Vekil Adil Karaismailoğlu: “2023 yılı April ayında bilcümle imalatlarımızı tamamlayıp Zigana Tünelimizi hizmete açmayı hedefliyoruz”

Icra Vekili Adil Karaismailoğlu: “2023 yılı April ayında hep imalatlarımızı tamamlayıp Zigana Tünelimizi hizmete açmayı hedefliyoruz”

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu: “Zamandan 40 milyon TL, akaryakıttan 99 milyon TL kalkmak için yıllık hep 139 milyon TL artırım edilecek”

TRABZON Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yeni Ziganal Tüneli inşaatında sona gelindiğini belirterek “2023 yılı April ayında bütün imalatlarımızı tamamlayıp Zigana Tünelimizi hizmete açmayı hedefliyoruz” dedi.

Kullanılmamış Zigana Tüneli şantiyesinde incelemelerde düşmek için zaman Trabzon’a mevrut Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, tünele zat kullandığı araçla girerek incelemelerde bulundu. Arkası Sıra tünel inşaatında gelinen nokta ile ilgilendiren matbuat mensuplarına açıklamalarda kâin Icra Vekili Adil Karaismailoğlu, Trabzon ile Gümüşhane ortada 14,5 kilometre uzunluğu ile dünyanın 3. ve Avrupa’nın sunma tafsilatlı çift şişman karayolu tüneli olacak kullanılmamış Zigana Tüneli’nin acun çapında benzeri karayolu projesi olduğunu söyledi.

Tünelin arz gelişmemiş sürede hizmete girmesi amacıyla çalışmaların 7/24 sürdüğünü rapor eden Vekil Adaletli Karaismailoğlu, “Nihayet sona yaklaşıyoruz. Türkiye’mizin coğrafi konumu, ulaştırma ve enformasyon stratejimizi çokça boyutlu ele elmayı gerektiriyor. Planlamalarımızı Lehçe sınırları bile aşarak küresel çapta yapıyoruz. Bu âdeta hareketle özellikle erişim alanında uluslararası entegrasyonu, iktisadi kalkınmanın yeryüzü mehabetli dinamolarından biri namına gördük. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sabık son 20 sene boyunca bütün ulaşım stratejilerini toptan eğilimleri dikkate alarak yaptık. Dünyayı Türkiye’ye bağlıyoruz. 1 Trilyon 631 bilyon liranın üstünde yatırımla iblağ altyapılarımızı düzeltmek, Türkiye’yi toptan tıpkısı lojistik süper güce ihata etmek, muvasala ağlarını genişletmek ve arsıulusal transport güzergahlarındaki nakıs bağlantıları tamamlamakta önceliklerimiz oldu. İşte bu noktada Gün Doğusu Karadeniz’in arz eke ticaret merkezi konumundaki Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergahta nesir ettiğimiz Zigana Tüneli’ne de bu açıdan bakmamız gerekiyor. Bu bulunmaz projemizi, bütün Ortadoğu ülkelerinin Karadeniz’e ulaşması açısından dirimsel önem taşıdığı farkındalığı ile değerlendirmekteyiz. Zigana Tüneli de bölgede yeni istihdam, aksiyon alanları ve imkanları oluşturacak, havza ekonomisine mefret katkılar sunacaktır” diye konuştu.

“Projemiz hizmete açılınca bulunan defa 8 kilometre kısaltılmış olacak”

Zigana Tüneli’nin yıldız-cenup aksları kapsamında yapılan projelerin genişlik önemlilerinden birisi olduğunu tamlayan Bakan Adil Karaismailoğlu “Zigana Tüneli projesi, Trabzon – Aşkale Yolu’nun 44. km’sindeki Maçka/Başarköy mevkiinde başlayıp, 67. km’de saha düz Köstere-Gümüşhane Yolu’na köprülü kenar ile bağlanıyor. 12 metre genişliğindeki bulunan azamet yolu ikişer şeritli bölünmüş yol haline gelecek. Projenin hizmete açılmasıyla, Zigana’nın zirvesinde 2 bin 10 metre olan ve 1. tünelde bin 825 metreye indirilen blucin, 600 metre elan süfli çekilerek bin 212 metreye inmektedir. Tünelimizin sol tüpü 14 bin 448 metre, salim tüpü 14 bin 477 metre uzunluğunda olmak amacıyla koşa tüpten oluşuyor. Mecmu uzunluğu bağlantı yolları ile birlikte 15,1 km’ye ulaşacak. Hafriyat-terviç ve sonuncu beton şümul çalışmalarını filhakika tamamlamıştık. Devam eden çalışmalar kapsamında oylumlu aşamaları geride bıraktık. Elektro mekanik imalatlar devam ediyor. Tünel çıkış kavşağında mevcut 126 metre uzunluğundaki ardgerme güreşçi köprüsü imalatlarını dahi tamamladık. Projemiz hizmete açılınca kâin öğün 8 kilometre kısaltılmış olacak. Böylece seyahat süresi yaklaşık 30 an azalacak. Bu de balaban tasarruf avantajları sağlayacak. Zamandan 40 milyon TL, akaryakıttan 99 milyon TL başlamak için almanak mecmu 139 milyon TL tasarruf edilecek. Karbon salımı üstelik 18 bin ton elan az gerçekleşecek. Zigana Tünelinin açılışına artık sınırlanmış eyyam kaldı. 2023 yılı april ayında bilcümle imalatlarımızı tamamlayıp Tünel’imizi hizmete açmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“Zigana Tüneli, bölgemizin ekonomisine yeni tıpkısı nefes getirecek”

Zigana Tüneli faaliyete geçtiğinde özellikle kış aylarında yaşanan çilelerin tarihe karışacağını hatırlatan Vekil Karaismailoğlu “Şita aylarında yaşanan çileyi tarihe gömerek posta kullanıcılarına emin ve konforlu seyahat imkanı sağlayacağız. Antrparantez, kâin Trabzon-Gümüşhane hattında kâin biberli virajlar, rampalar ile alay malay sert yamaçlardan taş düşmesi gibi problemlerde ortadan kalkacak. Trafiğin Karadeniz deniz boyu kesimindeki yerleşkelere, limana, turizm ve endüstri merkezlerine sorunsuz akışı bundan sonra cins olacak. Böylecene uluslararası ticaretin daha çabuk ve güvenli yapılmasına iri katkılar sunacağız. Zigana Tüneli, bölgemizin ekonomisine yeni ayrımsız zaman getirecek. Zigana Tüneli ve bağlantı yolarının yapımı, tasarımı ve kontrolünde yüzdelik 100 evcil ve milli kaynaklar kullanıldı. Proje ağız ağıza Türk mühendisleri ve işçileri aracılığıyla düz yazı edildi. Ayrıca karayolu tünellerinde Türkiye’üstelik ilk defa yapılan “dikey şaft yapıları” Zigana Tüneli’nde oluşum edildi. Proje kapsamındaki 3 istasyonun gelişigüzel birinde 1 saf, 1 de çepel hava tevessül etmek amacıyla toplam 6 skor havalandırma şaft yapısı bulunuyor. Ustalık, mühendislik boyutuyla yerel ve milli çalışmaların benzeri apayrı zaferi olacak. Avrupa’nın ve dünyanın zirvesindeki yapılardan biri arasına yerleşecek Zigana Tüneli, Trabzon ve Gümüşhane’nin geleceğine vurulacak tıpkısı nitelik üzere: Açılışıyla bölgenin gelişimi ve kalkınmasında cesim bire bir ivme oluşturacak. Kullananlara, havza halkına kazandıracaklarıyla Türkiye’nin hava projeleri beyninde yerini takanak” ifadelerini kullandı.

Icra Vekili Adaletli Karaismailoğlu, Trabzon’dahi ölçülü Kanuncu Bulvarı, Maçka- Trabzon, Of- Çaykara, Akçaabat-Söğütlü-Belirgin Yolu, Araklı-Dağbaşı-Yolu, Akçaabat- Düzköy Yolu, Düzköy- Tonya Yolu üzere toplanmış proje tutarı 26 bilyon 905 milyon teklik olan 24 karayolu projesinin de bitmeme ettiğini sözlerine ekledi.

Share: