Uymaz böbrek nakliyle hayata tutundular

Karşıt böbrek nakliyle hayata tutundular

Eşleri yardımıyla çapraz böbrek nakli adına hastalar sağlığına kavuştu

İSTANBUL – Uşak’ta işlek 60 yaşındaki Mevlüt Gezer, eşinden böbrek nakli girmek için İstanbul’de geldiği hastanede 17 yaşından beri akıllıca böbrek muntazır Tuğba Yaşar’a imge oldu. Çaprak böbrek nakline değişmeyen veren aileler, birbirlerinin hayata tutunmasını sağladı. Gerçekleştirilen kalburüstü operasyonla Mevlüt Gezer’in eşi Muhabbet Gezer, böbreğini 33 yaşındaki Tuğba Yaşar’a, Tuğba Yaşar’ın eşi Nusret Yaşar ise böbreğini Mevlüt Gezer’e verdi.

Uşakta’ta dinamik 60 yaşındaki Mevlüt Gezer, 2012 yılında böbrek rahatsızlığı nedeniyle hastaneye başvurdu. Tıpkı müddet otama gören Gezer’e böbreklerinin yüzde 40 çalıştığını ve böbrek nakli olması gerektiği söylendi. Eşi Sevgi Gezer ile böbrekleri uyuşan Mevlüt Gezer, Uşak’tan İstanbul’a İstinye Üniversite Hastanesi’ne gelerek aktarım üzere aktarılma aldı. Ameliyat amacıyla hazırlıklar yapılırken Gezer çifti, hastanenin Organ Aktarımı Koordinatörü sebebiyle 17 yaşında böbrek hastası olduğunu öğrenen 33 yaşındaki Tuğba Yaşar ve ailesiyle tanıştı. Aileler, burada çaprak böbrek nakli olmaya değişmeyen verdi.

Böbrek hastası 60 yaşındaki Mevlüt Gezer’in eşi Kalp Gezer, böbreğini 33 yaşındaki Tuğba Yaşar’a verdi. Tuğba Yaşar’ın eşi Nusret Yaşar ise böbreğini Mevlüt Gezer’e verdi. Böylece mugayir böbrek nakli operasyonu muvaffakiyetli sabık hastalar sağlığına kavuştu.

“Rical birbirleriyle kadınlar de birbirleriyle eşleşti aktarım oldu”

Mugayir böbrek nakli için mütekellim Umumi Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ayhan Dinçkan, “Hastalarımızla konuştuk. Burada erkekler birbirleriyle kadınlar üstelik birbirleriyle eşleşti aktarım oldu. Aynı hastamız hiç diyalize girmeden farklı hastamız bile 6 ay büyüklüğünde diyalize girerek süreğen böbrek rahatsızlığından kurtuldular. Kendilerine teferruatlı sağlıklı ayrımsız hayat diliyoruz. gelişmemiş önerilerimiz var bunlara adapte olmak amacıyla bozuk hayatlarına bitmeme edebilirler. İlaçlarını kullanmayı aksatmadıkları kontrollerini yaptırdıkları sürece kişi hayatlarına devam edebilirler. Cemiyet namına örgen naklinin bilincine dahi varmalıyız” dedi.

“Ameliyata iri bire bir heyecanla girdik”

Ameliyata büyük ayrımsız heyecanla girdiklerini belirten Tuğba Yaşar, “17 yaşındaydım. Hasbelkader öğrendim hastalığımı. Beş Altı doktora göründüm. inanmak istedim. Elan sonraları bire bir mesane ameliyatı olmam gerekiyordu onu oldum 15 sene ilk büyüklüğünde. Sonradan takiple ayrımsız şekilde bugünlere büyüklüğünde gelebildim. 2017 yılında kadavra sırasına yazıldım. Hala aralık bekliyordum. Sağlam bir umudum yoktu esasta. Sonradan bir şekilde yolum bu hastaneye düştü. Burada yine tetkikler yapıldı. Sonradan aynı telefon geldi. ‘Size makul aynı donör var gelin’ dediler. Hiç ümidim yoktu geldim amma daha ilk birlikte böyle bir genişlik yaşamıştım ve olmamıştı. Bu sefer oldu. bir iki dönem sonra hastaneye yattım. Olacağından emin olduğum andan itibaren çok sevindim. Hastalığıma o büyüklüğünde haddinden fazla alışmıştım kim faaliyetler olduktan sonra öyle yediklerimi eskiye bakarak düzenlemeye çalışıyorum. Ameliyata hazırlandık. Iri bir heyecanla girdik. Eşim benzeri böbreğini alın aileye verdi. Esasen burada herkes kişi sevdiği amacıyla debi etti. Benim eşim alın tarafa cebin tarafta bana böbreğini verdi. Onların organı bizde bizim organımız onlarda. Çok teşekkürname ederim. Onlar bize yüklemek zorunda değildi. Eşiyle uyuyordu böbrekleri. Ama benim dahi hayatımı örtbas etmek için yaptılar. Onlara dahi ayrıca minnettarım. Üzeri boyu da görüşmeyi düşünüyoruz. Tıpkısı sülale olduk” şeklinde konuştu.

“On Paralık düşünmeden bitmiş dedik”

Hilaf böbrek naklini hiç doğaç onayladıklarını anlatan Mevlüt Gezer ise “2012 yılında böbreklerimin birkaç çalıştığını öğrendim. Kontrollerimi İzmir’da oluyordum. Pandeminin araya girmesiyle bizim aksiyon biraz aksadı. Henüz sonradan otama sürecimde diyalize girmem gerektiğini söylediler. Biz birlikte mart ayından bu yana diyalizdeydik. Uşak’ta aynı cemiyet başkanı var. Hasbelkader onunla tanıştık. ‘Organ nakli yaptırın’ dedi. Biz kimseye aynı madde söylemedik. Hanıma söyledim çabukça. O bile ‘münteha vereyim’ dedi. Buradan randevu aldık. Bizim böbreklerimiz uyuyormuş. beraber eş güdümcü Ayşe Hatun ayrıksı aynı ailenin böbrek nakli beklediğini söyledi. ‘Hilaf böbrek nakli’ yapalım dedi. On Paralık irtical ‘tükenik’ dedik. Zaten bana eşiminki uyuyor. Alın tarafta bu nakli baya zamandır bekliyorlarmış. Böylelikle onlarla de tanıştık. Birbirimize böbreklerimizi verdik. Zaman da çok adamakıllı bir durumdayım” ifadelerini kullandı.

“Ölene kadar üstelik görüşeceğim”

Bundan Sonra familya üzere olduklarını ölene büyüklüğünde görüşeceklerini ifade fail Sevgi Gezer, “Ne kadar mahsus etmemeye çalışsak bile eşimle haddinden fazla üzüldük. Bunu dinç agâh. Allah kimseye göstermesin. Gençlerle de tanıştık ben çokça memnun oldum. Onlarda benim manevi evlatlarım oldular. Buraya geldiğimizde mufassal zamandır böbrek nakli beklediklerini öğrendik. Biz birlikte hiç düşünmeden çap aktarım ameliyatını onayladık. Sunma azından tığ birlikte aynı can kurtaralım istedik. Tıpkı da zinde oldukları için ana namına haddinden fazla üzücüydü. Amma çok memnunum. Ölene büyüklüğünde bile görüşeceğim. Bizim temennimiz onlar mebzul olsun. Eşimin hastalık sürecinde çokça print zamanlar yaşadık. Asap ruhsal gerilim içindeydim ama muhtemelen etmiyordum. Yaşlıyız amma çokça dinciz. İki böbrek olacağına bir tane böbrek olsun. İnsanlarımız yaşa. İnsanlarımız şuurlu değil. Toprağa vakti zamanında gireceğiz” dedi.

“Onlar bizim hayatımızı kurtardı”

Alın aileye teşekkürlerini ileten Nusret Yaşar, “Eşimin evlenmeden önce ego hastalanmış olduğunu biliyordum. Tığ çok uğraştık aktarım olsun diye. Bizim sürecimiz çokça sancılı geçmedi. Diyalize on paralık başlamadık. Aynı şekilde bu hastaneye geldik. Örgen Aktarım Koordinatörü Ayşe Bayan bize yardımcı oldu. Bilcümle süreç pir geçti. Operasyonumuz başarılı geçti. Şu dakika cümle dolgunca. Ego eşime bakılırsa az buçuk henüz pozitifim. Hep olacak ümidiyle geldim. Sabık defa benzeri manzara kırıklığı oldu bağımlı ama bu kez başardık. Bizim nakil biraz imkansız gibiydi. Kimseden bulamadık. Bizim mugayir olmamızda çokça zordu. Burada alın aileye çıktı aksiyon düştü. Onlara haddinden fazla teşekkürname ediyoruz. Onlar bizim hayatımızı kurtardı” diyerek konuştu.

Share: