Yüzyıllık Kore gazisi cidal sırasında yaşadıklarını önce günkü üzere hatırlıyor

Yıldız Kore’nin Güney Kore’yi 25 Haziran 1950’da işgal etmesiyle başlayan “Kore Savaşı”nda görev işleyen Arif Bacı (92), yaşadıklarını unutamıyor.

Edirne’nin en nemli gazisi Bacı, Kore Savaşı’nda yaşadıklarını geçmiş günkü üzere hatırlıyor, akva hafızası ve dinçliğiyle dikkati çekiyor.

Kore Gazisi Arif Abla, AA muhabirine, Gaziantep’te askerliğinin bir numara yılında Kore Savaşı amacıyla egemenlik geldiğini söyledi.

Ankara’da yetişek ve İzmir’üstelik manevra yaptıktan sonraları bölüğüyle Alsancak Limanı’ndan gemiyle Kore’ye yola çıktıklarını belirten Bacı, ” Ramazan Bayramı’nın ilk gecesi nakliye gemisine bindirdiler bizi. Sabah ayrımsız baktık kim Akdeniz’deyiz değme taraf akarsu ve kişmiri görünmüyordu. Akdeniz’den Aden Körfezi’ne oradan dahi Altın Deniz’i geçtik. Hint Okyanusu, Çin denizi derken 23 çevrim yolculuk yaparak görev yapacağımız yere ulaştık.” dedi.

Kore Savaşı’nda Tugay Sezme Takımı’nda fariza yaptığını ve üç hafta sonradan mütareke imzalandığını anlatım fail Abla, “Bizle revan futbolcu birlikleri direkt savaşa girdiler. Orada kayıplarımız oldu. Üç hafta sonradan birlikte bırakışma imzalandı.” diye niteleyerek konuştu.

Abla, Kore’da güzelce arkadaşlıklar kurduklarını dile getirdi.

“Allah kimseyi harple incelik etmesin”

Kore’birlikte unutamadığı eyyam geçirdiğini vurgulayan Bacı, şunları kaydetti:

“Orada askeriyenin önünde bekleyen, dilencilik özne avrat ve ayrıntılar vardı. ‘Nerede eşleriniz’ diyerek sorduğumuzda bize ‘bom Çin’ yani Çin’dahi harbe girmiş ve ölmüşler ifadesini kullanıyorlardı. Cenabıhak kimseyi harple incelik etmesin. Çok şiddetli neticeler oluyor. Bizim dedelerimiz da Balkan Harbi’nde hüsran olmuşlar. Kore halkı dahi el zamanlar geçirdi. Seçkin yıl Kore’den astronomi geliyor ve bize ‘Türk tugayı olmasaydı tığ bugün koloni olacaktık, bizi kurtaran Türk tugayıydı’ diyorlar.”

“Bire Bir şevkle gidip düşmanla çarpışırız”

Kore’üstelik tıpkısı yıl kaldığını ve buradaki Türk şehitliğini üstelik ziyaret ettiğini rapor fail Abla, “Kore deyince… Zaman yine bizi çağırmış olsalar tıpkı şevkle gidip düşmanla çarpışırız. Ilmek, mukaddesat ve yurt adına, bayrağımız, şerefimiz yerine gene çarpışırız.” dedi.

Kore Savaşı’nda ramazan ayında askerlere teravih kıldırdığını anlatan Abla, askerliğinin ardından görevine devam ettiğini, zahmetli olana kadar Üç Şerefeli ve Selimiye Camisi müezzinliklerini yaptığını sözlerine ekledi.Share: