geçip Sefaköy, Sakarya arasından devam edip Kuvayi Milliye Mahallesini buluşturup Edremit yoluna büyüklüğünde giden çokça iyice benzeri güzergah. Bu yol şehrimize haddinden fazla şey katacak. Şehirde bizi değişiklikleri yaparken bakanlığımıza gittik. Bakanımıza dedik ki Sayın Bakanım tığ çevre yolu yapılmasını istiyoruz. Konu lojik olunca hemen genel müdürümüze aktarıldı Büyükşehir yoluyla yapılan proje hızla anında o yıl bütçeye geçirmek amacıyla çekim yapıldı. Zira proaktif gelmek Karayolları’nın umumi ahlakı. Yani Osmangazi Köprüsü zaman yapılmadığını düşünsek o büyüklüğünde âdem uzaktan şüphesiz geçecek? Tecim elbet olacak? Bu büyüklüğünde açkı hangi yolu kullanacak? Çanakkale Köprüsü gene Balıkesir üzere mamul üzere duran amma ülkemize çokça derece katan ayrı bire bir envestisman. Şu Küçükkuyu’daki rampaları kuşkusuz geçeceği desek güzeşte hafta onun açılışı yapıldı. Yani Eriştirme Bakanlığı ne pandemi hangi dahi ayrıksı bire bir şey dinliyor. Parayı nereden buluyorlar onlar söylesinler. Ama şu yatırım çok acul aynı şekilde Balıkesir şehir hayatına, ticaretine çokça husus katacak. Bakanım bize kattıklarınızdan ortalık, ülkemize kattıklarınızdan yağlık size müteşekkiriz. Cenabıhak dermanınızı yarım etmesin. Ekibinize geçinme, bunaltıcı bahtı, planlama yapma dinamizmi versin. Tanrı yolunuza taş değdirmesin. Ego şehrim hesabına kül Karayolları ekibine, Ulaştırma Bakanlığına, bağımlı kim bu işin başında duran ve sizlere isteklendirme veren Cumhurbaşkanımıza minnetlerimi, şükranlarımı sunuyorum” diye niteleyerek konuştu.

Törende yapılan konuşmaların arkası sıra asıl atılarak kasaba yolundaki çalışmalara tevessül verildi. Iblağ ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu ve beraberindekiler henüz sonradan Kuzeybatı Yer Yolu’nda incelemelerde bulundu. Törene Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu’nun yanında Ilbay Hasan Şıldak, Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmayan, Balıkesir milletvekilleri Adil Polat, Sarih Uygur, Mustafa Canbey ve Pakize Bahtiyar Aydemir, SELIM Parti İl Başkanı Ekrem Başaran ve vatandaşlar katıldı.

Share: