Uran ve Uygulayım Bilimi ile Milli Eğitim bakanlıklarının 2023 yılı bütçeleri TBMM Genel Kurulunda

DÜRÜST Tümen Giresun Mebus Cemal Öztürk, Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Meclis’e Togg ile geldiğini anımsatarak, “Bu, tarihe aynı perese düşmektir. Bu milli Togg’un Meclis’te kalmasını rağbet ediyorum.” dedi.

TBMM Genel Kurulunda, Endüstri ve Teknoloji ile Milli Eğitim Bilimi bakanlıklarının 2023 yılı bütçeleri üstünde görüşmeler başladı. Gündeme geçmeden geçmiş, kadro başkanvekilleri hezel adı.

CHP Ekip Başkanvekili Hür Özel, dün Hayatiyet Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Dar Kanun Hükmünde Kararnamede Mübayenet Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi’nin TBMM Başkanlığına sunulduğunu anımsatarak, teklifte, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Çıpa Yolları İşletmesi Umumi Müdürlüğüne ait ara sıra limanların özelleştirilmeleri neticesinde imzalanan 49 yıldan bir iki devamlı geçim sürelerinin, 49 yıla kadar uzatılmasını eleştirdi.

Özel, söz konusu teklifte, zeytin sahasının madencilik faaliyeti yürütülecek kısmının taşınabilmesine imkan sağlayıcı düzenlemenin da Temel’ya ters olduğunu savundu.

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank’ın, Meclis’e Türkiye’nin ilk domestik ve milli otomobili olan Togg ile geldiğini aktaran Hususi, “Sayın Bakan istiyor ki bugün Togg konuşulsun. Eyvallah, Meclis’e mevrut; ne getirdiyse, millete verilen yetkinin geri alınmayacağı kabil dürü üstelik et kafalı alınmaz,; onu de Meclis’te bırakın, benzeri şarj ünitesi koyun. Götürürseniz, şanınıza yakışmaz. Eksiği, gediği görülsün. Genel Yazman üstelik şarjını taksın; milletin vekilleri onu test haysiyet, görür, katkımız tamam.” diye niteleyerek konuştu.

Özgür Özel ayrıca, söz konusu yasa teklifini göstererek, “Biz Togg’la hava duyarız ama bundan sıkılma duyarız.” ifadelerini kullandı.

DOĞRU Öğür Ekip Başkanvekili Mustafa Elitaş ise İYİ Fırka grubunun, SELIM Parti milletvekillerinin bütçe üstünde konuşmaları başladığında salonu metrukiyet ettiklerini belirterek, politik linç ve saygınlık suikastıyla yüz yüze olduklarını söyledi.

Elitaş, “İYİ Fırka grubu eğer burada kişi arkadaşlarına karşı grup kendisine ayrımsız bireysel hareketi ortaya koyuyorlarsa eyvallah; amma bunu Genel Başkanlarının talimatıyla yapıyorlarsa iradelerini tıpkı kişiye doğrulama eden İYİ Öğür grubuyla cebin karşıyayız. Burada hanımağa mir veriyor ‘Çıkın dışarı.’ diyor. Ben buradan Sayın Akşener’e sesleniyorum, diyorum kim saylav arkadaşlarımızı el durumda bırakmayın. Hüseyin Örs’ü tanırım, gelsin buraya, doğrusunu anlatsın, bizim Bursa Milletvekilimizin linç edilmesine yer vermesin.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye daha çok acun ölçeğinde dinamik benzeri endüstri ülkesi”

Henüz sonra DOĞRU Tümen milletvekilleri bütçe üstünde istişare yaptı.

YANLIŞSIZ Tümen Giresun Mebus Cemal Öztürk, Türkiye’nin konuşu anlamda faziletkâr gelir grubundaki ülkelerin seviyesine erişme hedefi olduğunu, bu hedefe ulaşmanın yolunun, sürdürülebilir soylu erki ve toplumsal kalkınma, tüvana, kararlı, kararlı ve düzenlenen endüstri politikalarından geçtiğini söyledi.

Ülkenin dinç ve sürdürülebilir şekilde büyümesi için Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı ile mecbur ve ait kuruluşlarının AR-GE ve inovasyon faaliyetlerini isteklendirme ettiğini, girişimciliği desteklediğini, bölgelerin potansiyelini artıracak kurumsal projeleri tek bir tane hayata geçirdiğini anlatan Öztürk, “Eskiden, iğneden ipliğe az daha herhangi bir sanayi malını ithal etmekte olan Türkiye çıktı dünya ölçeğinde ruhlu tıpkısı uran ülkesidir. satın alma gücü paritesine göre, Türkiye 2021 yılında dünyanın sunu iri 11’inci, Avrupa’nın 4’üncü büyük ekonomisine sahiptir.” diye niteleyerek konuştu.

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank’ın, zaman Meclis’e yerli ve milli araba Togg geldiğini anımsatan Öztürk, “Bakanım, ego de bu aracın Meclis’te kalmasını arzu ediyorum. Siz dediniz kim ‘Araç benim değil.’ ama eminim Sayın Hususi’in talebi birlikte bu, hep grupların da talebi bu. Bu, tarihe benzeri kademe düşmektir. Bu milli Togg’un Meclis’te kalmasını dilek ediyorum.” dedi.

SELIM Fırka Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya, kalkınma projeleri arasında ölçü, nitelik ve hedefleri bakımından dünyadaki genişlik büyük yatırımlardan biri olan GAP’ın, Mardin ile gelişigüzel 9 ili kapsadığını anlattı.

Alan ve özlük açısından Türkiye’nin kestirmece yüzde 10’luk bölümüne tekabül eden GAP’ın tamamlanabilmesi üzere bölgeye yapılan yatırımların 2003 yılından itibaren uyumlu ayrımsız şekilde artırıldığını söyleyen Demirkaya, “GAP bölgesi yatırımlarının mevki içindeki payı 2001 yılında yüzdelik 5’lere kadar düşerken 2003-2021 dönemi içerisinde yüzdelik 14’lerin konusunda kadar çıkmıştır. 1990-2021 döneminde 2021 yılı fiyatlarıyla 224 küsur bilyon teklik soy ayrılırken bunların 199 kesir bilyon lirası yatırıma dönüşmüştür.” ifadelerini kullandı.

YANLIŞSIZ Fırka Van Milletvekili İrfan Kartal, partisinin hükümetlerinin Gün Doğusu Anadolu Bölgesi’ne iri ehemmiyet verdiğine meni ederek, “Bölgemizi rastgele alanda elan yaşanabilir ayrımsız arkaç bildirmek amacı doğrultusunda DAP idaresi kurulmuş. İdare, faaliyete başladığı 2013 yılından itibaren türlü sektörlere yönelik programlar uygulayarak bölgede birçok projeye finansman desteği sağlamıştır.” şeklinde konuştu.

“KOP idaresi 2 milyar liranın üzerinde bindi sağladı”

DÜRÜST Öğür Konya Saylav Ahmet Sorgun, Konya Ovası Projesi (KOP) Kesim Kalkınma İdaresinin degaje ekincilik arazilerine rağmen akarsu kaynakları kısıtlı olan ve Türkiye’nin azık güvenliği için önemli konumda mevcut bölgede arazi ve su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı ve rustik kalkınma önceliğinde faaliyetlerini yürüttüğünü belirtti.

Özellikle Kovid-19 salgınıyla gelişigüzel ortaya çıkan azık güvenliğinin, bölgenin cazibesini tıpkı kere daha yöre plana çıkardığına işaret eden Sorgun, “KOP idaresi, bölgenin konuşu ve toplumsal kalkınması için enerji, turizm, endüstri ve beşeri kapasitenin geliştirilmesine müteveccih projeleri destekleyerek bölgenin iktisadi ve sosyal kalkınmasını hızlandırmayı hedeflemektedir. KOP idaresi bugüne kadar nahiye insanına değişik alanlarda 2 milyar liranın üzerinde bindi sağlamıştır.” şeklinde konuştu.

DÜRÜST Öğür Artvin Saylav Erkan Balta, Gün Doğusu Karadeniz Projesi Mıntıka Kalkınma İdaresi Başkanlığının (DOKAP), 2021-2023 yılları arasını kapsayan bakir toprak kalkınma programı kapsamında, tarımsal üretimde büyüme, melfuf değer artışı ve rustik kalkınma, turizm ve sanayide hesaplı tahaccüm, beşeri ve kurumsal kapasitenin geliştirilmesi programlarında çalışmalarına devam ettiğini söyledi.

DOKAP Başkanlığının, bugüne büyüklüğünde 670 projeye 2022 yılı fiyatlarıyla 2,1 milyar liralık gerçeklik aktardığını tamlayan Balta, “Proje kapsamında bölgemizde sürdürülebilir turizm yaklaşımı benimsenerek, 2013-2022 yılları ortada turizm sektöründe 268 sayı projeye tahsis edilen bütün tahsisat miktarı 2022 fiyatlarıyla 1,25 bilyon liradır.” dedi.

DÜRÜST Öğür Malatya Saylav Ahmet Çakırdoğan, KOSGEB’in, partisinin iktidarları döneminde eksiksiz anlamıyla atağa kalktığını ve icap destekler ister desteklenen AR-GE çalışmaları gerekse projeler noktasında muhteşem ayrımsız portföye ulaştığını söyledi. Çakır, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kurulduğu 1990 yılından 2002 yılına büyüklüğünde takkadak 14,5 milyon liralık destek dağıtan çekicilik, YANLIŞSIZ Parti’mizin iktidara geldiği 2003 yılından bugüne büyüklüğünde 10,88 bilyon lira, bugünkü güncellenmiş rakamlarla doğru değerine baktığımız ant 31 bilyon lira değerinde bindi ödemesi yapmıştır. Bu devasa hareket adi ve ölçülü ölçekli firmaların yaşaması, gelişmesi, sanayiye katılımı, ekonomiye katkısı anlamında ortaya konulan vizyonun net aynı göstergesidir. Bu destekler dışında, tekrar, format dahilinde küsurat gruplar almaşık finansman aracılığıyla ayrımsız tarihler beyninde 21,76 milyar lira bugünkü asıl değerlerle 100 bilyon lirayı bulan itimat hacmi de oluşturulmuştur. KOSGEB iktidarlarımız döneminde başlatılan ve 2010 yılında faaliyeti sıfır AR-GE ve İnovasyon Bindi Programı kapsamında üreticilerimizin ve eskimemiş mahsulat geliştirilmesi, kâin mahsulat üstünde yeni gelişmeler sağlaması için bindi ödemeleri yapmaya başlamıştır. Sadece 2022 yılının Teşrinievvel ayına kadar geçen dönemde 1393 işletmemize mecmu 173 milyon lira bindi ödemesi gerçekleştirilmiştir.”

“Togg, milli gururumuz”

SELIM Öğür İstanbul Saylav Hulusi Şentürk, 2017 yılında Dünya Fikri Iyelik Teşkilatının, Türk Nişancı Kurumunu araştırı ve tetkik otoritesi adına tescil ettiğini, kurumun araştırma raporlarıyla dünyada önce 10 çalım arasına girmeyi başardığını söyledi.

Acun Fikri Mülkiyet Teşkilatı verilerine göre Türkiye’nin arsıulusal patent başvurusunda 16’ncı, uluslararası işaret başvurusunda 10’uncu ve uluslararası tasarım başvurusunda 11’inci tam vadi aldığını belirten Şentürk, “Türk Nişancı Kurumumuz, 1260 coğrafi belen düzenlemiş ve sonunda tarihi, milli ve coğrafi değerlerimizin lansman ve markalaşmasına bunaltıcı bire bir katkı sağlamıştır.” şeklinde konuştu.

YANLIŞSIZ Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, sanayide dijital transformasyon çalışmalarının çarçabuk devam ettiğini, Türkiye’nin AR-GE ve inovasyonda tarihinin en iri desteklerini verirken akıbet tıpkısı yılda 18 yıpranmamış kombinasyon endüstri bölgesi kurulduğunu söyledi. Endüstri bölgelerinin sayısının 29’a ulaştığını, 59 ilde kayran alan 96 Teknopark’ta binlerce araştırmacının çalıştığını anlatan Koçer, şunları kaydetti:

“Sülale ayından bu yana KOSGEB üzerinden KOBİ’lere 8,3 milyar teklik temel sağlandı. KOSGEB, bu sene 106 bin kişiye girişimcilik eğitimi verdi. AR-GE ve ÜR-GE İnovasyon Destek Programı ile KOBİ’lere 6 milyon liraya büyüklüğünde bindi sağlanmaya bitmeme ediyor. Sanayi Bakanlığı destekleri sebebiyle ülkemizde AR-GE harcamalarının milli gelirdeki payı binde 5’ten yüzde 1,13’e çıktı. Yılın üçüncü çeyreğinde istihdam bire bir esbak çeyreğe bakarak 123 bin gönül artarak 30 milyon 787 bin kişiye, sanayide kapasite kullanım oranı ise yüzde 75,9’a ulaştı. Savunma sanayimizin ulaştığı düzem dünyanın takdirini topluyor, gücümüzü artırıyor. Yerel otomobilimiz Togg, milli gururumuz. Zaman Togg’u ilk defa Meclis’te ağırlıyoruz.”

“Bu, Türkiye’nin başarısıdır”

DOĞRU Fırka Konya Mebus Orhan Erdem, Öğretmenlik Iz Kanunu’nun TBMM’üstelik kabul edilerek yasalaştığını anımsattı.

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığının, yasa kapsamındaki yetişek ve sınavları 5 ay kabilinden gücük aynı sürede sonuçlandırdığını belirten Fazilet, CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun sınav konusunda boykot çağrısında bulunduğunu anımsattı. Erdem, şunları kaydetti:

“Gayrı ihtilaf partilerinin ve ara sıra sendikaların nahak, hoppadak politik görüşleriyle kışkırtmalarına karşın, öğretmenlerimiz yeniden Cumhur İttifakı’na güvendi ve şartları tutan öğretmenlerimizin yüzdelik 95’i eksper ve başmuallim başlamak amacıyla başvuruda bulundu. Başvuran öğretmenlerimizin yüzdelik 99’u kendilerine sınav öncesi sunulan eğitimlerini tamamladı. Eğitimler böylelikle ehlihibre öğretmenlik sınavına 432 bin öğretmenimiz girdi ve 422 bini kazandı; yüzdelik 97,6’sı. Tekrar eğitimleri sonunda başöğretmenlikte yüzde 97,5 muvaffakiyet oranıyla 66 bin öğretmen başöğretmen oldu. Öğretmenlerimizi yanıltan siyasilerin, sendikaların, bu noktada, sınava girmeyen yüzde 5’lik kısmındaki veballerini düşünmelerini istek ederim. Tekrar yarım yamalak mütezayit, başöğretmenliğe süresi yetmeyenlere yeniden süreyi ve idarecilerin durumunu da bilcümle bu arada değerlendireceğimize inanıyorum. Bu erdemli oranda iştirak, efdal sükse amacıyla öğretmenlerimizi bir defa daha huzurlarınızda tebrik ediyorum. Kullanılmamış kariyer ve buna kapalı ücret artışları da okşayıcı olsun.”

DÜRÜST Öğür Konya Saylav Hacı Ahmet Özdemir, Türkiye’de 300 bin ecnebi öğrenci bulunduğunu tabir ederek, bu duruma “Afrika ülkelerinden, Türk Cumhuriyetlerinden, Balkan ülkelerinden öğrencileri aldınız, ondan sonraları de ‘300 bin mektepli’ diye niteleyerek övünüyorsunuz.” şeklinde eleştiride bulunanlar olduğunu anlattı.

YÖK verilerine göre Almanya’dan bine andıran öğrenci bulunduğunu bildiren Özdemir, ” Yunanistan’dan 2 bin 500’ü aşan öğrencinin bulunduğunu görüyoruz, Amerika’dan, Kanada’dan öğrenci alıyor, Hollanda’dan, Fransa’dan, Avusturya’dan, İtalya’dan. Listeyi şöyle madun alta koyduğunuzda ayrımsız A4 kağıdının arka yüzüne geçtiğini ve oranın de neredeyse yetmez hale geldiğini görüyorsunuz. Üniversitelerimizin sayısı hala yurt, bibi bizim yapacağımız haddinden fazla hisse senedi var, alacağımız çok duruluk var. Kalitenin yükseltilmesi noktasında çıktı çabalama harcamamız gerekiyor. Akademisyenlerimizin arsıulusal standartlarda, arsıulusal ölçekte liyakatli bilim adamları olmaları amacıyla bizim elan alacağımız çokça aleniyet var amma zaman gelinen noktayı bile elbette yabana atmamak geçişsiz. Bu, Türkiye’nin başarısıdır, milletin başarısıdır.” sözlerini gider etti.

“Üniversitenin kapısından AK Öğür sebebiyle girebiliyorlar”

DÜRÜST Parti Kahramanmaraş Saylav Habibe Öçal, başörtüsüne müteveccih Esas değişikliği teklifinin 336 milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulduğunu anımsatarak, “Aynı dönem millete kabus yaşattınız. Esas adalet ve hürriyetlerini kısıtladığınız, hayatlarını söndürdüğünüz, çokça boyutlu ve dizgesel işkencelerin mağduru olan, bu zamana kadar de yargılanmaları bitmeme eden insanlar var. Mademki ‘Hesap vermeden helalleşelim.’ diyorsunuz, karşı size imkan. Kanunuesasi değişikliği teklifimize destek verin.” diye konuştu.

Öçal, 28 Şubat döneminde yapılan yargısız infazlar konusunda helalleşilmesi gerektiğini söyledi.

SELIM Tümen Sinop Mebus Manzume Maviş, partisinin iktidarlarında üniversitelerin demokratik dönüşümünü sağladıklarını tabir ederek, “Başörtüsü sorununu çözdük, bin tıpkı çile ve zorlukla üniversitelerin kapısına mevrut Rum’nun başörtülü çocukları darülfünun kapılarından kovulmuyor imdi.” ifadelerini kullandı.

Maviş, katsayı engellerini kaldırdıklarını dahi dile getirerek, “Çıktı mortocu hatip mezunları birlikte iz lisesi mezunları de istedikleri üniversitenin kapısından YANLIŞSIZ Fırka sayesinde girebiliyorlar. Yıllarca denklikleri verilmeyen, diplomaları halel edilen öğrencilerin uğradığı haksızlıkları giderdik. Hep bu demokratik kazanımları, AK Öğür kadrolarının ve grubumuzun havalı mücadelesiyle gerçekleştirdik. Üniversitelerimizi darbecilerin yuvası olmaktan çıkardık.” dedi.

Bu arada CHP Grup Başkanvekili Bağımsız Milletvekili Özel bile 28 Şubat sürecinde üniversitede olduğunu ve başörtülü arkadaşına yapılan haksızlığa cebin koyduğunu anlattı.

Share: