Vekil Ersoy: “Bilcümle etkinliklerimize çokça ağır sıklet iştirak var”

Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Atatürk Ekin Merkezi’nde (AKM) “İstiklal Doğruca” sergisinin açılışına katıldı.

Ekin ve Turizm Bakanlığı eliyle planlı Beyoğlu Ekin Yolu Festivali kapsamında, Hisart Enerjik Gündüz Müzesi koleksiyonundan derlenen eserlerin düz aldığı sergiyi gezen Ersoy, eserlere ilgili bilgelik aldı.

Basın mensuplarına açıklamada mevcut Icra Vekili Ersoy, festivalde değişik sergilerin sanatseverlerle buluştuğunu söyledi.

Vekil Mehmet Nuri Ersoy, Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Savaşı kabil tarihi olayları ele düz sergilerin önemine bel ederek, “Öğrencilerin burayı gezmesi, görmesi, o günkü şartları hissetmesi lazım. Unutulmaması gerekenler, gençlerimizin hafızasında bu eşkâl görsel efektlerle haddinden fazla daha etken oluyor.” dedi.

Sergide boşaltmak, cebe, diorama, özgün resmî giysi ve ekipmanlarla dönemin şartlarının çok evire çevire canlandırıldığını nâkil Ersoy, gençlerin hafızasında kalması bakımından bile serginin koca olduğunu anlatım etti.

“Bütün etkinliklerimize çokça ağır sıklet katılma var”

Icra Vekili Ersoy, Türkiye Firez Yolu Festivallerinin devam ettiğinin altını çizerek, “Diyarbakır Sur Kültür Yolu Festivali’nin açılışını gerçekleştirdik. Bizi bildirme çok sevindiren hep etkinliklerimize haddinden fazla ciddi katılım olması.” diye niteleyerek konuştu.

Festival etkinliklerine çetin sargı gösterildiğini, konserlere binlerce kişinin katıldığını dile getiren Ersoy, bu sene 23 Ekim’e büyüklüğünde sürecek festivallerin sayısını, gelecek yıl beşten ona çıkaracaklarını aktardı.

Mehmet Nuri Ersoy, etkinliklerin yılda ayrımsız posta ve her yıl gerçekleştirileceğini vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

“Bu etkinlikler ülke sayısı artarak ve seçme yıl gerçekleşmeye bitmeme edecek. Zira çok fazla bağ var halkımızdan. Geçmek ki çok istenen, beklenen, arzulanan festivallermiş. Biz de halkımızın türe ettiği biçimde, onlara layık olacak şekilde bu festivallere bitmeme edeceğiz. Tabii halkın kültürle, sanatla buluşturulması açısından, sanatçılarımıza korumak açısından çokça şanlı. Gelişigüzel koşulda düzenlendiği şehirlerde şehrin tanıtımı, hem Türkiye’deki hem dahi ancak dışındaki bilinirliğini arttırmak açısından birlikte balaban.”

“Şu esas büyüklüğünde yapılmış yer degaje kapsamlı bildirme ensesi kalın sergi”

Hisart Etken Sıra Müzesi Kurucusu ve diorama sanatçısı Nejat Çuhadaroğlu ise henüz evvel değişik zekâ ve dönemlere ilişik sergiler açtıklarını, “İstiklal Güzel” sergisinin Milli Mücadele’nin 100. yılı olması dolayısıyla çok anlamlı ve özel olduğunu söyledi.

Çuhadaroğlu, Hars ve Turizm Bakanlığı desteğiyle AKM’da 2 ay bitmeme edecek sergiyi açmaktan duydukları mutluluğu dile getirerek, “Şu anne kadar mamul olan bildirme degaje kapsamlı, yer varlıklı sergi olduğunu düşünüyorum. Çünkü burada sayısız objenin dışında, canlandırmalar, dioramalar, sayımsız özgün fotoğraf var. Bu eserlerin nazik tıpkısı kısmı de ilk kez ziyaretçileriyle buluşuyor, ilk kez bu sergi üzere hazırlandı. Bu açıdan haddinden fazla şanlı.” ifadesini kullandı.

Sergiyle gençlerin tarihe olan bandaj ve alakasını tezyit etmek istediğinin altını çizen Çuhadaroğlu, “Ben filhakika özellikle Hisart Enerjik Gündüz Müzesi’nde de bunu 8 senedir yapıyorum. Temas yaştan çocuk, gailesiz ve yetişkinlerimizin dahi dahil olduğu kişilere, yaptığım diorama maketlerle bunu henüz renkli, kurumlu, demet gelgelli kıldığımı düşünüyorum. Değme mevrut iri tıpkısı kıvançla sergilerden ayrılıyor. O açıdan akla yatkın yolda olduğumuzu düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Çuhadaroğlu, imdi birlikte Çanakkale, İstiklal Sadık, İkinci Abdülhamid ve eş kahramanlar başlıklı sergileri Türkiye’nin değişik şehirlerinde çağ meraklıları ve gençlerle buluşturacaklarını sözlerine ekledi.

Küratörlüğünü Çuhadaroğlu’nun, proje koodinatörlüğü ve işporta editörlüğünü Ömer Çalşimşek’in yaptığı serginin açılışına Vekil Ersoy’un eşi Ülker Ersoy’un yanı sıra tekellüm ve zaman meraklıları ile okullardan öğrenciler katıldı.

Sergide dönemin askerlerinin özgün üniformaları dahi düz alıyor

Hisart Deli Dolu Tarih Müzesi’nin Kurtuluş Savaşı dönemine ait koleksiyonlarında kâin eserlerin meydan aldığı sergide, İstiklal Yakınlarında’nin canlandırıldığı dioramalar birlikte görülebiliyor.

Sergide dönemin askerlerinin orijinal resmî giysi ve ekipmanları, fotoğraf ve belgeler, besili boya tablolar, objeler ve canlandırmalardan oluşan yüzlerce parçanın beraberinde Türk halkının mücadelesini yansıtan eserler saha alıyor.

Kurtuluş Savaşı’nın 100. yıldönümü, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99. yıldönümüne hususi hazırlanan işporta, 30 Kasım’a büyüklüğünde AKM Türk Telekom Opera Salonu Madun Fuayesi’nde mülakat edilebilecek.

Share: