Yozgat Akdağmadeni’nde Geçimlerini Elleriyle Yaptıkları Turşuları Satarak Sağlayıcı Kadınlar, Makineli Üretime Geçti

Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesine sınırlanmış Oluközü Beldesi’nde zinde ve geçimlerini uzvi namına yetiştirilen sebzelerle, evlerinde hazırladıkları turşuları satarak sağlayan kadınlar; İlçe Tarım Müdürlüğü ve belediyenin desteği ile makineli üretime geçti.

Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesi Oluközü Beldesi’nde sirke ve limon tuzu kullanılmadan hazırlanan yöreye saf tuşu, belediye vasıtasıyla yapılan başvuru ile coğrafi meni aldı. Geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayıcı çevre halkından kadınlar, yetiştirdikleri örgensel sebzelerle kısaca 18 garip harap hazırlayıp, pazara sunarak geçimlerini sağladıklarını belirtti.

KOP DESTEKLİ HARAP ÜRETİM TESİSİ KURULDU

Akdağmadeni İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan projeye, KOP İdaresi tarafından finansal destek verildi. Oluközü Belediyesi hizmet binasında Argin Istihsal Tesisi kuruldu. İlçenin ve beldenin tanıtımına katkısı ile alay malay havza halkına istihdam sağlaması için kurulan tesiste günce 2 ton argın üretiminin yapılabildiği kaydedildi. İşletmede harap üretimi özne belde halkından Elif Görgülü, tesisin 3 kamer evvel açıldığını, şu an 9 arkadaşıyla gelişigüzel bitap üretimi yaptıklarını söyledi. Akdağmadeni kaza ekincilik müdürlüğü ve belediyenin desteği ile tesise kavuştuklarını aktaran Elif Görgülü, tesise kavuştukları için çok mutlu olduklarına vurgu yaparak, şöyle konuştu:

“Evvel tığ özlük köyümüzün ürünlerinden aldık. Köylülerimizin ürünü bittikten bilahare Akdağmadeni’nden almaya başladık. Turşularımız çok güzel sirkesiz, limon tuzsuz, 18 nev turşumuz var. Lahanamız var, yeregeçen turşumuz var, gördüğünüz gibi sarımsak turşumuz var, hıyar turşumuz var, anlaşılmaz turşumuz var, kahvaltı turşumuz var, çeşitlerimiz çok yani. Buradaki turşularımız bakir eskimemiş açılmaya başlandı, amiyane satma yapıyoruz. Arkadaşlarımızla kişi evimizin bütçesini kurtarmaya çalışıyoruz. Emeklerimizin karşılığını üstelik aldık, alacağız, öyle düşünüyoruz. Bin 500 bidon hâlsiz ürettik, 100-150 liraya büyüklüğünde fiyatlarımız var, çeşit çeşit değişiyor. Münasebet sıkıntımız bulunmayan, buradan elden kayran dahi var. Festivallere katılmaya başladık, çok kurum donör. Bize festivale katılmamız üzere bindi birlikte veriyorlar, başkanımız Ankara’ya götürdü bizi. Anadolu kadını üretiyor, çalışıyor, ekonomiye bindi veriyoruz, işimizi sağlıyoruz, sağlayacağız inşallah. çıktı henüz sunturlu olacağını tutum ediyoruz biz arkadaşlarla.”

“ÇALIM DUYUYORUZ KENDİMİZLE”

Istihsal yapmaktan mutlu olduklarını, kendileri ile hava duyduklarını tamlayan işletmede haşat hazırlayan kadınlardan Emine Yılmaz, “Çiftçiyim ev hanımıyım, burada çalışıyorum katkıda mevcut olmak amacıyla, evime katkıda gezmek amacıyla. Arkadaşlarla geliyoruz, kimimiz yıkama yapıyor, kimimiz sarımsağı bölünüyoruz, doğrama yapıyoruz, dermansız üretiyoruz. Bin 500 sayı turşumuz var. 250 civarında da satmış olduk. Sunturlu tıpkısı şey, duygun. Alim duyuyoruz kendimizle. Buradan geçimimizi sağlıyoruz. Geçimimize katkıda bulunuyor; kendimize, evimize. Çokça pir seviyorum, içimden gelerek yapıyorum” diye niteleyerek konuştu.

“OLUKÖZÜ TURŞUSU PİYASALARDA ÜSTELIK GÖNÜL GÖREN BİR ARGIN”

Oluközü Belediye Başkanı Hasan Aydınsoy ise, KOP İdaresinden alınan mali bindi ile projenin hayata geçirildiğini, kendilerinin dahi istihdama katkıda mevcut olmak amacıyla vacip desteği verdiklerini söyledi. Aydınsoy şunları söyledi:

“Oluközü turşusu tescilli aynı markaydı. Evvelce atalarımızdan gördüğümüz kabilinden bire bir markayı bir lezzeti tek tıpı tıpına bitmeme ediyoruz. Oluközü turşusu piyasalarda de arzu gören aynı aygın. Herkesin birlikte yemesini referans ediyoruz. Oluközü turşusu deyince Çubuk turşusunun üzerinde haşat olduğunu dizge söylüyor. Tescilli markamız Tanrı müsaade ederse elan de büyütmeyi düşünüyoruz. Belediye olarak kooperatifin kurulmasından KOP’tan makine alınmasına rastgele tip desteğin desteği sağladık. Üretimimiz devam ediyor, mir noktalarımızda birlikte satışlarımız devam ediyor. Dünyaya duyurmayı düşünüyoruz, Allah kader ederse. Kadınlarımız bile çalışıyor. Kadınlarımız kooperatif üzerinden çalışmalarına devam ediyor.”

Share: