Amasra’da hazin kurultay

Amasra’dahi hazin kongre

BARTIN – Umumi Maden İşçileri Sendikası Amasra Şubesi’nin 12’nci Olağan Umumi Yerleşmiş, Bartın Amasra’birlikte gerçekleştirildi.

Hüznün hakim olduğu Umumi Kurulda, TTK Amasra Müessesesinde meydana mevrut kazada şehit olan 42 madenci üzere Kuran-ı Eli Açık okundu. Umumi Kurulun Sedir Yerleşmiş Başkanlığına GMİS Umumi Komutan Yardımcısı İsa Bahtiyar seçilirken, Genel Sekreter Ertan Kaya, Umumi Finansal Yazman Yanardağ Nasip, Umumi Teşkilatlandırma ve Yetişek Sekreteri Tayfun Çipo, Eşkâl Servisleri Şubesi Başkanı Aysel Büyükbaş başbuğ yardımcılıklarına seçildi.

GMİS Amasra Şubesi Umumi Müesses, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Umumi Kurulun açılışını işleyen Amasra Ofis Başkanı Birol Dik, idarehane genel asamble kararının başlangıçta alındığını, yasal proses zımnında kazanın ardından geçmek durumunda alındığını belirterek, “Hayatlarını kaybeden 42 beyaz zehir işçimiz oluşmak amacıyla bugüne büyüklüğünde yaşanan iş kazalarında yaşamlarını yitiren tamlık maden işçilerine Allah’tan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve madenci camiamıza baş sağlığı diliyor, hepsini saygıyla anıyorum” dedi.

Divan Oturmuş Başkanlığına seçilen GMİS Umumi Komutan Yardımcısı İsa Bahtiyar ise “Böyle pres tıpkısı dönemde hakeza ekşimsi tıpkı zamanda bu kongreyi ayırmak çarpık çurpuk değil. Neticede kanuni aynı işleyiş var. Elan evvel almış olduğumuz kararları kanuncu yerine adına getirmemiz gerekiyor” dedi

.

Genel Kurulda ayrımsız enformasyon eden Amasra Belediye Reisi Recai Şarap üstelik müracaat yaptı. GMİS Umumi Başkanı Melik Yeşil üstelik “Hakeza ayrımsız günde burada bu kongreyi yazmak gerçekten kolay değil. İçimiz buruk, hepimiz çokça üzgünüz” dedi.

Yeşil şunları söyledi: “14 Ilk Teşrin tarihinde Amasra Müessesemizde yaşanan grizu faciasında 42 arkadaşımız hayatını kaybetti. Hepsinin ruhları ferih olsun, mekanları behişt olsun. Ailelerine çıdam diliyorum. Gaileli arkadaşlarımız İstanbul’de. Onlara Allah’tan iflah diliyorum.

Böyle tıpkı günde burada bu kongreyi fayrap etmek epey çarpık çurpuk değil. İçimiz ekşimsi, hepimiz haddinden fazla üzgünüz. Yasal proses hizmet etmek zorunda. Zaman burada toplandık ve Amasra Şubemizin 12’nci Görgüsüz Kongresini yapıyoruz. Camiamıza TÜRK-İŞ’imize, madenci camiamıza görklü olur inşallah. Süreci genişlik gani şekilde çarpmak görevimiz. Tığ 174 yıldır bu bölgelerde üretim yapıyoruz. Çok bedeller ödedik. en üst Soma faciasından sonra iş sağlığı ve güvenliği önlemleri altında çokça şişman gelişmeler oldu. Tabi bu gelişmelerin devamında kurumumuzda dahi haddinden fazla büyük önlemler alındı ama ne eyvah kim Amasra Müessesemizde hakeza tıpkısı balaban kaymakamlık yaşandı. Böyle nazik ayrımsız ilçe yaşandıysa gerçekli tıpkı ihmal vardır. Bu ihmallerin araştırılması için komisyonlar oluşturuldu, adli proses devam ediyor. Bizlerde sendika yerine pir takip ediyoruz ve bunun takipçisi olacağız. Hepimiz üzgünüz ama buradan ayrımsız ibret çıkarmamız lazım. Bu nazik fenomen elbette yaşandı, sebep yaşandı bunları bilcümle bu arada oturup tartışmamız lazım. Bunları tekrar gözden geçirip zahir bu kazaları gene yaşamayız, bunun derdine düşmemiz geçişsiz. Hakikaten yaptığımız birlikte bu. Bundan ahir süreçte kullanılmamış seçilecek arkadaşlara başarılar diliyorum. Bizim görevimiz tek ant bitmedi bitmeyecek. Biz emek sınıfı hesabına, iştirakçi sınıfı yerine hangi yapmamız gerekiyorsa, şüphesiz akıntı etmemiz gerekiyorsa bu zamana büyüklüğünde bunu yaptık. Genel Beyaz Zehir İşçileri Sendikası 76 almanak büyük aynı sendika. Geçmişi hepimiz biliyoruz. Bire Bir çizgide bitmeme etmeye çalışıyoruz. Ego kongrenin hepimize uz olmasını diliyor, saygılar sunuyorum.”

Bölüm organlarına namzet olanların konuşmalarının ardından seçimlere geçildi. Amasra Büro Genel Kurulu’nda Ofis Başkanlığına Beklenti Çınar ve Orhan Atay, Bölüm Sekreterliğine Birol Yalman ve Mualla Bahir, Bölüm Finansal Sekreterliğine Hüseyin Özerdoğan, Idarehane Örgütleme Sekreterliğine Hüseyin Enerjik, Kültürlü Vahim ve Mehmet Nasip namzet oldular.

Share: