Almanya’da lösemi tedavisi oldu, 17 sene bilahare sıkıntısız doku kanserine yakalandı

Almanya’bile kan kanseri tedavisi oldu, 17 sene sonradan yeğni doku kanserine yakalandı

Hukuk mücadelesini kazanıp Almanya’birlikte tedavi gören Ilham, 17 sene sonradan belli belirsiz doku kanserine yakalandı

İSTANBUL – Kocaeli’nde, 2004 yılında lösemi teşhisi konulan ve Almanya’üstelik ilik nakli yapılması gerektiği belirtilen Sabah Yeli Köse, o dönemki adıyla SSK’ya sınırlı sigortalıların herif ve çocuklarının ancak dışına otama üzere SSK tarafından gitmelerine mevzuatın cevaz vermemesi dolayısıyla ancak dışına gidemedi. Karı, o periyot ahbaplık mücadelesi başlatarak mahkeme kararıyla yapılan kanuni düzenleme ile nakil amacıyla Almanya’ya her an otama oldu. Gördüğü tedavinin arkası sıra sağlığına munsap Köse, 17 yıl aradan sonra yeğni nesiç kanserine yakalandı. Bir Nice dünyalık varlığını satarak kızlarını otama ettirmeye çalışan sülale ise maddi durumlarının incitici olduğunu belirtti.

Kocaeli’nde 2004 yılında rahatsızlanan Sabah Yeli Köse’nin ilik nakli olması gerektiği lokalize ve aile, o dönemli adıyla SSK’ya ilişkin sigortalıların insan ve çocuklarının SSK tarafından yurt dışına gitmesine ve tedavi olmasına mevzuatın izin vermemesi zımnında daraç dışına gidememişti. Köse ailesi o dönme hususiyet mücadelesi başlatarak mahkeme kararıyla mevzuatla ilişkin kanuni değişiklik yapılmasını sağladı. Bunun üstüne Esin Köse ve ailesi Almanya’ya gitti. Almanya’de gerçekleşen kontrollerden sonradan Esin Köse’ye, 23 April 2005 tarihinde Frankfurt Goethe Üniversitesi’nde fahri tıpkı Alman öğretmenden alınan mızrap iliği nakli yapıldı. Fakat SSK yönetiminin Almanya’daki tedavi süresi ile gâh harcamaları sınırlandırması ve ailenin maddi imkanlarının mahdut olması zımnında Ilham Köse, Almanya’dan er görünmek zorunda kaldı. Naklin arkası sıra bire bir müddet elan tedavisine devam edilen ve operasyonlar geçire Köse sağlığına kavuştu.

Tedavi sonrası eğitimine önem verdi

Sabah Yeli Köse çocukken yaşadığı hastalık sebebiyle bir nice tedavi gördü. Eğitiminde da aksamalar olan Köse, tedavi sonrası tahsil hayatına önem verdi. Sakarya Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan Köse, Almanca, İngilizce ve Rusça dillerini öğrendi.

17 sene aradan bilahare ise Esin Köse rahat nesiç kanserine yakalandı. Ataşehir’dahi hususi tıpkısı hastanede otama gören Sabah Yeli Köse’nin babası Ahmet Köse, hastalık cihetiyle bir nice varlıklarını sattıklarını ve maddi olanaklarının dahi kötüleştiğini belirtti.

“Bu sene Nisan kocaoğlan gibi ağrıları başladı”

Ata Ahmet Köse, “Almanya Goethe Üniversitesi’ne gittik burada 24 yaşında tıpkı Alman ilik donör, Sabah Yeli’e iliğini bağışladı. Galiba bir dönemden bilahare vakfe ve ricat dönemine girdi. O sırada gördüğü kimyasal tedavi nedeniyle böbreklerinde ve mesanesinde problem çıkmıştı. 7 saat süren aynı idrar torbası operasyonu geçirdi. Henüz sonra vuzuh kontroller ile birlikte hayatına bitmeme etti, darülfünun okudu. Sakarya Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. 3 çevirici biliyor, Almanca, İngilizce ve Rusça. Faziletli lisansa hazırlanıyordu, bu sene Nisan kocaoğlan üzere ağrılardan meze etmeye başladı. Kocaeli Üniversitesine götürdük yapılan tetkiklerde aynı tümör hastalığı ortaya artık, uçuk doku kanseri denen. ve bu hastalığın Esin’in önceki hastalığı ile ilgisi namevcut.” dedi

“Boyumuzu aşan ödemeler yaptık”

Ödemeleri yapmakta zorlandığını tamlayan Ahmet Köse, “Sabah Yeli’in rahatsızlığı amacıyla Türkiye’da hekim araştırdık ve bize 3 isim geldi. Bir doktora yöneldik ve ilk ameliyatını 15 Haziran’de oldu. Tetkikte alınan parçanın habis tümör olduğu ortaya imdi. Hekim çarçabuk radyoterapi görmesi gerektiğini söyledi. Kocaeli Üniversitesinde 28 vizyon ışın tedavisi gördü. Elan sonradan operasyona sınırlı sol bacağındaki zayıflama cihetiyle fizik tedavisi gördü. Kâffesi gayet domuzuna gidiyordu, Ilk Teşrin ayının başlarında bacağında veca başladı. Yine tetkikler yapıldı ve nüksettiği belirlendi. 8 saat süren ve 3 değişik disiplinden hocanın girdiği aynı operasyon geçirdi. Şu zaman kendinde, fizyoterapi ve ışın tedavisi alıyor. Tabii boyumuzu aşan biraz ifa yaptık. Bugün hastanede çokça faziletli rakamlara ulaşan eskimemiş ödemelerin olduğu saraka edildi. Şu zaman görüşüyoruz, çocuğumuzu alıp çıkacak değiliz” dedi.

Share: