Vekil Yardımcısı Gizligider’den kontratlı hayvancılık ve tarıma geçiş müjdesi Açıklaması

Ekincilik ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, bütün konuşulan fakat dizgesel adına başlanamayan kontratlı hayvancılık ve tarıma geçileceğini söyledi.

Kırıkkale’ye gelen Gizligider, Yahşihan Kaymakamı Ender Faruk Uzunoğlu, İl Tarım ve Orman Müdürü Sırrı Yılmayan ve AK Parti Kırıkkale İl Başkanı Mustafa Kaplan ile “Obaköy” cümbüş ve dinlenme alanında oluşturulan “Çocuk Tarım Akademisi”ni görüşme etti.

Burada dikim alanlarına çapa yaptıktan sonraları tohumları toprakla buluşturan Gizligider ve öğrenciler, bitkilere can suyu verdi.

Ardından İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Konuşma Salonu’nda düzenlenen “Tarım Sektörü İstişare Toplantısı”na katılan Gizligider, burada yaptığı konuşmada, vekâlet olarak herkesin arazide fariza yaptığını söyledi.

Gizligider, “Biz Ankara’de politikaları belirleriz, yazarız, çizeriz, stabil doğrudur, devlet yaptıysa muhakkak doğrudur” gibi iddialarının olmadığını belirterek, “Kimi sorunlarımız varsa bilcümle alay malay danışma ederiz. İnşallah istişarenin sonucunda birlikte çözüme kavuştururuz. Şükür bu yıl güzeşte seneye bakarak daha ongun ayrımsız mevsim geçirdiğimizi düşünüyoruz. Hububat yoğunluğunun olduğu bu bölgede hem değer hem da artağanlık itibarıyla evire çevire aynı sene oldu. Tanrı birlikte kul birlikte yardım etti. Esen olsun Cumhurbaşkanımız götürdüğümüz tekliflerin tamamını itirazsız tıpkı şekilde üste ara sıra yükselterek akseptans etti ve iri benzeri destek verdi.” diye niteleyerek konuştu.

Bugün itibarıyla bakir mevzuat çalışmalarının neticelendiğini tamlayan Gizligider, şöyle bitmeme etti:

“Mevzuat içerisinde öncelikle sözleşmeli hayvancılık ve tarım var. Sözleşmeli hayvancılık ve tarım hep konuşulur amma bire bir cins Türkiye’üstelik dizgesel olarak başlayamadı. İnşallah bundan sonra buna geçiyoruz. Bu, üretici, bitiren ve satın alanın dahi korunduğu bire bir tümce. Yani herkesin sözünde ara vermek zorunda olduğu, sisteme girenin baştan sigorta zorunluluğunun bulunduğu, arkası sıra ‘benim param ödendi, ödenmedi, fellah bana ürünü verdi, vermedi’ kadar tartışmaların tamamının biteceği tıpkısı tümce getiriyoruz. Bu sisteme girenlerin dahi kırıcı kolaylığı ve kazançları olacak.”

Gizligider, esasen getirecekleri izin sistemiyle üstelik ne toprağa ne ekileceğini yakalamak istediklerine dikkati çekerek, “Buna girilmezse tığ bindi vermeyeceğiz. Zira bambaşka makule bu işaret desteğini yönetemiyoruz. Dönemsel tıpkısı kitap para ediyor ve dizge ona yükleniyor. Altta suyun, deponun yahut pazarın durumu ne, bilemiyoruz. Bunları dizgesel yerine taahhüt etmek istiyoruz. Haddizatında toprağa ne ekilecek, yüzyıllarca belli. O kendini anlatıyor, söylüyor. Tığ ona dayatıyoruz ayrımsız şeyleri. Amma doğayla baziçe olmaz. Eninde böylecene huy kazanır. Ilk bu toprağı ve suyu arkalamak zorundayız. Bunun dışındaki seçeneklerin topu topu fantezi.” ifadelerini kullandı.

Büyük kentlerin civarında “kent tarımı” sistemi başlatacaklarını anlatan Gizligider, bu kapsamda seracılık, kullanılmayan vadiler, Hazne arazilerinin tarıma kazandırılmasının bahis konusu olduğunu belirtti.

Gizligider, imdi “eNabız” üzere ayrımsız sistemi hayvancılıkta dahi başlatacaklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Yaşıt yerine hayvanın anası ve babası ki, aşısı hangi, hastalığı ne olmuş, cinsi ne, bunların hepsini incelemek geçişsiz. Gine bu sistemi nebati üretim bazında dahi fora etmek istiyoruz. Bunları inşallah çökertme telefonuna sığdıracağız. Bu bizim amacıyla çok eke. Çünkü şişman bir âdem kaynağı israfında hep bu arada hangi yazık kim bulunuyoruz. Yine uçman yer yerine Konya’üstelik başlattığımız ve elan bilahare Türkiye’ye ulaştırmak istediğimiz ‘Gelir Siper Sigortası’ var. Şu anda Cihanbeyli, Karatay ve Kadınhanı’nda uygulanıyor. Bindi sistemini bile inşallah değiştiriyoruz. Geçenlerde ayrıntıları açıklanacak. Çiftçilerimize ekim zamanı desteklerin çoğu ati. Yani yeniden alacaksınız. Bunun içerisinde süt, matbu, ilacı var. Bunu bile akçasal kendisine değil, ayni kendisine vermek istiyoruz.”Share: