Bakan Ersoy, Türkiye Otelciler Birliğinin maaş toplantısında konuştu Açıklaması

Türkiye Otelciler Birliğinin (TÜROB) “Mahiye Brifing Toplantısı” Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla Intercontinental Hotel İstanbul’dahi gerçekleştirildi.

Bakan Ersoy, etkinlikte yaptığı konuşmada, yılbaşında turizm sektörünün uğrunda belirsizliklerle meşgul benzeri sürecin olduğunun değerlendirildiğine işaret ederek, “Tığ tam bu münasebetsiz senaryolara kulaklarımızı tıkayarak, nöbet haritamızı belirledik. Tanıtımlarımızı arttırarak, tedbirlerimizi alarak ve hedeflerimizi küçültmeden çalışmaya başladık. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) eliyle 33 ülkenin ulusal monitör kanalı ile 200 ülkenin küresel olgun kanalları ve sayısal mecralarında Türkiye’mizin tanıtımlarını yaptık. Akıbet 3 yıldır TGA ile dünyada turizm alanında sarih aleniyet arz vahim ve yeryüzü deli dolu lansman fail devlet olduk.” diye konuştu.

Lansman kampanyaları yardımıyla sene başında duyurulan hedeflerin güncellendiğini belirten Ersoy, şöyle devam etti:

“2022’nin evvel 9 maaş döneminde ulaşılan rakamlar, Türkiye’nin, revize ettiği hedeflerine ayrımsız aşama daha yaklaştığının göstergesidir. İleriye çevrilmiş rezervasyonlar da oldukça gür geliyor. Yıl sonuna revize hedeflerin birlikte geçileceğine inanıyorum. 2016’da 62 dolara kadar gerileyen hayat başı gecelik konaklama gelirini, 2016’ya göre yüzdelik 35 artış kaydederek, 83 dolara çıkartmayı hedefliyoruz.

Vekil Ersoy, İstanbul’un pandemi öncesi seyyar sayısını mayıs ayında yakaladığının altını çizerek, İstanbul’un yıl böylece tahminî 15 milyon ziyaretçiyi konuk edeceğini öngördüklerini söyledi.

“Eser çeşitliliği amacıyla bir nice alanda hususi projelere imza attık”

Turizmde yayın çeşitliliğinin önemini vurgulayan Ersoy, şunları kaydetti:

“Işaret çeşitliliği üzere kruvaziyer, arkeoloji turizmi ve kültür turizmi alanında özel projelere imza attık. Türkiye’nin evcil, özgün ve katıksız değerlerini ortaya derk etmek amacıyla planlanan rota çalışmalarını tamamladık. Antika medeniyetleri havi reviş ve bisiklet yolları, Duayen Çelebi, Mimar Sinan kabilinden kültürel rotalar, Yedi Kiliseler, Kibele’nin Yolculuğu, Peygamberler Rotası üzere akide rotaları ile peynir rotası, ilgi yolları gastronomi rotalarını hayata geçirdik. Kruvaziyer turizmde ülkemizin homeport haline gelmesi namına rastgele şeyi amade ağıl getirdik. Gastronomimizi lanse etmek için harekete geçtik. Emeklerimiz sayesinde dünyanın yer prestijli aşçı derecelendirme sistemi olan Michelin Rehberi, İstanbul’u radarına aldı ve 11 Ilk Teşrin’üstelik lokanta listesini açıklayacak. Kazı Bilimi turizminde yüce çalışmalara imza attık. Geçen yıl 670 noktada hafriyat yaparak dünyada bir numara olduk. Hoppadak kazı sayılarını arttırmıyoruz, mevcut kazıların da kazılma sürelerini uzattık.”

Ersoy, Firez Yolu festivallerini 7 bölgeye yansıtmak istediklerini anlatarak, festivallerin, şehirlerin markalaşmasına çok büyük katkılar sağladığını ve getirdiği hareketlilikle hele Anadolu’de otellerin doluluk oranlarını yükselttiğini dile getirdi.

Çanakkale’birlikte gerçekleştirilen Troya Firez Yolu Festivali’ni 300 binden çok kişinin görüşme ettiğini nâkil Icra Vekili Ersoy, “Önümüzde Başkent, Beyoğlu, Diyarbakır Ekin Yolu Festivalleri var. Konya’üstelik Gizemci Enstrüman Festivali 30 Ilkgüz’e kadar bitmeme ediyor. Gelecek sene ise nisan ayında İzmir’dahi Hars Yolu Festivali’ni yapacağız. Adana Portakal Çiçeği Festivali’ni dahi festivallerimizin zincirine ekliyoruz. Gaziantep ve belirleyeceğimiz 2 ilimizi henüz ati yıl ilkgüz ayında Türkiye Hars Yolu Festivalleri programına karışma ederek 2023’te mülk sayısını 10’a çıkaracak ve temas sene bu sayıyı arttıracağız.” şeklinde konuştu.

Sakıncasız Turizm Sertifikası’nın bu yıl sonu itibariyle Sakıncasız ve Yeşil Turizm Sertifikası’na dönüşeceğini ifade fail Ersoy, şunları kaydetti:

“Çıktı çağımızda, sürdürülebilirlik, dirimsel ehemmiyet taşıyor. Türkiye bu anlamda celal bazında geniş şümullü bir protokol imzalayan mevki oldu. Kapsamlı ayrımsız şekilde 2023, 2025 ve 2030 sonuna kadar sektörümüzün tamamlaması müstelzim kriterler var. Kriterlerin kâffesi bölüm temsilcilerimizle yapılan toplantılarda netleştirildi. Ilk Teşrin sonunda bunun lansmanını yapacağız.”

Ilbay Yerlikaya: “14 milyon seyyah mihman ettik”

İstanbul Valisi Mehabetli Yerikaya dahi salgın döneminde tamlık dünyada turizm istatistiklerinin allak bullak olduğunu belirterek, “Tehlikesiz Turizm Sertifikası programıyla gayrı ülkelere örnek olduk. 2020 ve 2021’dahi İstanbul’bile toplamda 14 milyon seyyah konuk ettik. Salgın sonrasında ise hem Türkiye hem dahi İstanbul, mevrut seyyar rakamları noktasında yeniden gündüz yazmaya devam ediyor.” dedi.

Bu yıl İstanbul’a gelen gezici sayısında 16 milyon rakamını yakalayacaklarına inandığını kaydeden Yerlikaya, “Dünyanın genişlik girişimci, bildirme misafirperver, sunu güzel insanlarıyız. Bizim otellerimizin yıldızları, gökteki yıldızlardan elan güzelce. Bakım sunumumuz da anca. Ancak rakamlarımız alçak gönüllü.” değerlendirmesinde bulundu.

TÜROB Başkanı Müberra Eresin ise salgın sonrasında Türkiye’nin uluslararası turizm arenasına yeryüzü acul dolaşma işleyen ülkeler ortada olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Orak Ayı ve ağustos ayları çok dokunaklı geçti. Eylül ayında da grafikler yukarıdaydı. İstanbul’un hem ağustos ayında hem da sekiz mahiye dönemde doluluk ve göz başı dirimsel ortalaması, Avrupa destinasyonları ortalamasının üstünde seyretmeye bitmeme ediyor. Bu yükseliş trendinin 2022 genelinde, sektörü, 2019’un yani pandemi öncesi dönemin konusunda taşıyacağını umuyoruz. 2023’te değme molekül hakeza devam ederse, Türkiye turizmde yıla çokça bahtlı başlayacak. Eski yıllarda olduğu kabilinden yeniden ayrımsız ahir yıl için, 2023 üzere rezervasyonlar almaya başladık. Pandemi dönemindeki fedakarlıklarımızın karşılığını 2023’te çokça ak pak şekilde alabilmeyi umuyoruz.”

Etkinlikte, İstanbul İl Firez ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz’ın yanında TÜROB umumi heyet üyeleri ve turizm sektörünün önde mevrut temsilcileri birlikte bire bir araya geldi.

Share: