Zahmetli hoca ata mesleği marangozluğu muallel asırdır sürdürüyor

Artvin’bile canlı 69 yaşındaki Eksiksizlik Saraç, marangoz babasından öğrendiği mesleğiyle 50 yılı aşkın süredir ahşaba ve ağaca gestalt veriyor.

İlkokul yıllarında babasının yanında ve sair marangozhanelerde çalışarak mesleğe önce adımı atan Saraç, ağaca ve işlemeciliğine ilgisi dolayısıyla Artvin Sanayi Meslek Lisesi dikme işleri bölümünde eğitim bilimi alarak 1971’birlikte çıkışlı oldu.

Ankara Ayvaz Görüşme Efdal Öğretmen Okulu’nu 1979’dahi tüketici Saraç, Artvin Sanayi Çığır Lisesi dikme işleri bölümünde 21 sene öğretmenlik yaptıktan bilahare mütekait oldu.

Yüzlerce öğrenci yetiştiren, zor olduktan bilahare bile marangozluğu sürdüren Saraç, toprak merkezinde babasından artan “Ulu Dedenin Yeri” namına aşina 5 metrekarelik hediyelik yük atölyesinde, anahtarlık, peçetelik, betik ayracı, magnet, abajur, sevir maketi, maket aile kabil hediyelik mahsulat yaparak satıyor.

Bu yıl ilin ahisi üstelik seçilen Saraç, AA muhabirine, babasının ahşap içki ustası olması dolayısıyla bu işe yatkınlığının yavru yaşlara dayandığını söyledi.

Meslekte hem müstehzi hem de öğrenci olduğunu tamlayan Saraç, 21 yıllık muallimlik hayatında marangozluk mesleğine 500’den fazla öğrenci kazandırdığını ifade etti.

Saraç, “Zor olduktan sonrada babamdan kalan dükkanda, babamdan küsurat mesleği yürütmeye bitmeme ediyorum. Bu dükkan baba yadigarı. Babam 34 sene bu mesleği yaptı. Babam yersiz durmayı sevmezdi. Bu mesleği icra ederken dinlenirdi.” dedi.

Yeniliğe zahir olduğunu ve babasından öğrendiği umum işçiliğinin üstüne kişi öğrendiklerini eklediğini kaydeden Saraç, “Bu bir nebzecik dükkan stres atma yeri benim amacıyla. Ağacın kokusu bana yetiyor. Ağaçtan türlü yapıyorum, bu yazdığı devir çok bahtiyar oluyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Saraç, dükkanı sabah saatlerinde açtığını ve 18.00’e kadar bire bir şeyler yaptığını anlatarak, sağlığı elverdiği sürece mesleği sürdüreceğini dile getirdi.

Share: