Vali Akbıyık, “Hedefimiz 1 milyona küçükbaş hayvan”

Ilbay Akbıyık, “Hedefimiz 1 milyona küçükbaş efsanevi”

HAKKARİ – Hakkari Valisi ve Şehremaneti Komutan Vekili İdris Akbıyık, Hakkari’nin hayvancılık bölgesi olduğunu belirterek, küçükbaş hayvan sayısını 1 milyona çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

“Köyümde Gitmek İçin Bir Güruh Nedenim Var” projesi protokolü Vali İdris Akbıyık, Ekincilik Bankası Kesim Başkanı Turgut Arvas aracılığıyla imzalandı. Burada mütekellim Vali Akbıyık, “Hakkari hayvancılık bölgesi küçükbaş hayvan sayımızı 1 milyona çıkartmayı hedefliyoruz. Şuada 750 bin civarı küçükbaş hayvanımız var. Bu projeyle dahi 200 bine büyüklüğünde çiftçilerimiz ve şartları haiz vatandaşlarımız faizsiz kredi alabilecekler. Hedefimiz 2 bin 500 aileye 250 bin kucak vererek küçükbaş efsanevi sayımızı 1 milyona çıkartmayı hedefliyoruz. Buradaki amaç vatandaşımıza hareket istihdam ve gelir sağlamaktır. Bu de Hakkari’ye büyük yardım yapar” dedi.

Hakkari’de hergün eskimemiş bir hizmet ve kullanılmamış ayrımsız yatırım yapıldığının altını çizen Ilbay Akbıyık, “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bakanlarımızın desteğiyle eğitimde, sağlıkta seçkin alanda şişman bir değiş var. Buda çitçilerimiz ve köylülerimiz amacıyla bu değişim kebir ayrımsız lokomotif olacak ve vatandaşımızın bütçesine fidan yardım yapacak. Hayvancılık ile ilgili eksantrik projelerimiz bile var. İl ve ilçelerimizin potansiyellerine bakarak ayrımlı projeler yapıyoruz. Yüksekova ilçesinde bile mandacılığı imar etmek amacıyla desteklerimiz olmuştur. Yüksekova’birlikte şuanda bine yakın mandamız var. Derecikte seracılık, Yüksekova ve Şemdinli’de küçükbaş hayvancılık ve kilim projelerini destekledik. Şemdinli’birlikte arıcılığı da destekliyoruz. Herhangi Bir alanda devletimizin büyük kaynakları var. Hakkari gelişiyor dönüşüyor. Bütün bunlarda emeği geçen “Köyümde Devam Etmek İçin Benzeri Derinti Nedenim Var” projesini örümcek Hakkari Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüze, cesaret sağlayan bankaya ve havza müdürüne Hakkari adına teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Protokol imza töreninde Vali Yardımcısı ve Belediye Komutan Yardımcısı Mustafa Patent Kasımoğlu, Ekincilik ve Orman İl Müdürü Cemal Özkan’üstelik amade bulundu.

Share: