Antalya’da rahvan beygir yarışları kan kesti

Antalya’da rahvan at yarışları zaman kesti

ANTALYA İbradı Belediyesi, Ormana Rahvan Atçılık ve Geleneksel Sporlar Kulübü ile Ormana Yardımlaşma ve Kalkındırma Vakfı vasıtasıyla bu yıl 9′. su planlı Geleneksel Ormana Rahvan Beygir Yarışları utangaç yılkı atlarıyla anılmış Eynif Ovası’nda yapıldı.

Temsili Selçuklu kervanı geçişiyle başlayan ve Türkiye’nin türlü yerlerinden gelen atçıların katılımı ile yapılan yarışlar mülevven görüntülere manzara oldu. Yüzlerce seyircinin izlediği yarışmalara İbradı Belediye Başkanı Serkan Küçükkuru, Alanya Belediye Başkanı Gaybubet Yücel, 9’ncu çağ yarış ağası Süleyman Keleş ve encümen üyeleri katıldı.

Türkiye’nin muhtelif yerlerinden mevrut 57 atın katılımıyla gerçekleşen yarışmada, kafa, sarrafiye şeş, büyük ölçülü, tezyifkâr mutedil, el bitiren Beygir, misil tüketici yatak, yol tüketici ikili bedel, ilgi, dörtlü denktaş, üçlü tay, düet denktaş, ön atları ve safkan arap atları kategorilerinde yapıldı.

Toplamda 60 bin TL hediye dağıtılan yarışma, Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonun gözetiminde gerçekleşti.

Ormana Rahvan Atlama Beygiri Yarışları konkur sorumlusu Mustafa Akın, 90 dönümlük Eynif Ovası’nın Osmanlı’dan küsurat andaç ayrımsız yayla olduğunu söyledi. Ormanalılar namına Rahvan Beygir Yarışlarının bu yıl 9’ncusunu düzenlediklerini anlatan Akın, ” Afyon, Konya, Isparta, Beyşehir, Alanya, Side, Serik ve özge yerlerden mevrut atlarla yarış yaptık. Yarışmaya bozulmamış rahvan atlarda geldi. Antrparantez yol tüketici ismini vermiş olduğumuz devasal acul rahvanlar vardı. Bu sene Eynif Ovası’nda acul rahvanların alası dediğimiz yol bitirenlerin ense bölümü kendisine yarıştırdık” dedi.

“57 sayı atlama beygiri geldi”

Yarışmalara 57 adet at geldiğini söyleyen Akın, “Anadan Görme yarışmamız şenlik havasında geçti. Bu geleneğimizi gelecek nesillere aktararak yüzyıllarca gitmek istiyoruz.. Yarışmada dereceye girenlere mülk ve yürek ödülleri verdik. Antrparantez 3 tohum atçılık yapmış Serik ilçesinden İzzet Kirlioğlu ve Beyşehir ilçesinden Erdal Poyraz’a hususi atçılık nişanı arz ettik” diyerek konuştu.Share: