Yüksek atılganlık ve feragat beratına ashap! 3 dakikada operasyona amade olacak şekilde eğitiliyorlar

Şırnak İl Jandarma Komutanlığı Meteler Jandarma Özel Harekat Taburu, terörle mücadelede koca görevler üstleniyor. 30 yıl evvel kurulan ve özel eğitimlerden sabık grup, Türkiye’üstelik Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan sonra ‘üstün cesaret ve feragat beratı’na sahip biricik birlik namına göze çarpıyor.

7 DÖNEM 24 SAAT TEYAKKUZDALAR

7 dönüş 24 saat göreve amade olacak şekilde eğitim verilen ve 30 yılda 48 şehit veren taburda askerler, operasyonlardan arta mütezayit zamanlarda kondisyonlarını yüklenmek üzere daima eğitim bilimi ve spor yapıyor. Sağlam şita şartlarında, edebiyat kavurucu sıcağında dik ve dağlık arazilerdeki temas soy zorluğa karşı eğitim bilimi kayran askerler, arazide karşılaşabilecekleri halk yapımı patlayıcı, mayın ve her makule patlayıcıya cebin Mayın Ahali Yapımı Patlayıcı Tespiti ve İmha (METİ) timleri marifetiyle birlikte eğitiliyor.

3 DAKİKADA OPERASYONA HAZIR KUZULUK GELİYORLAR

Dağlık toprak ve sarp kayalarda, ulaşılması tehlikeli olan yerlere ulaşmak, oralardaki melce ve mağaraları imha etmek amacıyla ise alpinizm eğitimi dahi düzlük askerler, arazide, meskun mahal operasyonlarında ameliye yok etmek üzere özel adına tasarlanan parkurlarda atış eğitimi yapıyor. Metelerin en şişman yardımcısı ise yerel ve milli silahlar. Yapılan eğitimlerde devir kavramı muhteşem aynı düzlük tutarken, anbean alesta muntazır ‘Meteler’ gelen emirle gelişigüzel 3 zaman içerinde operasyona çıkacak şekilde amade oluyor.Share: