Uşak domestik haberi: 7. Düzensiz Göçle Uğraş Eş Güdüm Müesses toplantısı Çeltek’ta düzenlendi

– 7. Ağır Aksak Göçle Savaşım Eş Güdüm Yerleşmiş toplantısı Uşak’ta düzenlendi

UŞAK – Altı farklı ilin valisinin katıldığı ve bu yıl yedincisi düzenlenen Düzensiz Göçle Savaşım Eş Güdüm Yerleşmiş Toplantısı’nda konuşan Uşak Valisi Turan Ergün, “Ülkemiz aldığı tınlamalı göçün birlikte; içerisinde bulunduğu coğrafi ve ciddi konumuna mülhak namına, gelişen aynı ekonomiye sahip olması dolayısıyla transit talih konumundan çıkarak kesintili göçmenler için tasavvur büyüklük haline gelmiştir” dedi.

11.Bölge Ağır Aksak Göçle Savaş Koordinasyon Toplantısı bugün Uşak’ta gerçekleşti. Düzenlenen toplantıya Çeltek Valisi Turan Ergün, İzmir Valisi Zor Gerçek Köşger, Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, Muğla Valisi Orhan Şişman, Denizli Valisi Mürtefi Fuat Çevik katıldı. Ihtiram Duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan program, ocak sahipliği fail Uşak’ın tanıtım videosuyla bitmeme etti. Videonun ardından konuşan Çeltek Valisi Turan Ergün, uyumlu ve ağır aksak göçün hangi olduğunu aktardı. Ilbay Ergün, “İnsanlık tarihi büyüklüğünde kökleri geçmişe dayanan barhana olgusu, posta açtığı içtimai, panel ve konuşu sonuçlardan belde çok boyutlu benzeri kavramdır. Barhana hareketleri ince yıllar boyunca vakit kaybetmeden kafile fail erat ve grupları değil, ayrımsız zamanda kafile edilen yerde bulunan beledi toplulukları etkilediğinden ortalık dünyanın şanlı açık oturum, toplumsal ve kazançlı tıpkı sorunu haline gelmiştir. Zaman içerisinde insanlar çeşitli nedenlerden etraf yaşadığı mekandan ayrılmak yerinde kalmıştır. Göç kavramıyla tabir edilen bu mübayenet, insan ve mekan üzerinde haddinden fazla yönlü tıpkı etkiyi da birlikte getirmiştir. İnsanlar, hesaplı esbap ve güvenlik kaygısı başta girmek üzere yağışsızlık, susuzluk yahut savaşlar üzere gerekçelerle ayrıksı yerlere göç etmişlerdir. Küreselleşmenin getirdiği iletişim ve yolculuk özgürlüğü mecmu dünyada göç hareketliliğinde artışa illet olmuş; zaman ülkelerin veya bölgelerin sorunu olmaktan çıkarak hep dünyanın sorunu haline gelmiştir” dedi.

“Ülkemiz mutluluk konumundan çıkarak kesintili göçmenler için erek mutluluk haline gelmiştir”

Uyumlu ve düzensiz kafile arasındaki farkları anlatan Vali Ergün, ülkemizin coğrafi sebeplerinden kaynaklı bile ağır aksak göçmenlerin hedefi haline geldiğini ve ağır aksak göçlerin ülkemizi artarak etkilemeye bitmeme ettiğini söyledi. Ergün, “Düzensiz Göç; alelhusus ülkeler arası göçte devletlerin kırıcı problemler yaşamasına neden olan göçtür. Ülkemize yasadışı yollarla giriş işleyen, yasadışı şekilde nazil evet de kanuncu adına antre yapıp, kanuni müddet içerisinde ülkemizi ayrılma etmemek durumları ağır aksak göçü doğurur. Tınlamalı Kafile; kişilerin öz ülkeleri dışındaki seçme ülkede, özlük mutluluk topraklarından transit intikal yaptıkları ülkenin ve gittikleri ülkenin kanuni prosedürü çerçevesinde güdük süreli yahut kesiksiz konaklaması durumudur. Ülkemiz aldığı uyumlu göçün beraberinde; içerisinde bulunduğu coğrafi ve önemli konumuna melfuf olarak, gelişen tıpkı ekonomiye erbap olması nedeniyle transit ülke konumundan çıkarak ağır aksak göçmenler üzere gaye mutluluk haline gelmiştir. Toptan bir yabanlık trajedisi olan düzensiz barhana ülkemizi herhangi bir geçen dönme, artarak etkilemeye bitmeme etmektedir” ifadelerini kullandı.

Toplantı Vali Ergün’ün açıklamalarının peşi sıra basına sınırlanmış ayrımsız şekilde devam etti.

Share: