Yer edisyon anlarda binlerce kişiye ‘hayat’ oldular

Sakarya Büyükşehir İtfaiyesi, 2022 yılında gerçekleştirdiği 6 bin 237 yangına müdahale ve kurtarma operasyonuyla yüzlerce insanın hayatını kurtarırken, cansiperane çalışmalarıyla doğada ve hayat alanlarında yaşanabilecek faciaların de önüne geçti.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, 2022 yılında yaşanan bütün olaylarda vatandaşın huzuru ve güvenliği amacıyla canla başla savaş etti. Yüzlerce vatandaşın alevlerin arasından kurtaran Büyükşehir’in erleri, kazalarda ve kıyı bölgelerinde birlikte takdir gören bir düzentileme ortaya koydu. Sıfır kayıp hedefiyle rastgele ihbara anında yanıt veren, olay namına dakikalar ortamında ulaşan ekipler müzaheret eli muntazır yüzlerce kişiyi ölümün kıyısından çekip aldı. Mavera yandan denizde, akarsuda ve diğer bütün dirim alanlarında yüzlerce güç kurtarıldı. Antrparantez, Büyükşehir İtfaiyesi yaptığı müdahalelerle doğada ve yerleşim bölgelerindeki oluşabilecek bir nice faciayı bile önledi.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, sorumluluk sahasında son 1 yılda 698 bina, 190 hareket yeri, 280 açacak, 42 depo, 44 ahır-samanlık, 66 rekiz, 81 bostan, 27 orman, bin firez ve 754 hurda, transformatör, lastik ve diğer vakalar görünmek amacıyla toplamda 3 bin 186 hararet olayına müdahale etti. Coşkunluk ihbarları dışında ise 535 gidiş geliş kazası, 531 adam kurtarma, bin 737 efsanevi kurtarma, 90 intihar, 9 feyezan ve 149 değişik fenomen tutmak için toplamda 3 bin 51 kurtarma vakası amacıyla ameliyat yapıldı. Yekpare vakalar ana alındığında ise Büyükşehir’in 1 yılda 6 bin 237 olaya şahsen müdahale ettiği anlatım edildi. Ayrıca, vakaların yaşandığı görüngü yerinde yapılan araştırmalar neticesinde ortaya sâdır tespitlere bakarak 384 yangına faaliyet gelişmemiş devresi, 279 yangına baca, 77 yangına soba ile ocak, 27 yangına akaryakıt ile LPG, 47 yangına sigara, 23 yangına baltalama ve 3 yangına ise saika düşmesi bozukluk oldu.

Hayatlar kurtardılar

Toplamda bin 125 coşkunluk vakasında ise vatandaşların ateşi şuurlu şekilde yaktığı belirlendi. Hazırlanan raporda itfaiye ekiplerinin müdahale ettiği gidiş geliş kazalarında toplamda 48 birey hayatını kaybetti, 733 kişi ise gaileli olarak araçlardan çıkarıldı. Verilere bakarak, Sakarya’üstelik 1 yılda yaşanan hararet vakalarında toplamda 10 yurttaş yanarak hayatını kaybetti, ayrımsız olaylarda ise 58 vatandaş çorlu olarak kurtarıldı.

308 tıraşçı ihbar

Büyükşehir Belediyesi eliyle hususi namına oluşturulan Ambulans Timi ise Karadeniz sahillerinde zaman süresince gark tehlikesi nâkil 481 kişiye engelleme etti. Ekipler ölümün kıyısından aldıkları 455 kişiye 112 ile gelişigüzel ayak tedavisi uyguladı. Bu nüsha içinden 26 yaşama ise ambulansla hastanelere sevk edildi. Mavera yandan, Sakarya’da 112 Acil Çağrı Merkezi’ni arayan toplamda 308 kişinin tıraşçı ihbarda bulunarak devletin birimlerini tevekkeli harekete geçirdiği belirlendi. Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Yaptığımız parçalanmamış çalışmalarda herif hayatı, rastgele ahit birinci önceliğimiz oldu. Sakarya’da rastgele biri hususi yeteneklere topluluk olan erlerimizden oluşturulduğumuz teşkilatımız, kalın sahasında ve Türkiye genelinde çok liyakatli hizmetler ortaya koydu. Gelişigüzel yangında, kurtarma üzerine, yaka düzenlilik faaliyetinde ve kaybolma vakaların bulunması noktasında yapılan çalışmada bizleri gururlandıran cümle itfaiye aracı erlerimize teşekkürname ediyor, görüngü yerinde hayatını kaybeden canlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza ise evgin şifalar diliyoruz. Büyükşehir İtfaiyesi anbean amade ana kara sahada” ifadelerine saha verildi. – SAKARYA

Share: