Yayladaki cümle geçimini ‘kaz’dan sağlıyor

Ardahan’ın Çıldır ilçesinde bulunan Güvenocak köyü yaylasına yazları giden sistem geçimini kazdan sağlıyor.

2100 rakımda ve Çıldır Gölü kenarında kâin Güvenocak köyü yaylasında yazlarını nâkil köy halkı besledikleri kazlarını satarak geçimlerini sağlıyor. Kestirmece 40 hanenin çıktığı yaylada hep ahmak işiyle uğraşıyor. Kaşalot etinin lezzetli olmasının sunma kocaman sebebinin katıksız göl olan Çıldır gölünün temizliği ve kazların katıksız ortamda beslenmesi. İl geneli ve devlet dışından ise hıyar etine yoğun deste var.

Güvenocak köyünde tevakkuf fail ve kazcılık eden Fahri-Aşk Durak maraba, ayran budalası etinin içimli olmasının sunma büyük sebebinin natürel ortamda beslenmeleri ve Çıldır Gölünden kaynaklandığını söylediler.

Durak çifti, kazlarını lezzetli olduğundan belde cemi karye halkının barışma kaynağı haline gelen kazcılığın hemen yayıldığını belirterek, “3 bin kıta kazımız var karye adına. Lezzetli olmasının sebebi Çıldır Gölü’nde yetişmeleri. Yaylada 1 ay beside kaldıktan bilahare kazlarımızı kesmeye başlıyoruz. Kazcılık yaparak geçimimizi sağlıyoruz. Amade yem kullanmıyoruz, katıksız ortamda besleniyorlar” şeklinde konuştu. – ARDAHAN

Share: