Yüce Yordamlı Başarır: Milyonlarca İnsan Kıtlık Sınırının Altında Yaşıyor Amma Saray’ın 1 Milyon 870 Bin Liralık Olan İçecek Gideri, 2 Milyon 813 Bin Liraya…

CHP Mersin Mebus Yüce Çevrimli Başarır, Sayıştay raporuna yansıyan Cumhurbaşkanlığı giderlerindeki artışları eleştirdi. Başarır, “Milyonlarca eş açlık sınırının altında yaşıyor amma Saray’ın 1 milyon 870 bin lira olan meşrubat gideri, 2 milyon 813 bin liraya çıkıntı. Yani 1 milyon kalık, tasarruf namevcut” dedi.

Ulvi Kankızıl Başarır, zaman yaptığı açıklamada, Sayıştay’ın geri yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Teftiş Raporu için değerlendirmelerde bulundu. Başarır, şunları söyledi:

“Üç sunum enteresan harcama kaleminden bahsedeceğim, beribenzer içimizi acıtıyor. Milyonlarca koca kıtlık sınırının altında yaşıyor amma Saray’ın 1 milyon 870 bin lira olan içecek gideri, 2 milyon 813 bin liraya çıkma. Yani 1 milyon kalık, artırım namevcut.

“BEYEFENDİ, SEN NE YETİŞTİRİYORSUN”

Sunu ilginci zirai giderler. Sabık yıl 9 milyondu, şaşırmıştık. Hangi yetiştirdiğini sormuştuk Beyefendi’nin. Demincek 9 milyon TL olan sabık seneki masarif, 46 milyon TL ergin. Sorsak; ‘gübre, çare, çocuk mazottaki artışlar’ diyecekler. Olur bu ülkenin çiftçilerine hastalık kızıyorsunuz? Tabiatıyla ki bu ülkenin çiftçisi sırtını 85 milyona dayayıp onun vergilerinden bu parayı alamıyor amma Saray alıyor. Evet, duyun, tarımsal giderleri 5 kattan daha aşkın kalık ve gene soruyorum; Beyefendi, sen ne yetiştiriyorsun? Sen elbet bir çiftçisin, giderin bu büyüklüğünde artıyor?

“5 MİLYON OLAN TUHAFİYE GİDERLERİ 15 MİLYON OLMUŞ”

Gelelim yine ilginç olan ruba, tuhafiye giderlerine. 5 milyon olan tuhafiye giderleri, 15 milyon olmuş. Üç intaç kalık. Benim ülkemde milyonlarca vatandaş çocuğuna çanta alamıyor, çocuğunun okul tişörtünü alamıyor. Şu anda geldiğimiz bekçi süfli utanç vericidir. Giderleri kısması gereken Beyefendi, artırım yapması müstelzim Beyefendi, illet konuşmuyorsun bunları? Ego, evvel karşına aldığın üç gazeteciden, bu giderleri sana sormasını beklerdim. Amma Zafer Şahin’de, Ahmet Hakan’da, Abdülkadir Selvi’de nerede o kalpgâh?”Share: