Yusufeli Barajı’nda sular yükselmeye başladı

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh nehri üstünde yapımı tamamlanan Yusufeli Barajında kapakların kapatılmasıyla sular yükselmeye başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılışı gerçekleşen baraj, tıpkı haftada 30 metre yüksekliğe ulaştı.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh nehri üstünde yapımı tamamlandığında tümsekli baraj sınıfında 275 metreyle Türkiye’nin bir numara, dünyanın beşinci sunu faziletli barajı olan Yusufeli Barajı, 22 Kasım’dahi Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla su tutmaya başladı. Baraj kapakları kapanmasıyla, gövde da biriken sular yükselmeye başladı. Karayolları başta oluşmak amacıyla, baraja mail köy ve mahalleler bir bir sular altında kalıyor. Büyüklük Su İşleri 26. Mıntıka Müdürlüğü uzman personeli kontrollerinde yükselen sular, güdük sürede Yeniköy ve Irmakyanı köyleri başta başlamak amacıyla benzeri haddinden fazla bölgeyi sular altında bırakacak.

Baraj inşaatı ve kaza merkezi ile köylerdeki 5 bin ev, 270 gelişim yeri ve 9 bin 430 dönüm ekincilik arazisi, sular altında kalacak. Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü vasıtasıyla, baraj inşası nedeniyle akarsu altında kalacak alanlardan 5 bin 844 sayı zeytin, dut, koz ve nar kadar boylu sonuç ağacı, ağaç nakli metoduyla bulunduğu yerden alınarak Yusufeli ilçesinin kurulduğu kullanılmamış iskân yerindeki 300 dönümlük alana taşındı.

Yusufeli– İspir Karayolu ulaşıma kapatıldı

Baraj suları nedeniyle Yusufeli-İspir karayolu bile ulaşıma kapatıldı. Ekipleri karayolunun farklı bölümlerde üstünde, “Yusufeli-İspir Heybet Karayolunun Yusufeli Barajı su tutması cihetiyle kayıt trafiğine kapatıldı” mukayyet tabelalar konuldu.

“Suyun gelişini izlemeye geldik”

Köyleri sular altında kalan vatandaşlar, suyun gelişini tutkun olmak ve taşıt altına almak amacıyla baraj sularını takip ediyor. Yeniköy köyü sakinlerinden İsmail Münevver (30) geri itibariyle köydeki evlerini metrukiyet ettiklerini anlatım ederek “Eşyamızı, enkazımızı söktük geldik. Dün itibariyle köyden ayrıldık. Bugünde serencam son suyun gelişini izlemeye geldik. Yıllarımız, çocukluğumuz geçtiği bu derelerde, yürüdüğümüz bu yollarda bir ilavesi mümteni bizim üzere. Sıra oldu artık, haddinden fazla duygulandık. Seçme şeyin hayırlısı” ifadelerini kullandı. – ARTVİN

Share: