Balıkesir Büyükşehir’in vasıta filosu herhangi bir geçen ahit güçleniyor

Balıkesir Büyükşehir’in anahtar filosu rastgele güzeşte dönem güçleniyor

Büyükşehir evsel atık transfer işinden ayda 4,5 milyon lira kar ediyor

BALIKESİR Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, şehri yarınlara hazırlayan akliyeci yatırımlarını sürdürüyor. Evsel atılan atıkların taşınmasında kullanılmak üzere anahtar filosuna kullanılmamış katılan 16 skor çekicinin hizmete kurum töreninde mütekellim Başbuğ Yücel Yılmaz, 2022 yılından bu yana gerçekleştirdikleri miftah alımları yardımıyla ayda 4 buçuk milyon TL kamu yararı elde edeceklerini vurguladı.

Gelişigüzel geçen dönme şehre değer katacak yatırım ve hizmetlerine tıpkısı yenisini ekleyen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, çalışmalarını dört koldan sürdürüyor. Usçu yatırımlarla elden bugüne değil, yarınlara üstelik envestisman işleyen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi; anahtar filosunu genişletmeye ve güçlendirmeye bitmeme ediyor. Kasaba Esirgeme ve Arama Dairesi Başkanlığı eliyle gerçekleştirilen evsel atıkların taşınması operasyonunda kullanılmak üzere 16 skor çekicinin hizmete alım töreni gerçekleştirildi. Törene AK Parti Altıeylül İlçe Başkanı Ömer Munis, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Orion, Karesi Belediyesi Komutan Vekili Şaban Akkol, Balıkesir İl Müftüsü Çap Sürgeç ve ilişik personeller katıldı. Doğaya, insana ve üstünde kıpırdak her canlıya hassas yaklaşımıyla birçok envestisman ve projeyi hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, bu araçları alarak hem evsel atıkların sağlıklı benzeri şekilde taşınmasını sağlayacak hem de temas kamer 4,5 Milyon Türk Lirası artırım etmiş olacak.

Atık aktarma işlemleri üzere 62 milyonluk anahtar yatırımı

2014 yılından 2021 yılı sonuna büyüklüğünde hizmet alımı vasıtasıyla gerçekleştirilen atılmış taşıma operasyonlarını 2022 yılından itibaren anahtar ve ekipman kiralayarak öz bünyesinde gerçekleştirmeye başlayan Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıl alımını yaptığı; 30 nüsha dorse, 1 damperli dorse ve 2 skor cazip ile şu anda hizmete alığı araçlara yaklaşık 62 milyon Türk Lirası envestisman yaptı.

Ayda 4,5 milyon amme menfaati sağlanacak

Törende mütekellim Balıkesir Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmayan, Büyükşehir Belediyesi olarak bildirme anne gayelerinin Balıkesir’i; insanın doğa ile uyum içre yaşadığı, sürdürülebilir benzeri kent haline haberdar etmek olduğunu söyledi. Bu murat doğrultusunda tıpkı yandan yatırımlarla şehri güçlendirirken; gayrı yandan kurumsal kapasitelerini ve hizmet kalitelerini yükselttiklerini vurgulayan Başbuğ Yücel Yılmaz “Yalnız Başına yeten tıpkısı kurum olma gayretiyle çevirici filomuzun gücüne pahal katıyoruz. 2014’ten 2021 yılı sonuna kadar hizmet alımı marifetiyle gerçekleştirdiğimiz atılan nakil operasyonlarını 2022’den itibaren araç ve takım kiralayarak kişi bünyemizde gerçekleştirmeye başladık. 2022 yılı içre;30 sayı dorse, 1 damperli dorse ve 2 skor cazibeli satın alımı yaptık. Bunun yanı sıra; bugün 16 adet çekiciyi de kurgu filomuza katarak evsel atıkları taşıma işini ağız ağıza öz kaynaklarımızla yapmaya başlıyoruz. Bu işi katışıksız kaynaklarımızla yapmamız buyurmak; aylık 4,5 milyon TL tasarruf etmek, kamu yararı gelmek. Bu işi, bakım alımıyla sürdürmeye bitmeme etseydik; Büyükşehir yerine seçkin ay 8 milyon TL mülk harcayacaktık. Kurduğumuz sistemle bu maliyeti, 3,5 milyona kadar düşürdük… Filomuza kattığımız araçların toplanmış maliyeti ise; 61 milyon 452 bin teklik.” diye konuştu.

“Balıkesir’da başarı hikayesi yazıyoruz”

Her geçen periyot henüz domuzuna ayrımsız Balıkesir’i mensur etmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Başbuğ Yücel Yılmaz, devamında şöyle konuştu:

“Rakamlarla buna kat sayı verecek olursam; transfer istasyonu sayımız 2019’üstelik 5 iken; 2022’birlikte bu sayıyı 14’e çıkardık. 2019’birlikte yalnızca 157 bin 850 metre olan düzeltme ve iyileştirme miktarımızı yaklaşık 3,5 milyon metreküpe çıkardık. 2019’dahi üretilen enerji miktarı başarısız iken şu anda almanak, 40 bin 100 megavat enerji üretir ayla geldik. 2019’da ahenktar ambarlama oranımız yüzdelik 60 iken deminden yüzde 100’e ulaştık. Büyükşehir Belediyesi kendisine günce sayı farkı bin 100 ton atığı taşıyoruz. Taşıdığımız bu atıklardan ürettiğimiz enerjiyle 50 bin hanenin erke ihtiyacını karşılıyoruz. Çevre üzere, adam amacıyla, gelecek amacıyla Balıkesir’dahi fena hâlde aynı sükse hikayesi yazıyoruz. Balıkesir; Türkiye yüzyılında, ülkenin parlayan yıldızı olacak. Eskimemiş araçlarımızın şehrimize berceste ve hayır olmasını diliyor, hepinizi görelik ve nazikâne selamlıyorum.”

Share: