Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Varank, Bartın’da dolgun küşat töreninde konuştu Açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Nazik teknolojilerin yerli ve milli imkanlarla üretilmesi, sanayimizin dijital dönüşümünün hızlandırılması ve yenilikçi girişimciliğin geliştirilmesi konularında kamu imkanlarımızı şu anda seferber etmiş durumdayız.” dedi.

Nazır Varank, Bartın Kültür Merkezi’nde düzenlenen Toplumsal Gelişmeyi Sübvansiyon Programı (SOGEP) Projeleri Şişman Açılış ve İmza Töreni’nde yaptığı konuşmada, Mağrip Karadeniz Kalkınma Ajansının (BAKKA) destekleriyle hayata güzeşte 28 milyon liranın üzerinde değere cemaat 12 projenin resmi açılışı için şehre geldiklerini belirtti.

SOGEP yoluyla toplumun bağıl dezavantajlı kesimlerini sosyal ve konuşu hayata dahil etmeyi kolaylaştıracak işler yaptıklarını aktaran Varank, izlence kapsamında bu yıl toplam bütçesi tahminî 18 milyon teklik olan 7 projeyi Zonguldak, Karabük ve Bartın’birlikte destekleme kararı aldıklarını kaydetti.

Varank, bu projelerle eskimemiş istihdam imkanları oluşturacaklarını, konu değil çalışmalar ürettiklerini vurgulayarak, bölgenin sanayisini, turizmini yapılan yatırımlarla bütün beraber kalkındıracaklarını söyledi.

Son 20 yılda Bartın’a eriştirme, tarım, kentçilik ve içtimai hizmetler ilkin tevessül etmek üzere bir nice alanda 10 bilyon lirayı aşan yatırımların yapıldığını nâkil Varank, içeriden ve haricen mecmu engellemelere rağmen Türkiye’nin üretim, yatırım ve istihdam gündemini faal tuttuklarını, cümle şehirleri potansiyellerini harekete geçirecek, kalkınmalarını hızlandıracak sayımsız proje ve yatırımla buluşturduklarını kaydetti.

“Sanayideki kayıtlı istihdam 5 milyona yaklaştı”

Varank, kentlerin, ülke ekonomisine katkısını maksimum seviyeye çıkarmayı ve böylece topyekun kalkınmış bire bir Türkiye oluşturmayı hedeflediklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Bölgesel kalkınma politikalarının beraberinde ulusal seviyede sanayinin gelişmesi üzere bile balaban çabalama harcadık. Milli teknoloji hamlesi vizyonuyla hazırladığımız 2023 Endüstri ve Uygulayım Bilimi Stratejisi çerçevesinde ülkemizin her yönden dışa bağımlılığını azaltacak politikalar uyguluyoruz. Kritik teknolojilerin evcil ve milli imkanlarla üretilmesi, sanayimizin dijital dönüşümünün hızlandırılması ve yenilikçi girişimciliğin geliştirilmesi konularında bütün imkanlarımızı şu anda seferber etmiş durumdayız. Hamdolsun yekpare bu okkalı çalışmalarımız meyvelerini vermeye bitmeme ediyor. Bakınız, müstevli şartlarına rağmen akıbet açıklanan verilere bakarak, sanayideki mukayyet istihdam 5 milyona yaklaştı.”

Türkiye’birlikte 2009 yılında sanayide kayıtlı çalışanların sayısının 2 milyon 890 bin olduğu bilgisini paylaşan Varank, “Zaman 5 milyon ve 2009’de bu ülkenin nüfusu kaçtı? 72 milyon, demin kaç? 85 milyon. Nüfusumuz yüzde 17 civarında artmış. Olur biz sanayideki istihdamı ne büyüklüğünde artırmışız? Yüzde 75 artırmışız. İşte bu, yaptığımız işlerin elbette sonuç verdiğinin ayrımsız göstergesi. Emin olun, bu rakam birlik zamanların rekorudur. 12 mahiye ihracata baktığımızda 250 milyar doları geçtiğimizi görüyoruz. Sanayi üretimimiz artmaya devam ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Varank, Türkiye’nin uran üretiminin artmaya devam ettiğini belirterek, “Haziran ayında güzeşte yıla kıyasla yüzde 8,5’lik majör çoğalma bahis konusu. Uygulayım Bilimi tabanlı girişimcilik alanında de yoğun dizgin giden tıpkı tabloyla alın karşıyayız. 2022 yılının geçmiş 6 ayında ülkemizdeki girişimciler, 1,4 milyar dolarlık bakir yatırım çekmeyi başardı.” dedi.

“Nema trendi 2022’dahi da bitmeme ediyor”

Türkiye’nin etrafındaki incitici çemberine karşın hedeflerine akla yatkın güvenli adımlarla ilerlediğini dile getiren Varank, Kovid-19 salgın döneminde birçok mevki çokça korkulu sorunlarla boğuşurken, Türkiye’nin zihayat sanayi altyapısı, nitelikli muvasala imkanları ve jeopolitik konumu sayesinde mütenavip aynı global istihsal merkezi olma iddiasını kısık şekilde ortaya koyduğunu kaydetti.

Geçen yıl kaydedilen yüzde 11’lik büyüme performansının bu iddianın sunu somut kanıtı olduğunu anlatım fail Varank, bu performansla Türkiye’nin G-20 ve Avrupa Birliği (AB) ülkeleri beyninde önceki tam vadi aldığını, 2022’da bile bu trendin bitmeme ettiğini söyledi.

“Henüz gönençli benzeri Türkiye’yi mensur edeceğiz”

Varank, enflasyondaki sorunun çok iri kısmının küresel piyasalardaki dalgalanmalardan meydana geldiğine dikkati çekerek, Türkiye’nin petrol, doğal gaz ve petrokimyada dışa bağımlı devlet olduğunu, geçen sene petrol ve doğal gaz üzere ödenen 45 milyar dolarlık erke faturasının bu yıl 100 milyar dolara çıktığını aktardı.

Enflasyonun şişman kısmının buradaki farklılıklardan geldiğinin altını çizen Vekil Varank, bu sıkıntıları arz hafif şekilde atlatabilmek amacıyla vatandaşların imkanlarını açık artırma gayreti içerisinde olduklarını dile getirdi.

Varank, “Haddinden Fazla henüz abat ve müreffeh ayrımsız Türkiye’yi düz yazı edeceğiz. Tığ bunu eskiden başardık. Yüzde 180 enflasyonlardan bu ülkeyi yegâne haneli enflasyonlara getirdik mi, getirdik. Esasen başaracağız. Kâfi kim tıpkısı olalım, beraber olalım, bütün birlikte bu büyüklük üzere çalışmaya bitmeme edelim. Tığ envestisman, üretim, istihdam ve ihracatı artırmaya odaklı politikalarımızla büyük ve kıvrak Türkiye’yi nesir edeceğimize inanıyoruz.” diye konuştu.

“Çocuklarımızın geleceğini hiçbir ülkeye ipotek ettirmeyiz”

Türkiye’nin kişi saf gazını Filyos Limanı’ndan karaya çıkaracağına belen eden Varank, şöyle bitmeme etti:

“Deminden bize inanmayanlar, ‘Orada gaz mı varmış?’ diyenler, güvenli olun onlar dahi bu imkanlardan faydalanacaklar. Tığ iri ve aktif Türkiye’yi bina etmek amacıyla şişman mücadeleler verdik. Zaman Abdülhamid Han gemisini Akdeniz’den yola çıkarıyorsak ve bilcümle Günindi’nın engellemelerine, itirazlarına karşın Akdeniz’de sondaj araması yapıyorsak, bunun bedeli o büyüklüğünde sakim değil. Tığ 21 yıldır bunun mücadelesini, umum müstakil Türkiye’yi nesir etmenin mücadelesini veriyoruz. İşte o kararlılığımızı yapabildiğimiz üzere kendi gemimize Abdülhamid Han ismini koyup Akdeniz’bile muayene taharri faaliyetlerine gönderebiliyoruz. Karadeniz’da yaptıklarımız getirisini getiriyor, tehlikesiz olun tahammülfersa projeden bahsediyoruz. Belki erte diğer devir Akdeniz’birlikte bile bunu bulacak ve eksiksiz dünyaya şunu ilan edeceğiz: Bizim elbette 780 bin kilometrekarelik vatanımız varsa, Akdeniz’dahi dahi Semavi Vatan’ımız var. Torunlarımızın, çocuklarımızın geleceğini tek ülkeye ipotek ettirmeyiz. Garp’ya tutu ettirmeyiz, öz buyruk alanımızda kendi çalışmalarımızı yaparız ve Gökçe Vatan’birlikte da çok iyicene gelişmeleri nail oluruz.”

Bartın Valisi Nurtaç Aslan ile DÜRÜST Fırka Kadro Başkanvekili ve Bartın Mebus Yılmaz Tunç üstelik istişare yaptı.

Konuşmaların arkası sıra BAKKA eliyle onaylanan 12 projenin açılışı ile SOGEP kapsamında bindi almaya hak kazanan 7 projenin imza töreni yapıldı.

Törende, TEKNOFEST 2022 Robotaksi ve Efficiency Challenge yarışmasına katılan öğrenciler, araçlarında kullandıkları batmış herkes elektronik kartını Nazır Varank’a ikram etti.

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Karabük Valisi Fuat Gürel, Bartın Şehremini Cemal Akış, Zonguldak Şehremini Ömer Sadık Düzlük ve girişimciler da törende yer aldı.

Daha bilahare Bartın Kombinasyon Endüstri Bölgesi (OSB) İlave Düz Altyapısı ve Söylemez Kauçuk Anne Atma Töreni’hangi katılım fail Varank, beraberindeki heyetle Bartın Üniversitesi Kutlubey Yerleşkesi’nde incelemelerde bulundu.

Share: