Vali Akbıyık, “Hedefimiz 1 milyon küçükbaş efsanevi”

Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, Hakkari’nin hayvancılık bölgesi olduğunu belirterek, küçükbaş efsanevi sayısını 1 milyona çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

“Köyümde Süregelmek İçin Ayrımsız Sürü Nedenim Var” projesi protokolü Vali İdris Akbıyık, Tarım Bankası Toprak Başkanı Turgut Arvas marifetiyle imzalandı. Burada konuşan Ilbay Akbıyık, “Hakkari hayvancılık bölgesi küçükbaş hayvan sayımızı 1 milyona çıkartmayı hedefliyoruz. Şuada 750 bin civarı küçükbaş hayvanımız var. Bu projeyle da 200 bine büyüklüğünde çiftçilerimiz ve şartları taşıyan vatandaşlarımız faizsiz cesaret alabilecekler. Hedefimiz 2 bin 500 aileye 250 bin kucak vererek küçükbaş hayvan sayımızı 1 milyona çıkartmayı hedefliyoruz. Buradaki erek vatandaşımıza aksiyon istihdam ve dirimsel sağlamaktır. Bu da Hakkari’ye iri ulama yapar” dedi.

Hakkari’da hergün yıpranmamış bir bakım ve bakir ayrımsız envestisman yapıldığının altını çizen Ilbay Akbıyık, “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bakanlarımızın desteğiyle eğitimde, sağlıkta rastgele alanda balaban tıpkısı değiş var. Buda çitçilerimiz ve köylülerimiz amacıyla bu değişim eke bire bir lokomotif olacak ve vatandaşımızın bütçesine rekiz katkı yapacak. Hayvancılık ile ilişkin eksantrik projelerimiz da var. İl ve ilçelerimizin potansiyellerine bakarak ayrımlı projeler yapıyoruz. Yüksekova ilçesinde bile mandacılığı yükseltmek amacıyla desteklerimiz olmuştur. Yüksekova’da şuanda bine mümasil mandamız var. Derecikte seracılık, Yüksekova ve Şemdinli’üstelik küçükbaş hayvancılık ve kilim projelerini destekledik. Şemdinli’birlikte arıcılığı birlikte destekliyoruz. Seçme alanda devletimizin balaban kaynakları var. Hakkari gelişiyor dönüşüyor. Bilcümle bunlarda emeği geçen “Köyümde Gitmek İçin Ayrımsız Güruh Nedenim Var” projesini yürüteç Hakkari Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğümüze, kredi sağlayıcı bankaya ve nahiye müdürüne Hakkari adına teşekkürname ediyoruz” diyerek konuştu.

Protokol imza töreninde Ilbay Yardımcısı ve Şehremaneti Komutan Yardımcısı Mustafa Patent Kasımoğlu, Tarım ve Orman İl Müdürü Cemal Özkan’bile hazır bulundu. – HAKKARİ

Share: