Afyon bilgelik! Afrika’ya devir yolundaki ‘kayıp leylek’ Emirdağ’da ölmüş bulundu

İSVEÇLİ kuş bilimcilerin ayrımsız peyk verici ve bölüt takarak yaşamını izlem ettiği ‘Anita’ adlı dişi leylek, Afrika’ya kafile önünde Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinde cıvıltı direğinin beraberinde yanmış halde ölmüş bulundu. İsveç’e dümbelek gönderilecek zayi peyk vericisi, 4 Eylül’den bu yana arazide muhtar ve köylülerce aranıyor.

Mart ayında sürüler halinde Afrika’dan çıkıp, Hatay’dan Anadolu’ya, Trakya üzerinden Avrupa’ya dağılıp yaz aylarını burada geçiren ve bakir yavruları olan leyleklerin tekrar Türkiye üzerinden Afrika’ya dümbelek ahit yolculuğu az daha tamamlandı. Bakir yavrularla alay malay sayıları değme yıl 900 bin- 1 milyon civarına vasıl leyleklerin binlercesi, bir nice sebeple barhana amacında yaşamını yitiriyor.

Göç döneminin sonuç günlerinde İsveç’ten kuş bilimcileri, Türkiye’bile ayrıntılı yıllardır leyleklerin göç yolculuğunu yakından takip yazar, sayımlarını gerçekleştiren Leylekel (Storkland) grubu üyelerine ‘Kayıp Vericili Leylek’ ihbarında bulunarak, müzaheret istedi. ‘Anita’ adıi verilen alımlı leyleğe peyk donör cihaz ve halka takarak izleme eden İsveç’ten Petter Albinson’ın Leylekel grubundan temasa geçtiği Emine Nurhan Tekin ve Fikret Birey, Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinde detaylı süren tetkikat yaptı. Leylek Anita, fahri İbrahim Sarıtaş aracılığıyla, kırsal benzeri arazideki efdal gerilim hattı direğinin birlikte halkasıyla gelişigüzel yanık halde geberik bulundu.GÖÇ ÖNÜNDE BİNLERCE ÖLÜMLeylekel Grubu yöneticisi Fikret Can, 17 yıldır gönüllü ekip arkadaşlarıyla leyleklerin göçünü izleyip, sonbaharda sayımlarını yaptıklarını belirterek, son yıllarda Avrupa’dan çokça sayıda ‘Kayıp Vericili Leylek’ ihbarı aldıklarına dikkat çekti. Avrupa’da üreyen leyleklerin yüzde 90’ının ilkbaharda yuvalarına yansımak, güzün Afrika’daki kışlaklarına koyulmak için Türkiye’den unutmak zorunda olduklarını söyleyen Birey, Edirne’den başlayıp Hatay Yayladığı’nda akıbet bulan seçkin kafile mevsiminde binlerce leyleğin öldüğünü, aralarında verici takılan leylekler dahi bulunduğunu kaydetti.22 VERİCİLİ LEYLEĞİN 19’UNU ELEKTRİK ÇARPTIAvrupalı kuş bilimcilerin, Türkiye’da kaybolan leyleklerin bulunması, ölmüşse sebebi ve vericinin ansız gönderilmesi kadar konularda yardım istediklerini anlatan Fikret Fert, bugüne büyüklüğünde Türkiye’nin bir nice durumunda 22 vericiyle izleme edilen leyleğin araştırmasını yaptıklarını söyledi. Duygusal, “Bunlardan biri güçsüz düşmüştü. Kontrolleri yapıldı, beslendi, doğaya bırakıldı. Biri trafik kazasında ölmüştü. Tıpkı araştırmamız albeni kaldı, başka 19’u canlılık çarpması sonucu öldü” dedi.ÖLÜSÜ VE HALKASI BULUNDU, VERİCİ KAYIPEn son olayda ise İsveç kökenli Anita isimli kişmiri leylekle rabıta arkalama talebi geldiğini, son sinyallerin Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinden alındığını anlatan Birey, İsveç’ten Petter Albinson’un, takım üyeleri Petra Mayer ve Emine Nurhan Uğurlu’den müzaheret istediğini, Afyonkarahisar’dan fahri İbrahim Sarıtaş’a ulaştıklarını anlattı. Emirdağ Camili köyü kırsalında koordinatlara anbean tetkik yapan Sarıtaş, leyleğin canlılık çarpması sonucu öldüğünü, halkasını bulduğunu, ancak uydu vericiyi bulamadığını dile getirdi.KÖYLÜLER VERİCİYİ ARIYOR

Kayıp vericiyi bulmak için ahir günlerde İbrahim Sarıtaş’ın yanında DKMP ekipleri, köy muhtarı Kenan Sıska ve köylülerin bile bölgede araştırma yaptığını anlatan Fikret Can, 4 Eylül’den bu yana bölgede leyleğin üzerine muallak sonuç sinyalin ve ölüsünün bulunduğu alanda vericiyi daha bulamadıklarını söyledi. Fert, bölgenin kırsal ve diz boyu otlarla kaplı olması nedeniyle gün enerjisiyle çalışan vericinin, leylek öldükten sonraları parçasının yırtıcılar eliyle başka benzeri yere taşınmış olabileceğini, vericinin da bu nedenle saye ayrımsız yerde olabileceğini dile getirdi. Can, vericiyi taharri çalışmalarının sürdüğünü, bulunduğunda İsveç’e gönderileceğini rapor etti. İsveçli Petter Albinson ise vericinin az çok pahalı ve kimsenin işine yaramayacağını belirterek, bulunması konusunda arkalama çağrısında bulundu.

Share: