VEKIL KARAİSMAİLOĞLU BURSA YER ALTI TRENI HATTININ TOPLAM EKONOMİK KAZANCI 871 MİLYON 470 BİN DOLAR OLACAK

ULAŞTIRMA ve Enfrastrüktür Bakanı Adli Karaismailoğlu, ‘Bursa’yı ‘Balıkesir-Bandırma-Bursa -Yenişehir-Osmaneli Aceleci Şimendifer Hattı’ projesi ile yeniden demir yolu ile kavuşturuyoruz. Şehrimizin demir hat altyapısını geliştirerek, yük taşımacılığı ile Bursa’nın hem uran hem birlikte tarımda lojistik kabiliyetini ve rekabetçi gücünü geliştireceğiz. Tekmil projemiz tamamlandığında, seyahat süreleri hem Ankara-Bursa hem dahi Bursa- İstanbul arası kestirmece 2 saat 15 an olacaktır? dedi. Mesai-YHT Gar- Site Hastanesi Metro Hattı ile dahi haddinden fazla iri maddi kazanımlar gerçekleşeceğini tamlayan Karaismailoğlu, ‘Hattın tamamlanmasıyla mecmu konuşu ateşçi 871 milyon 470 bin dolar olacaktır’ ifadelerini kullandı.

Iblağ ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, tığ saf temaslarda çıkmak amacıyla Bursa’ya geldi. Icra Vekili Karaismailoğlu’na Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Şehremini Alinur Eskişehir Taşı, DÜRÜST Parti Bursa milletvekilleri ve SELIM Parti İl Başkanı Davut Gürkan eşlik etti. Nazır Karaismailoğlu ilk namına Bursa Emek-Site Hastanesi Metrosu ve Bursa Çabuk Katar Projesi’ndeki incelemelerde bulundu. Yapı Yeri alanında yetkililerden bilgelik kayran Vekil Karaismailoğlu, ‘Bugün Bursa’ya hem Uludağ Yolu, Çalıyolu 1. Girişim ve Keles Çevreyolu kabilinden benzeri saf kara yolu projemizin toplu küşat töreni ve TEKNOSAB Kavşağı esas atma törenini gerçekleştireceğiz. Antrparantez Bursa Faaliyet ‘ YHT Gar ‘ Şehir Hastanesi Metrosu ve Bursa acul şimendifer projemizin serencam durumlarını inceleyeceğiz. Şu anda sizlerle bugünkü programımızın önceki durağı olan, Bakanlığımız yoluyla çalışmalarını sürdürdüğümü Hızlı Tren Şantiyesi’ndeyiz. Bursa’yı ‘Balıkesir-Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Acul Şimendifer Hattı’ projesi ile yeniden demir yolu ile kavuşturuyoruz. Ankara-İstanbul YHT Hattı’na angajmanlı olarak koşa hatlı, aceleci şimendifer hattı mensur ediyoruz. Projemiz; enfrastrüktür yapım çalışmalarını sürdürdüğümüz, toplanmış 145 kilometre enfrastrüktür ile 201 kilometre üstyapı imal işini kapsamaktadır. Proje kapsamında 7 skor istasyon inşasının yanında, mecmu uzunlukları 18 kilometre olan 12 skor tünel, 4,6 kilometre olan 10 adet kaçış tüneli, 1 kilometre olan 5 sayı Aç-Kapa tünel, 4 kilometre uzunluğunda 28 nüsha demiryolu köprüsü, 4 kilometre uzunluğunda 4 sayı viyadük ve 1,5 kilometre uzunluğunda 66 nüsha zir argıt ve mecmu 155 sayı açma imalatı yapılacaktır? diye konuştu.

‘ANKARA-BURSA, BURSA-İSTANBUL ARASI 2 SAAT 15 DAKİKA OLACAK’

Projede gelinen serencam durumla ilgili de hikmet veren Nazır Karaismailoğlu, şunları söyledi:

‘Şehrimizin demir yolu altyapısını geliştirerek, yük taşımacılığı ile Bursa’nın hem uran hem üstelik tarımda geri hizmet kabiliyetini ve kompetitif gücünü geliştirecek projenin serencam durumu üzerine sizleri bilgilendirmek istiyorum. Şu anda; Osmaneli-Yenişehir istikametinde ast çatı çalışmalarına devam ediyoruz. Güzergahın başlangıcı ile 48’inci kilometreleri arasındaki altyapı çalışmaları kapsamında, 2 milyon 100 bin metreküp kazı ve 350 bin metreküp nitelikli dolgu yapılmıştır. Toprak İşlerinde yüzde 18 ilerleme sağlanmıştır. Osmaneli bölgesi tünellerinde kazı desteklemede 9 bin 800 metreye ulaşılmış ve toplamda yüzdelik 48 ilerleme sağlanmıştır. Tünellerde istila beton işlerine da devam ediyoruz. Madun boğaz-açım-güreşçi köprüsü-köprü yol işlerinde birlikte 28 bin metreküp beton dökümü tüm ve yüzdelik 32 ongunluk sağlanmıştır. Toplamda şerh-madun geçit-güreşçi köprüsü kabilinden 34 nüsha çatı tamamlanmış olup 19 modül yapıda çalışmalar bitmeme etmektedir. İstasyon projelendirme çalışmalarımız dahi bitmeme etmektedir. Bursa-Yenişehir istikametinde ise TCDD’den tasdik alınan evvel 10 kilometrelik kısımda üst yapı çalışmalarına başlanmıştır. Bu kapsamda geçmiş 2 kilometrede sub safra ve balast serim imalatlarını bitirdik. Travers ve rayların üretimine bile devam ediyoruz. Ayrıca 10 bin 300 ton ray üstelik sahaya gelmiş ve art yapıya raylar irsal edilmeye başlamıştır. Umum projemiz tamamlandığında, seyahat süreleri hem Ankara-Bursa hem bile Bursa-İstanbul arası yaklaşık 2 saat 15 dakika olacaktır.’

‘RAYLI SİSTEM UZUNLUĞU 52 KİLOMETREYE ULAŞACAK’

Metro projesiyle ilgili üstelik açıklamalarda mevcut Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı, projenin tamamlanmasıyla Bursa’daki raylı cümle uzunluğunun 52 kilometreye ulaşacağını söyleyerek, ‘Bursa’de bitmeme eden bir gayrı koca raylı herkes projemizde Faaliyet-YHT Gar-Şehir Hastanesi Metro projemizdir. Düzentileme-YHT Gar-Şehir Hastanesi Yer Altı Treni Hattı yapımı, Bursa Büyükşehir Şehremaneti Başkanlığı ile Bakanlığımız ortada 8 Haziran 2020 tarihinde imzalanan devir protokolü ile Bakanlığımızca devralınmıştır. Mecmu 4 istasyon ve 5 kilometre uzunluğunda olan Mücahede-YHTGar-Site Hastanesi Yer Altı Treni Hattı’mız tamamlandığında Bursa ilimizdeki raylı bütün uzunluğu 52 kilometreye ulaşacaktır. Mevcutta işletmede olan Himmet-Arabayatağı Yer Altı Treni Hattı; yapacağımız temdit ile Mudanya Bulvarı’nı itmam ederek YHT Gar ve sonunda Kent Hastanesi’ne ulaşacak ve Bursalı vatandaşlarımızın şehirlerarası erişim ve afiyet hizmetlerine erişimi kolaylaştıracaktır. Hattın sunma kebir iki durağı çabuk şimendifer istasyonu ve şifahane istasyonudur. Bir Iki geçmiş bahsettiğim yapımı bitmeme fail Bursa-Yenişehir-Osmaneli YHT Hattı ile metronun entegre edilmesi ile umum Bursa’nın acul şimendifer erişimi için bayındır ve dakik tıpkı seçenek sunulacaktır’ dedi.

Icra Vekili Karaismailoğlu, metro projesine, benzeri depo sahası ve 2 istasyonun elan karışma edildiğini da söyledi. Karaismailoğlu, ‘Projemiz kapsamına depo sahası ve 2 istasyonu görükle uzatması dahi karışma edilmiştir. Bu kısımdaki yapım faaliyetlerine de 2023 yılı ilk çeyreğinde başlamayı hedefliyoruz. Bu kullanılmamış yapı, şehrin yekpare metro açar filosunun bakım ve onarım ile otopark alanı ihtiyacına de bakım edecektir. Bulunan Çalışma İstasyonu’ndan bilahare hattın önce bin 300 metresi hemzemin kendisine geçilecektir. Bu noktadan sonraları hattın inşası haris-kapa yöntemiyle gerçekleştirilecek ve bittiğinde hattımız, caddelerin altından sabık ve yüzeyde düz karışma etmeyen bir bütün kendisine çalışacaktır. Şu anne büyüklüğünde; 480 bin metreküp kazı yaptık. 12 bin 400 adet 250 bin metre aldatılma yerleştirdik. 130 bin metreküp beton dökümü gerçekleştirdik. Çalışmalarımız sırasında Bursalıların günce hayatlarına zıt ağırlık etmemesi için gidiş geliş para dolaşımı projelerimizi bile tamamladık. Mesai yapacağımız yollarda almaşık canip yollar oluşturma çalışmalarımıza başladık, 22 bin 900 metrekare asfalt serme çalışması yaptık ve yapmaya bile devam ediyoruz’ ifadelerini kullandı.

‘BURSA’YA 43 MİLYAR LİRALIK YATIRIM YAPTIK’

Serencam 20 yılda Bursa’nın erişim ve iletişim altyapısına 43 milyar teklik yatırım yapıldığına özen çekici Icra Vekili Karaismailoğlu, Düzentileme-YHT Gar-Kent Hastanesi Yer Altı Treni Hattı’nın ekonomiye 871 milyon dolar katkısı olacağını belirterek şunları söyledi:

‘Çalışma-YHT Gar-Site Hastanesi Yer Altı Treni Hattı’mız, faaliyete geçtiği an itibariyle haddinden fazla şişman maddi kazanımlar gerçekleşecektir. 2023-2050 yılları arasındaki 27 yıllık projeksiyonda; zamandan 797 milyon dolar, esmer yolu hizmet ve işletmesinden 58 milyon dolar, önlenecek kazalardan 1 milyon 170 bin dolar ve çekicilik kirliliği, abuhava değişikliği, gürültü gibi haricî faydalardan 15 milyon 640 bin dolar oluşmak amacıyla hattın tamamlanmasıyla toplanmış soylu erki ocakçı 871 milyon 470 bin dolar olacaktır. Sanayimizin, ticaretimizin, tarımımızın ve turizmimizin arz önde mevrut şehirlerinden biri olan Bursa’nın erişim ve iletişim ağını güçlendirecek temas projenin öneminin farkındayız. Bursa’yı geleceğe taşıyacak çokça önemli projeleri hayata geçiriyor, adamakıllı strateji ediyoruz. Son 20 yılda Bursa’nın yemeden içmeden ulaşım ve iletişim altyapısına kısaca 43 milyar 153 milyon lira yatırım yaptık. 2003’te 195 kilometre mukassem yolu vardı. Zaman bütün mukassem kere uzunluğunu 597 kilometreye ulaştık. Yollarının 148 kilometresi BSK kaplamalıydı. Bu rakamı toplamda 772 kilometreye çıkardık.?

Share: