Yusufeli’nin bakir yerleşme namına nakil süreci başlıyor

Artvin Valisi Yılmaz Şahika, Yusufeli ilçesindeki kullanılmamış yerleşme yerinin zaman itibariyle önemli ölçüde yaşanmaya hazır ağıl gelmiş göründüğünü bildirdi.

Vali Doruk, beraberindeki Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Umumi Müdürü Banu Aslan, DSİ Umum Müdür Yardımcısı Faruk Fıratoğlu ve başka ilgililerle Yusufeli Barajı ve HES Projesi dolayısıyla akarsu altında kalacak kaymakamlık merkezinin taşınacağı kullanılmamış yerleşim durumunda incelemelerde bulundu.

İncelemelerin arkası sıra basına merbut gerçekleştirilen derinti sonrası gazetecilere açıklamada kâin Ilbay Doruk, eksiklikleri yerinde tayin ederek, bundan sonra yapılacak işlerle ilgili aynı takvim belirlediklerini söyledi.

Zirve, zaman itibariyle kullanılmamış yerleşme yerinin koca ölçüde yaşanmaya amade kuzuluk mevrut göründüğünü belirterek, “Bundan Sonra alelhusus amme kurumlarımızın yeni yerde hizmetlerini vermeye müteveccih eksikleri kalmadı. Yarından itibaren ilçemizdeki amme gelgel ve kuruluşlarını bakir yerleşim yerine taşıyoruz. Pazartesiden itibaren daha çok hizmetlerini bakir yerleşme yerinden vermeye başlayacaklar.” diyerek konuştu.

“Arzumuz vatandaşımızı şita olmadan yıpranmamış yerleşme adına döşemek”

Özellikle üçüncü ve bir numara bölgeden ahzetmek için önümüzdeki haftadan itibaren vatandaşların taşınmasına müteveccih dahi çalışmaları planladıklarını anlatan Şahika, şöyle devam etti:

“Bu bölgelerimizde eksiklerimiz kalmadı. Bu çerçevede vatandaşlarımızın bilmesini istiyoruz, kaza merkezinde halihazırda bire bir eş güdüm noktamız olacak. Orada vatandaşımız kafasına takılan konularda bilgilendirilecek. İnşallah sorunsuz bire bir şekilde, hızlıca kışa kalmadan yıpranmamış yerimizde yaşamaya başlamış olacağız.”

Şahika, kullanılmamış kaza yerindeki çalışmaların hicret sonrasında da devam edeceğini aktararak, “Ekipler sonsuz vatandaşımızın hizmetinde olacak. Izleme edeceğiz, gelişigüzel konuda ihtiyaçlarını karşılayacağız. Arzumuz vatandaşımızı kış olmadan havalar soğumadan yeni yerleşim namına yürütmek.” dedi.

“Daha Çok bura bir şantiye alanı değil, yaşanabilir bir mahalle”

Kasaba Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Bina İşleri Umumi Müdürü Banu Aslan üstelik çalışmaları tıpkısı takvime bağladıklarını anlatım etti.

Çalışmaları an zaman strateji ettiklerini dahi dile getiren Aslan, muktezi herhangi bir kalem desteği sağladıklarını vurguladı.

Üçüncü ve birinci bölgenin hareketli durumda olduğuna dikkati çekici Arslan, “Hiçbir sıkıntımız bulunmayan. Zaruri umum tedbirleri aldık, almaya dahi devam ediyoruz. Ağaçlandırma çalışmalarıyla türap olma oranını birlikte sunma düşük seviyeye indireceğiz. Çıktı bura bir yapı yeri alanı değil, yaşanabilir bir mahalle.” değerlendirmesinde bulundu.

Aslan antrparantez, vatandaşların evlerini tasdik aldıklarında ocak içerisinde belirledikleri eksikleri TOKİ başkanlığının ekiplerine bildirmesi halinde sorunların tezelden çözüleceğini birlikte sözlerine ekledi.

Öte yandan basına ilişkin gerçekleştirilen toplantıya, DOĞRU Tümen Artvin Mebus Erkan Ertunç Balta, DSİ 26. Mıntıka Müdürü Izzet Tokalak, Yusufeli Kaymakamı Hüseyin Kaptan,Yusufeli Şehremini Eyüp Aytekin, İl Hususi İdaresi Umumi Sekreteri Ömer Dereci, Belde Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Katip Çiçek ve gayrı ilgililer birlikte katıldı.Share: