Yüksek Fazıl Kasap: “Sarsıntı Yönetmeliğine Uygun Olmayan Kütahya Aksakal Çelebi Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi’nin Ilişik Binası Yıllardır Hizmet Veriyor”

CHP Kütahya Saylav Yüksek Fazıl Etçi, Kütahya Ermiş Çelebi Yetişek ve Araştırı Hastanesi ekleme binasının sarsıntı yönetmeliğine akıllıca olmadığını belirterek, “Bura hareket yönetmeliğine uygun olmadığı, yıkılabilecek tıpkı çatı olduğu bilindiği halde yıllardır bakım veriyor. Bu kavuşum boşaltılması gerekiyor. Bu insanları panik haline getirme değil, aynı tedbirdir. Derhal yapılması gerekir” dedi.

CHP Kütahya Milletvekili Dr. Yüksek Fazıl Etçi, Kütahya Evliya Çelebi Terbiye ve Araştırma Hastanesi ek binasının önünde izah yaptı. Binanın depreme dayanıklı olmadığını belirten Kazap, depremde yıkılan İskenderun Şevket Hastanesi’ni hatırlatarak ayrımsız zaman önceki vacip tedbirlerin alınması çağrısında bulundu.

“HATAY’DAKİ FACİAYI KÜTAHYA YAŞAMASIN”

Hastanede kendisinin dahi çalıştığını belirten Yüksek Fazıl Etçi, şunları söyledi:

“Az Daha çocukluğumuzdan beri bu hastane var. Eski tıpkı sayrılarevi, haddinden fazla sakat. Burası sarsıntı yönetmeliğine makul olmadığı, yıkılabilecek bire bir bina olduğu bilindiği halde yıllardır bakım veriyor. Bunun yanında inşaatı süren Kütahya Site Hastanesi bile on dördüncü yılına girdi. 14 yıldır yapılamadı. Zelzele bölgesinde Hatay’da bu tarzdaki aynı katma yapı yıkıldı ve beniz elliye andıran hasta ve sunma bir iki bire bir o büyüklüğünde dahi esenlik personeli çökmüş altında kaldı, diri diri fert verdiler. Çoğu kurtarılamadı. Bu faciayı Kütahya yaşamasın diye niteleyerek ego şöyle aynı öneride olmak istiyorum; munzam çatı derhal boşaltılsın ve bunun hesabına gerekirse valilik binası bile olmak amacıyla akva amme binaları geçici adına şifahane adına kullanılsın. Bildirme yara ihtimalle kumluk hastanesine taşınalım amma bu binada afiyet hizmeti verilmese elan ferah evet zira yer sarsıntısı yönetmeliğine makul olmadığı raporlarla henüz önceleri birlikte sabit olan bu içtima boşaltılması gerekiyor. Bu insanları ürkü haline getirme değil, tıpkı tedbirdir. Derhal yapılması gerekir. Yetkilileri birlikte ister Esenlik İl Müdürlüğü gerekse Valiliği, Bakanlığı bu konuda tekrar anımsatmak istiyorum. İlçeler da karışma tevessül etmek için bu soy hastaneler derhal boşaltılsın. İnsanımızın sağlığı, canı henüz mefret.”

Share: